• iskoçya'ya ve 1950'lere zaten hastayımdır, o yüzden beğendim ben bu filmi.

--- spoiler ---

ama alice denen küçük şırfıntı deli etti beni. yok ayakkabı isterim, yok elbise isterim! adamcağızın iliğini kemiğini kuruttu resmen karı. adam alice'e kıyafet yetiştiricem diye 2 işte çalışmaya başladı sonunda da canından bezdi tabi :((( açgözlü şey nolcak hıh

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

filmekimi kapsamında cuma günü izlediğim güzel eser. "magicians do not exist" yazısını "magicians do not exit" olarak okuyup da altyazıda "sihirbazlar çıkamazlar" olarak çeviren insanları da burdan tebrik ediyorum. koca filmde altyazı olan iki üç sahneden biriydi sonuçta.

karakterlerine hayran kaldığım, sihirbazımızın sakin, kabullenmiş hallerine hüzünlendiğim, tavşanın psikopat tavırlarına karşın sevimli duruşuna gülümsediğim, hoş bir öykü çıkmış ortaya.

rüzgarın kitap sayfalarını çevirmesiyle duvarda oluşan gölgeler gibi özenle yaratılmış görüntüler de beğenilmeyecek gibi değildi. sürekli sırıtan boy band ile güldürüp, tavşana veda sahnesiyle içimi burkmuştur.

--- spoiler ---
  • altyazı aramasına kasılmaması gereken film.açın takılın, anlamadığınız bir şey olursa bana sövebilirsiniz.
  • dağdan gülerek döne döne inen ayyaşa tav olduğum filmdir.

--- spoiler ---

magicians do not exist.

--- spoiler ---
  • filmi izlerken martı sesinin beni hüzünlendirdiğini farkettim. artık beyaz ayakkabı gördüğümde de hüzünleneceğim sanırım. hiç yemedim ama bundan sonra tavşan eti yemeyeceğimden de gayet eminim. ilk yağmur yağdığı zaman bu filmi hatırlıyor olacağım.

sırf çizimleri için bile izlenebilir diye söz etmiş herkes. sanki bir sihirbaz eli deymiş gibiydi. belki de var olmadıkları yalandır.

bence yalnızca son sahnedeki yansımaları görmek için bile izlenebilir.
  • gösteri sanatlarıyla uğraşan insanların, modern toplumda, eğlence sektörünün dönüşümüyle (belki değişim daha doğru olabilir) giderek dramatikleşen hayatlarını, hayata tutunamayan,kök salamayan bir sihirbazın hikayesiyle bizlere sunan fransız yapımı terapötik (özellikle görsel malzeme,çizim estetiği açısından) bir film.
    tanımımızı yaptıktan sonra biraz spoiler tohumu ekelim bakalım.

--- spoiler ---

hikayemiz sihirbazın çantasında, sürekli kentsel/kırsal mekan değişimleriyle ve sihirbazın artık sıradanlaşan, rutin haline gelen iş arayışlarıyla ve farklı mekanlarda iş deneyimleriyle durağan bir şekilde, müdemadiyen istasyon değiştirmekle akıp gitmektedir. bir gün gittiği yerlerin birinde bir kızla tanışır, kız sihirbazın kaldığı otelin temizlik işini yürütmektedir. oldukça fakir olduğu giydiği elbiseden ve ayakkabıdan belli olan kız, sihirbazın yaptığı numaralardan etkilenir ve sihirbazın etrafında dönüp durur, onun elbiselerini temizler vs. tam sihirbaz ayrılıcakken kız sihirbazın peşine takılır (bu arada kız sihirbazın yaptığı her numarayı gerçekmiş gibi algılamaktadır). sihirbaz ve kız yeni bir şehre yerleşir ve aynı evi paylaşmaya başlarlar. yavaş yavaş şehirleşmeye başlayan kız, sihirbazı istekleriyle (yeni elbise, ayakkabı vs.;tipik kadın davranışı işte) zor durumda bırakır sihirbaz yeni şeyler almak için gece çalışmak zorunda kalır fakat işin üstesinden gelemez,hemen işten kovulur,aynı zamanda kızın beğendiği şeyleri de almaya devam eder. sonunda yeni elbiselerle beraber kız şehirlileşmiştir ve sihirbazdan uzaklaşarak bir de erkek arkadaş bulur kendine. bu arada sihirbaz işindeki dönüşümden pek hoşlanmayarak işini yapmaya devam eder (mağaza vitrininde ürünleri sihirbazlık yaparak tanıtmaktadır). tüm bunlar olurken sihirbazın en son kaldığı yerde, sihirbazla benzer hikayeleri paylaşan iki insan daha bulunmaktadır.kuklacı ve palyaço. hikayeler benzer çünkü bir zamanlar mesleklerini icra eden bu adamlar dinamik, değişen hayatın,eğlence dünyasının kurbanı olmuşlardır.kuklacı kuklasını satarak kendini içkiye vermiştir, palyaço kendini asmayı düşünür ve sürekli alkol tüketmektedir, sihirbaz bir yere kök salmamış, kendi yalnızlığında, dünyanın farklı yerlerinde çalışmak zorunda bırakılmış.hayata tutunamayan üç gösteri sanatçısı adam;kuklacı,palyaço,sihirbaz. şehirden ayrılmadan önce sihirbaz, not bırakır kıza, genellikle kız için ve işi gereği yaptığı şeylerin sihirle bir alakası olmadığını,notta, şu cümleyle açıklayarak şehri terkeder: magicians do not exist.
    son olarak şehirli kız beyaz atlı prensini bulmuştur,kuklacının kuklası bedavaya alışa sunulmuş, palyaço, çocukların attığı tekmelerle kendini yerlerde bulmuşken, sihirbaz ise tavşanına veda etmiştir.
    sistem, eğlence sektörü, modern toplum eleştirisi diyebilirsiniz, adam bu kadar şeyi bir animasyona sığdırmış, bize de izleyerek hakkını vermek kalıyor.

--- spoiler ---

bir animasyona da baya uzun bir kritik yaptım.hayırlısı bakalım.
  • vıcık vıcık, plastik dokulu hollywood animasyonlarından sonra ilaç gibi gelen film. görüntüleri çok nefis. binalar, sokaklar, dükkanlar o kadar güzel resmedilmiş ki içine giresiniz geliyor. edinburgh şehri tamamıyla elle çizilmiş yanılmıyorsam. bu bakımdan çizim ve renkleri belleville'de randevu dan daha oturmuş gibi geldi bana. müzikleri de çok melankolik, alıp götürüyor. filmin tek olumsuz tarafı iyi bir senaryoya sahip olamaması.
  • filmekimi kapsamında izlediğim, yüzümde hoş bir tebessümle ayrıldığım güzel bir film.

konuşma olmadığı için çeviri gerektirmeyen filmde, yalnızca son sahnede beliren kağıt üzerindeki yazının çevirisi yapılmış o da yanlış yapılmıştı. çeviriye gerek yok diye çevirmen maliyetinden tasarruf etmek amacıyla olsa gerek yoldan geçen birine çeviri yaptırmış olmalılar. son sahne bu yüzden iki kere vurucu olmuştur. alkışlarrr....
  • http://www.lillusionniste-lefilm.com/

filmin galası 16 haziran 'da yapılacak. genel gösterim tarihini 20 ağustos olarak belirlemişler.

sylvain comet e göre:

--- spoiler ---
    "a lot of animators, basically people who can draw, got scared by these wankers from disney saying that 2d animation is dead, that it was only going to be 3d and pixar from now on. it is just typical shit by people in ties who don't know what they are talking about. are they saying that aardman is dead, too, then? i mean how stupid are these people? saying 2d is dead is like saying that a car race is the future of the tour de france."

"we had trouble because the fantastic animators we found had got really stressed because they thought after our film there was not going to be any 2d any more. some were driving buses or retraining. people really had been made to believe that the end had come. the truth is that animation is always mixing things up: pen and paper, stop motion, puppets, 3d. suddenly this bizarre competition has been created. what it is, one more time, is this american reflex to kill off the competition, to say that you can only do it one way and destroy everything else that went before. the whole society is like that. they destroy what they have to build something new. they end up with no roots to draw on, nothing to compare their work with to see if it is good or not. american culture is in real danger of starving itself to death. you just have to see what hollywood is producing to see how narrow it is getting."
    --- spoiler ---

şahsen ben çok merak ediyorum bu filmi. kesinlikle gidip görmek gerek.
    hele 2d animasyonun öldüğü şu günlerde ilaç gibi geleceğine eminim.
  • yönetmenin bir diğer animasyon yapımı olan les triplettes de belleville'ini henüz izlemeden bu filmini izledim. birçok kişinin ortak görüşü olarak konusundan çok görselliği ile öne çıkan bir yapım. görsel temel, eskiz tadında, keskin çizgilerle değil de rahat ve rasgele çzigilerle ama kesinlikle savrukluğa kaçmadan yakalanmış. renk seçimleri ve karakterlerin dış görünümleri de hatırı sayılır derecede başarılı.

--- spoiler ---

kimse belirtmemiş ama filmde, gerçek bir sinema filmine yapılmış çok büyük bir atıf mevcut:

iskoçyalı ayyaş abinin kahramanımızı önce arabayla alıp, daha sonra tekneyle kasabaya getirişi sırasında, arka plandan çekilen tekne görüntüsü dalgalararı yararak yağmur altında ilerlerken, sol alt köşeye, sanki film gerçek bir filmmiş ve kamerayla çekiliyormuş gibi kamera camına sıçrayan su damlaları görüntüsü eklenmiş. film içinde çok özel bir esprisi olmuş bu detayın bana göre.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap