• s06e04 itibariyla cevaplara ba$ladilar.. ve ben buyuk finali gorur gibi oldum bile zaten.. lost bitti lan harbi..
  • --- spoiler ---
    s6e04- the substitute spoiler

spoiler görmek istemeyenlerin gözleri kaymasın diye sayıları yazı ile yazıyorum. bu bölüm gerçekten artık reha yeprem'le sır kapısının aralandığı bölüm olarak girizgah yapmıştır. hayırlı olsun.

bir kaç noktaya değinmek istiyorum. birincisi sayılar ortaya çıktı. bu sayılar bbg evine giriş sırası gibi sıralardan mı ibarettir? kod adı mıdır? aramice'nin ebced hesabına göre isimlerin değerleri midir? bilemem ama baş rol abilerimizden altısını sembolize eden bu sayılar yakup'ın halef adayları... dört numaralı aday gitti kaldı beş kişi. bu da gösteriyor ki adada kalan adaylar da bir kişi hariç ölecek. seyircinin duygusal bağlarını -mesela "ulan niye öldürdünüz din kardeşim sayidiiiii" minvalinde- yıpratmamak için de alternatif zaman dilimi oluşturulmuş. herkes evine, köyüne yani losencılısa ulaştırılmış. "aaa hurley john locke'un arabasının yanına park etmiş", "aaa rose'a bak nerden çıktı" "anaaaa benjamin öğretmen olmuş" gibi çıtır çerezlerle seyirci eğlensin diye de bizim arkadaşların yollarını bol bol kesiştiriyorlar". ha bir yere bağlarlar mı? bir şekilde bağlayacaklar tabi...

şimdi bu bölüm sonu itibariyle diyorum ki ilk bölümdeki gelin ve damat figürleri sun ve jin olacaklar. adada ölecek ama sivilde (kusura bakmayın askerden yeni geldim) mutlu bir hayat sürecekler.

yakub'un sorumluluk anlayışı karaduman abimizin zoruna gitmesi ve "adayı koruyomuş. hıh! neyi koruyon dayı sen ya manyak mısın a.q.?" çerçevesinde ettiği sözlerle bu bölümün ayrıca yakup ve karaduman arkadaşların din ve dinsizliği sembolize etmesi teorisini doğruladığını da düşünüyorum.

bir de deli dana gibi gezinen karaduman'a görünen çocuk da -artık aaron'ın büyümüş hali midir jacob'un gençliği midir bilemiyorum- karadumanın da jacob'ın da üstünde bir gücün olduğunu, kurallara uymamasının ileride başına iş açacağını ima etti. bunu beklemiyordum açıkçası...

bakalım haftaya ne cevaplar alacağız?

s6e04- the substitute spoiler
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---

--- spoiler ---

şu meşhur sayıları 4 locke, 8 reyes, 15 ford, 16 jarrah, 23 shephard, 42 kwon şeklinde açıklayıp üstüne jacob ile tanışma anlarına güzel flashback yapıldı bu bölümde. ama sorarım o zaman ben jacob kate ile de tanışmıştı daha önceden. o neden o adada? cevabını ilerleyen bölümlerde bulurum umarım. ayrıca jacob yerine biri de geçecekse benim candidate jacktir.

--- spoiler ---

--- spoiler ---
  • kanımca 4x05 the constant' tan beri izlediğimiz en iyi bölümdür 6x04

--- spoiler ---
    locke öldüğüne,sayyid enfeksiyon kaptığına göre geriye 4 aday kalıyor.jin ve hurley olacağını zannetmiyorum.ilk sezondan beri süregelen jack-sawyer kapışması jack & jacob vs sawyer & flocke ya dönüşmek üzere.

(bkz: çok acayip şeyler olacak sözlük)
    --- spoiler ---
  • --- s06e04 spoiler ---

jacob ve karaduman'ın da üstünde bir mevki olduğunu bilmiyorduk, bölümün sağlam yönlerinden biri buydu.

alternatif evrende nolacak, sonu nereye varacak soruları iyice çoğaldı. john'un jack'i aramaması ve böylece bir daha yürümesine dair tüm fırsatları arkada bırakması, rose'un ölecek olması, herkesin adadakinden farklı bir kaderi olacağı savını kuvvetlendirdi.

ayrıca locke görünümlü karaduman'ın terazide duran siyah-beyaz taş çiftinden beyaz olanı denize atması ve sawyer "naptın şimdi?" deyince "inside joke" demesi lost tarihindeki en iyi espridir. yanımdaki arkadaşın "sen lost izlemiyo muydun niye yarıldın o kadar?" diye bana deli muamalesi yapmasına neden olmuştur.

--- s06e04 spoiler ---
  • ulan süper fikir buldum. daha önceki yazıların hepsini okumadığım için başkası da söylemiş olabilir. şimdiden özür diliyorum:

--- spoiler ---

o sarı pipi çocuk, aaron çıkacak aga. adadan ayrılan sarı kafa başkasıymış. claire bebeğini bırakıp da gider mi lan?!

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

locke'un kolundan tutup yol sorduğu veledin walt olma ihtimali yüksek.
    --- spoiler ---
  • s6e4 izlemeden okunmaması gerekir bu yazının..yoksa tüm tadınızı kaçırır..

--- spoiler ---

oha dedirtti bu bölüm..benjamin linus, the mastermind, locke'un aslında lostpedia jargonu ile black entity olduğunu anlamıyor, sana bi haller olmuş john locke diyor. bunlar olurken linus locke'u hali hazırda öldürmüş ve dead is dead, gone is gone gibi bi araba laf etmiş. lakin redneck sawyer, böyle bodozlama kafadan sen locke değilsin diyor. bu yaparken hayatı sikilmiş, kafası güzel..frp jargonu ile 20 atıyor, sonra gene 20 atıyor, sonra bi daha bi 20 atıyor..

paralel evren flashback/forwardlarına gelince, eğer bu sezon bu tesadüflerin bir sebebi açıklanmazsa aşırı ve gereksiz zorlaşmışlar dememiz gerekecek senaryo için. locke uçaktan indiği gibi jack ile rastlaşıyor, hugo ile otoparkta karşılaşıyor, iş başvuru için karşısına supervisor diye rose çıkıyor, öğretmen ben linus falan..aaa diye izliyoruz ama bir açıklaması gelmeyecekse çok saçma olacak..

bu konuda bir not, hugonun aşık olduğu libby karakteri vardı. 2. sezonda bir ara hugonun flashbacklerinde libby'nin aynı akıl hastanesinde yattığını gördük. gene aaa tesadüfe bakınn diye soktular gözümüze lakin o soru cevapsız kaldı, geçenlerde bir yerlerde libby karakterinin hikayesine 6. sezonda yer verilmeyeceğini okudum. yani öyle bi gizem yarattık, eğlendik..kalsın böyle demişler..eğer aynı haltı paralel evren öyküleri ile yaparlarsa iğrenç olacak..

--- spoiler ---
  • diziyi umarım yüzyıllar önce vücutları adaya hapsolmuş iki çocuk'un oyunu bütün bunlar demeyle bitirmeseler diye beklediğim dizi. jacob kazanan taraf oldukça adadan kısa süreli çıkabilmekte, siyahlı ise kalmakta devamlı esir hayatında... ailecek bekliyoruz son bölümleri de nasıl bağlayacaklar herşeyi
  • 6.04'ün pierre chang'le lost untangled'ı yayımlanmıştır.

6.04 untangled

--- spoiler ---

guy-liner richard*
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap