• --- spoiler ---

heyecan dolu güzel bir bölümdü. daha önce yazılan spoiler'ların bir bölümü doğru çıktı. (bkz: #18619799) (bkz: #18586838) libby'nin olayı çok güzel açıklanmış. michael dawson'ı ölü olarak görmek çok güzeldi onu baştan bir söyleyeyim. (bkz: lenin'i ölü olarak görmek çok güzel) ama hurley'le pişmanlığını açıkladığında da acıdık kendisine ve "ölünün ardından kötü konuşulmaz" deyip yaptıklarını sineye çektik, hurley ile birlikte. keza bu esnada fısıltıların sebebini de -zaten çoğu kişi tahmin ediyordu- çözmüş olduk. fısıltıların kaynağı adada hakka yürüyenler imiş, o doğrulanmış oldu. ancak bence bölüme damgasını vuran olay; beklediğim hatta aniden olacağını da bildiğim halde, ilana'nın kayıkçının sandalına gidiş biçimi oldu. o da tıpkı kimyacı* arzt gibi aniden göğe yükseldi.

hatırlayacaksınız önceki bölümde, desmond kardeşin flash sideways'te uçağa binenlere, geçmişlerini hatırlatmaya karar verdiğini görmüştük. bu bölüm itibariyle de buna başladı. hurley de libby ile öpüşünce alternatif dünyayı-adayı vs. anımsar gibi oldu. bölüm sonunda john locke'un yanına giden desmond'ın ona da bir şeyler hatırlatacağını tahmin ettik sanırım izleyenler olarak ama desmond, john locke'u alternatif zamanda öldürmeye çalıştı. belki black smoke'un o dünyadaki yansıması olduğundan, onu öldürünce diğer tarafa bir etkisinin olacağını düşündü herhalde. [ya da rewlofweno'nun dediği gibi ölüme yakın anda diğer zamanı hatırlamasını umut ediyor]

öte yandan adada sayid'in kampa getirdiği desmond'ı yürüyüşe çıkartan j-lo görünümlü black smoke, şabanoğlu şaban'a özenmiş ki kuyu başında bir süre muhabbet edip su kuyusunun elektromanyetik özelliği hakkında tarih dersi verdi ve ardından kardeşi kuyuya attı. lakin umutsuzluğa kapılmayın desmond'a bir şey olmayacak! spoiler'larda daha ilerdeki bölümler için geçiyor ismi. o açıdan telaşa mahal yok sevgili desmond brathaseverler.

son olarak jack, kendisini iyice kaderin [hurley'nin] ellerine teslim etmiş durumda bunu da üslubunca söyledi zaten. el attığı her şeyi batırması vs... o gazla ve -dediğine göre- jacob'ın yönlendirmesiyle hugo, jack ve sun john locke görünümlü black smoke'la görüşmek üzere onun kampına yöneldiler. burada dikkat çeken en önemli husus jack ile john locke görünümlü black smoke'un ringe çıkmış iki ağır siklet boksörü gibi birbirlerini kesmesi olmuştur. öte yandan leyla ile mecnun misali bir araya gelemeyen koreli aşıkların dramı devam ediyor. önümüzdeki bölüm kavuşacaklarını tahmin ediyorum.

sonuç gayet tempolu, akıcı ve önemli yanıtların verildiği bir bölüm oldu. pierre chang'ı görmüştük bu bölümde bakalım kuklası ne diyecek şimdi? lost untangled'ta...

--- spoiler ---
  • sözlüğün kıymetini daha fazla anladım resmen dizi sayesinde. bölümü izlerken tepkisiz oluyorum, sözlükte yazılanları okuyunca izlerken yaşamam gereken heyecanı yaşıyorum. sorun bende galiba..

--- spoiler ---

bu korku muhabbeti geçtiğinde, desmond direkt jacob'ın yerine geçer dedim bir an. sonra otların arasından ateş çıkınca, yoksa bizim bro mu da dedim. ama olmadı.

o değilde, o çocuk kimdi? locke'un kalbinin ignore ettiği..

--- spoiler ---
  • s06e12 ile arada zuhur eden fisiltilarin yanitini tam ve direkt olarak vermi$tir.
    i$te cevap boyle verilir. diger suallere de boyle cevaplar verseler, iyi olacak...

edit: tey gotunuze girsin bu fisiltilar be o zaman.. arkada$ bir siki de begenin be..
    dumduz aciklama getirildi i$te.. yok baby tv gibi cok direktmi$, bok bilmem ne..
    ulan salak, dolambacli anlatinca da anlamadik diye yakiniyorsun? salak seni..
  • --- spoiler 6x12 ---

dizinin gelmi$ gecmi$ en itici karakteri koltuguna sayid'i oturttum bu bolumden sonra. nedir bu yahu? iki bolumde bizim arap, locke'un tabiri caizse bitch'i oluverdi. minion'u gibi geziyor gotunun dibinde. kenara cekilip fisir fisir konu$malar falan... her bir boka burnunu sokan, kafasi atinca kendini daga bayira vuran kate ise oyle sakin sakin oturuyor.
    nice yigitler, guzeller oldu $u adada, sayid ise hala hayatta. iblis seni. ho$t!

--- spoiler 6x12 ---
  • --- spoiler 6x12 ---

hepimiz hugo'yu seviyoruz gerçekten.bu bölümde de güzel cevaplar aldık.
    ilana'nın ölüm şekli çok şaşırtıcıydı.benjamin'in buna yaklaşımı,adanın işi seninle bittiğinde böyle oluyor şeklindeydi.hepimiz diğerlerinin sonunu merakla bekliyoruz.
    flocke daha ne istesin bilmiyorum ki,körün istediği bir göz allah verdi 3 göz.sun,jack ve hugo flocke'un yanına gitti.gelişmeleri haftaya izleyeceğiz,bekleyeceğiz malesef..
    geçen bölümde kendine hayran bırakan desmond'a oldu olan,flocke tarafından pusulaların şaştığı bir kuyuya atıldı.
    desmond'ın rahatlığı ve özgüveni flocke'u bile çileden çıkarmaya yetti sanırım.
    paralel evrende ise desmond locke'ın canına okuyor ya,canımsın sen my brother!

--- spoiler ---
  • şimdi şöyle ki; baştan beridir bu adadan için araf diyorduk,

--- spoiler ---

yapımcılar bize "ya araf da işte, öyle değil biraz, yani ne bileyim birazcık araf" der gibi cevap verdi. yoluna devam edemeyen ölülerin adada kalması, fısıltılara sebep olması falan...

beni tatmin etmeyen bir cevaptı bu, bir de michael'dan başka yok mu yani? ne bileyim, anna lucia, mr. eko'yu da görmek ister gözler. sonuçta mr. eko da gözü açık gitti, aynı zamanda kardeşi de öyle... kardeşinin peşinden öldü adam, alıp veremediği çok dünyayla...

--- spoiler ---

sallama teori geliyor şimdi;

--- spoiler ---

bence o çocuk her türlü jacob veya halefinin izdüşümü, aday ortaya çıktıkça çocuk büyüyüp serpiliyor, bir nevi bunu metamorfoz olarak değerlendirebiliriz. adayla birlikte jacob da güçleniyor... john locke'un jack'e imalı bakışıyla da adayın jack olduğu görüşü güçleniyor...

--- spoiler ---
  • 6 x 12 spoiler'sız... sun'un lapidus'a ormanda uzattığı kağıttan 10 saniye önce sağ üst köşede ışıklandırma çok bariz belli oluyor. böyle komik bi hataya düşmeleri ilginç. dolunay dicez ama yok aga bildiğin kamyon farı...
  • gelir gelmez indirip izledim yine yeni bölümünü...

--- spoiler ---

--- spoiler ---

yeni sezondaki parallel evren sanki "eğer uçak düşmeseydi" senaryosu değil de, locke adadan çıkmayı başarsaydı ne olurdu durumunu gösteriyor gibi geldi bana. özellikle de son sahnede desmond lock'u yakalayıp arabayla çarpınca...

--- spoiler ---

1. adadan kaçan herkes parallel dünyada... ama peki ölü olanlar -charlie veya libbie gibi- nasıl canlanıveriyor? yeni parallel evrende neden michael ve oğlu yok, juliette de, bi de sayidin sevgilisi de olan -fransızca bilen- şımarık sarışın kız?

2. desmond parallel evrende önce hiçbirşey bilmezken sonra birden bire biliradam konumuna geçişi, kuyuya atılmasıyla mı gerçekleşiyor yoksa charlie ölürken elini gösterdiği için herşeyi birden bire hatırlıyor mu?

3. charlie adadaki gibi ölüyorsa, neden libbie ile hugo ilk randevularına gidebiliyorlar? onun da ölmesi gerekmez mi?

4. daha kaç bölüm var, ne zaman tamaman herşeyi anlıcaz?

--- spoiler ---

edit: çok fazla itiraz geldiğine göre ben yanlış hatırlıyorum, ödev olsun bi daha izleyeyim son bölümleri...
  • coşarak devem eden tv showudur. önceki sezonlarında sabahın köründe gelir indirme başlardım. inerdi. sonra akşamı beklerdim. yok o gelicek yok bu gelicek ama sevgili var yok arkadaşlar toplanıcak. ama bu sezon son derece bencilim. kimse skmde değil. sabahın köründe indiriyorum. alt yazı da geliyor. bir sonraki bölümün bile promosu yayınlanmış oluyor. bugün olduğu gibi. gerekli belalar ve küfürler yerlerine ulaştırılmıştır. ulan helal olsun be! coşkudan ölüyorum izlerken.
  • s06e12 ile izleyenleri hala akıllarda yanıtsız sorularla boğuşmaya iten dizidir

--- spoiler ---

desmond da ne var hala çözemedim.. korkmam senden locke gerek yok korkmaya dedi gülerek kuyuya düştü.. insan korkmazda bi yere kadar yahu desmond brother.. şimdi sana zarar gelmeyeceğini biliyorsun da ondan mı korkuyosun? yoksa öleceğim nasılsa neden korkayım diyorsun da mı? diyorsun anlamadım ? ve dizide aşklar neden bu kadar önemli bi hale geldi ki ?

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap