• bir arkadaşım “mutlaka oku” demişti. kitabın ismi o kadar iticiydi ki, uzun zaman uzak durdum. ayrıca turgut özakman’ı pek sevmezdim. gariptir neden sevmediğimi de hatırlamıyorum.. neyse günlerden bir gün, tuvalete giderken kitap seçmek için ortalığı karıştırıyordum ki, bu sevimsiz isimli, “benden uzak dur” kapaklı kitap elime geliverdi. şöyle bir baktım, dalgacı bir ifadeyle ilk sayfayı çevirip okumaya başladım. sabaha doğru bitmişti. öyle bir bitişti ki. beni de bitirmişti. elimden gelse filmini çekerdim. aradan yıllar geçti hala o anı hatırlarım. bence türk edebiyatının en iyi romanlarından biridir. “şu çılgın türkler”i falan unutun. ama bu romanı ne yapıp edip bulun ve “mutlaka okuyun”.
  • bir gece yarisi sesli $ekilde aglanarak bitirilip, ilk ba$ina tekrar göz attiran, sonra aglamaya devam ettiren bir romandir.
    "canimu" her akla geldiginde burun diregi minicik sizlar.
  • ayrica iyi bir yazarin en imkansiz ve tepki cekebilecek bir konuyu dahi yava$ yava$ nasil insana kabul ettirebileceginin ve hatta okuyuculara nasi destekletebileceginin en iyi orneklerindendir bu kitap.
  • --- spoiler ---

sensiz günler için hayal biriktiriyorum.

--- spoiler ---

bu kitap hep birileri rumca konuşunca aklıma geliyor "ela ördek!".. imkansız görünen bir aşkı, üstelik kabullenmesi de kolay olmayan koşullarda ne güzel içine işler insanın, turgut özakman, bu şahane romanında.
  • defalarca kez okuduğum ve hiç bir zaman okumaktan bıkmayacağım turgut ozakman şaheseri. her ne kadar insanlar ilk yarısı itibariyle kitaptan hoşlanmayıp fantezi kitabı olarak tanımlasalar da * kesinlikle bu kitaptan daha güzel bi şekilde aşk ın anlatıldığı bir türk kitabı okumamıştım. herkesin kütüphanesinde olmasını ve bir kere okumasını istediğim muhteşem roman.
  • "korkma insancık... korkma! göreceksin, her şey yeniden güzelleşecek! bütün korkuların geride kalacak." der bize roman, duru, anlaşılır, tertemiz bir dille. büyüleyici bir sadelik vardır her satırında.

turgut ozakman seven de sevmeyen de çarpılır okuyunca.
    buyurun kitaptan bir alıntı, bir rum şarkısıymış, bana göre aşkı, aşkın başlangıcını, dünyaya, yaşamaya, sevmeye dair bütün beklentimizi en arı biçimde anlatan şarkı:

"her zaman birbirimizi seveceğiz
    değil mi bebeğim?
    sen benim sonsuza kadar
    tek rüyam olacaksın
    bu yalan dünyada
    sabahı ve geceyi
    paylaşarak
    yaşayacağız artık.
    tıpkı güzel masallardaki gibi
    hoyrat insanlardan uzak
    aşkın o büyülü dünyasında."
  • kitapta tuhaf bir italyan filmi havasi vardir, akdeniz kulturu bu herhalde der insan...
  • bir baş yapıt. toplum için çok aykırı olabilecek bir konuyu o kadar etkileyici anlatmış ki kitabın yazarı, kitabı okuyup da yarısına gelen herhangi bir şahsa kitabı tek kelimeyle özetle denilse cevabının kesinlikle * olacağı romandır. ama yazar olayı öyle bir anlatım tarzıyla işler ki, kitabın sonunda göz yaşlarınıza hakim olmak elde olmaz. bir hafta sarhoş gibi gezer, eleni'nizi arar durursunuz.

''periler padişahının kızı züleyha gibi çırılçıplak saçlarını beline akıtmış, ayakta duruyordu. su tanecikleri inci dizisi gibi teninden aşağı süzülüyor, su almak için eğilip doğruldukça, ıslak kalçaları balkız'ınkiler gibi kabarıp sönüyordu. birden yan dönünce, soluğum kesildi... sevdiğim her şey onda toplanmıştı''.
    (arka kapak)

(bkz: romantika)
    (bkz: şu çılgın türkler)
  • okula ilk başladığımda aldığım elektif edebiyat dersindeki ödevim olduğu için alıp, bir gecede yutup bitirdiğim turgut özakman eseri.

bugün biri "korkma yavrimu, geçecek" dediğinde aklıma geldi. hasta ama tutku ve sevgi dolu bir aşkı anlatıyor kitap. hiç ismi olmamış bir adamın, ismi olmuş bir kadınla yaşadığı, saf sevgi üzerine kurulu hayatı..

gözleri nemlendirir.
  • turgut özakman tarafından kaleme alınmış iğrenç bir pedofili güzellemesidir. okurken rahatsız olmayıp hala bu ustaca ele alınmış bir aşk romanı diyen de pedofiliyi normalleştirmektedir. aynı romanın karakterlerinin cinsiyetleri değişse hepiniz pedofili diye yıkardınız bu başlığı.

yaşı büyük olan kadın olunca olay romantikleşmiyor, sapıkça olmaya devam ediyor.
hesabın var mı? giriş yap