• hem sıkıcı hem işe yaramayan kurum. danışmanımla görüşmeye gittim, öğlen saat 3 gibi yerinde yok nerde bu diye sorduğumda ordaki herif: "çalışanlar istediğinde erkenden çıkabiliyor dedi" ohh harbiden memurluk kebap iş. ertesi gün erkenden gittim, buldum, konuştum danışmanımla ama o da ne! çok acelesi varmış hemen çıkacakmış üstüne üstlük koca bir hafta yerinde olmayacakmış obarey dedim ve ayaküstü konuştuk ne yapalım ne edelim diye siz 10 gün sonra gelin dedi eyvallah dedim çıktım. süre dolduğunda yine gittim amk bu seferde nerdeyse öğle aralarına denk gelmişim yine ayaküstü konuştuk sistemde işler bunlar başka iş yok kariyernet vb sitelere üye olun adınızı not ettim, istediğiniz işleri de yazdım haydi eyvallah dedi, o gün bugündür ses yok seda yok. ama işkur ortamı çok süper, memur kızlar aralarında bu haftasonu party var, oğlanlar bizim maçımız var, ellerde iphone, maaş tıkır tıkır, haftasonu şen şakrak.

özet: memur olun.
  • unicef'ten cocuklar icin aldigi yaklasik 800 milyon dolar ile binalarini yenileyen geri kalani ile ne yaptigi belli olmayan kurum.

unicef'in parami ne yaptin sorularina ise cevap verememis, tum ulkeyi rezil rusva etmistir.
  • devletimizin iş arayanlar için kurduğu, iş bulma kurumu.

her türlü meslek düşünülmüş. umudunuzu kaybetmeyin gençler. bence kendilerinin bile haberi yoktur bu ilanlardan. o yüzden elinizi çabuk tutun ekşici kardeşlerim, bu vatanı hala kurtarabiliriz.

http://i.hizliresim.com/25jdpn.png
    http://i.hizliresim.com/zj98lk.png

kaydınızı olun ve kursunuzu bitirin. güzel günler bizi bekliyor.
  • geçen sene pandemiden önceki o birkaç ay adı geçen kurum aracılığıyla bir firmaya işe girmiştim. aslında öğretmenim ama iş bulamadığım için ön muhasabe personeli olarak iş başi eğitim programi kapsamindaydim. bu kurum 3 ay sonunda sertifika verecekti. ben de bir yan meslek daha edineceğim diye sevindirmişti.
    asgari ücret veriyordu bunda sorun yok fakat üç ay boyunca sigortasiz çalıştırıyordu neyse buna da okeyiz. yemeği firma karşılıyor buna seviniyoruz. ama olurda firma ile o üç ay içinde bir sıkıntı yaşarsak işten çıkamıyoruz çünkü cezasi var. cezası da 1 yil boyunca işkurdan iş bulamiyorsun tabii sigortali iş bulursan affediliyorsun.
    ilk bir ay geçti ama öğle aralarinda her yemeğe gittiğimde firmanin patronu (kadin) ve kocasi tarafindan duzenli olarak 2-3 günde bir laf yiyorum. ön muhasabe olarak almalarina rağmen patron hanım sürekli benden binaya makine tutmamı, mutfak mermerlerini domestoslamamı sürekli elimde bezle temizlik yapmamı istiyor. işi abartıp bana yemek yapacaksın ben dışardan yiyemiyorum diyor. bunun sonucunda büyük bir tartışma yaşayıp ayrılıyorum.
    ertesi gün işkur'a gittigimde yapabileceğimiz bir şey yok firmalar hakkinda suç duyurusu yapamazsınız diyorlar. ama diyorum kurumun parasini alıp kurumu kandırıyorlar. beni temizlik ve yemek personeli olarak almadı böyle anlaşmadik ama bunun için mobbinge ugruyorum diyorum. olur öyle şeyler yapabileceğimiz bir şey yok işten çikamazsiniz diyorlar. ben de bir tanıdığımız vasıtasıyla bir iki gün işe alınıp sigortali olarak gösterilmek suretiyle işten çıkıyorum. he o zaman olur çıkabilirsiniz diyorlar.

bulaşanı da bulaşmayanı pişman eden dev yalanın dolanın döndüğü asla işçinin yanında durmayan firma sahiplerini kollayan kurumdur.
  • kendisine eleman aradığını bildiren hiçbir firmanın çalışma ortamını ya da çalışma şartlarını incelemeyen ve bu ilanları galiba yayınlayan kurum.

zira çok merak ediyorum bir iş-kur internet sitesinde eleman aranıyor ilanını vermek için gerekli şartları nedir. bilen bir insan lütfen beni bilgilendirsin. ömrü hayatım boyunca buradan 2 adet iş yerine başvurdum. birisi merdiven altı madeni yağ yapan bir firma çıktı. görüşme sırasında pek iç açıcı ortam olmadığı anlaşıldı. cv'yi bile bırakmadan çıktım. diğer bir iş görüşmesi ise öğlen saat 3 gibi işveren bey arandı. işveren beyin saat akşam 19:00'a kadar iş yerinde olduğu bu yüzden "uğrayacaksan bugün uğra yoksa bir hafta bulamazsın beni, hem gel rakı'da var içeriz karşılıklı"demesiyle telefon görüşmesinde rakı içmeye davet etti. ( zira çok cazip bir teklifti ama tırstım neticede )

her iki firma da iş-kur'a şikayet edildi. ancak zira tüm eleman aranıyor ilanları böyle mi yoksa ben mi bahtsız bedeviyim bu durumda anlamış değilim. sayın işkur yetkilileri burdan sizlere sesleniyorum;

1- pazarlamacı ilanlarını koymayın lütfen. oralara giden nice gençler yitip geliyor. ayrıca size söyledikleri gibi maaş + prim değil, sadece prim + öğlen yemeği usulu çalışıyor.
    2- lütfen size eleman arıyorum diyen insanların iş yerlerine ve elemanın çalışacağı yere gözlem amacıyla bir görevlinizi lütfen gönderip kontrol ettiriniz.
  • iş arama sürecinde hiçbir işe yaramayan kurum.
    burada bulunan ilanların tamamına yakını sevkiyat ( yükle-boşalt ), kasiyerlik, tekstil atölyesi, şoförlük, fabrikada imalat vb. gibi hamallık yaptıran sözde işverenlerin verdiği ilanlarla dolu.
    birçoğu sosyal haklar olarak mesai, yemek gibi şeyler yazmışlar.(hatta maaş yazan bile var.)
    yine çalışma saatleri insanı sömürür derecede fazla.
    öyle komik (!) ilanlar görüyorum ki ülkenin geleceği adına endişelerim her geçen gün daha da artıyor.
    eli yüzü düzgün birkaç ilan var, onu da engelli işçi arayan birkaç işveren veriyor.
  • bir özel sektör ilanına işkur üzerinden online olarak başvurduğunuz zaman şirketin bu başvurudan haberi olmuyormuş.. sizin o şirketle giderek veya mail - telefonla filan iletişim kurmanız gerekiyormuş.

işte tam bu noktada vazifesini merak ettiğim kurumdur.
  • iş arayan bir birey olarak dün bağlı bulunduğum işkur merkezine gittim. sıra numarası alıp oturup numaranın yanmasını bekledim. sağolsun çok tatlı, güleryüzlü, yardımsever bir bayan geldi sira numaramin kaç olduğunu sordu. sanırım kendisi de iş danışmanı. ama benim danışmanım kendisi değilmiş. ıçeriye baktı ve girip bir sorun isterseniz dedi. ben içerde başka biri var diye kapıda beklerken iş danışmanım cep telefonundan video izliyordu içerde.uykulu ve keyfi kaçmış bir halde sordu ; " nasıl yardımcı olabilirim?".
    "ıs arıyorum?" dedim . kadının ezberlediği bir paragraf var. onu saydı bana.kariyer.net gibi düşünme, uygun gördün mü arayıp görüşebilirsin. dedim ki başvuru yapamıyorum online işlemlerden. o önemli değil ona takılma sen dedi. odadaki diğer danışmanlarda nerden geldi bu salak gitse de dedikoduya devam etsek modunda asık suratla gitmemi bekliyor.neyse diyorum buraya kadar geldim hiç bi sik olmayacak belli ki bari şu online işlemlerden başvuru sorununu çözüp gideyim.
    ben: internetten başvuru yaptığımda beyan doğrulaması gerekmektedir diyor bunu çözebilir misiniz?
    ıs danışmanı: demez öyle bizim sistemimizde öyle bi hata mesajı yok.
    sanki kodları kendi yazıyor netflix güzeli.
    b: peki google' a işkur beyan yazınca devamını nasıl kendisi getirebiliyor.demek ki çokça araban birşey bu.
    ı.d : bi bakayım ona ben.dedim ya siz başvuru yapmaya takılmayın.
    b:peki meslek edindirme kursları açılacak mı?
    ı.d: onu ben nerden bileyim açılmadan.
    burdan sonra görüşmeyi bitirme ve diziye dönme çabası yoğun bir şekilde vakıf oluyor hanım kızımıza.
    başka yardımcı olabileceğim bir konu var mı diye sorup finishim yapıyor.
    yani diyorum benim buraya gelmeden online işlemlerden görebildiklerimi görebiliyorsunuz sizde.daha fazlası yok.
    ego tavan tabi " aslında siz bizim yapabildiklerimizin aynılarını yapabiliyorsunuz." diyor.
    senin yapabildiğini yapabilsem haram kazanç alırım iskurcu kız.
    çok şükür devletimizin düzgün işlemeyen, işsizler için acılan ama işsizleri trolleyen, bedava maaş dağıtan, lüzumsuz bir kurumdur efendim.
  • iş bulan değil, bulunan işi kendi bulmuş gibi sahiplenen kurum.

şöyle anlatayım; iş başvurusu yapıyorsunuz, gidip görüşüp çalışacağız yerle sözleşme imzalıyorsunuz sonra iş yeri başlangıç için sizden belli evraklar istiyor. bunların arasında işkur kayıt belgesi var. sanki işi size işkur bulmuş gibi. iş yerinizin bunu sizden talep etmesinin sebebi ise sizi kursiyer olarak gösterip üç ay veya altı ay boyunca sizin sigortanızı yapmamak artı olarak sizin sigorta paranızı işkur’dan kendi hesabına almak. şöyle ki iş yeriniz asgari ücret alıyor sizin adınıza ve karşılığında size ikiyüzelli lira civarı bir para veriyor buna karşılık. sigorta olarak ise sadece sağlık sigortanız var yani bir yıl çalışıyorsunuz ama 9 ay sigortanız olacak.

işi bulan sizsiniz, sigortadan dolayı kaybeden de sizsiniz. kazanan kim, iş yeri tabiki.

yıllarca bu işin eğitimini aldınız, elinizde kapı gibi diplomanız var, tecrübeniz var ama kursiyersiniz ne güzel terane.
  • lisans eğitiminizle alakalı iş bulmanın inanılmaz zor olduğu kurum. full beden işçisi, kaynakçı, depocu, garson ilanları var. onlara da 100lerce kişi başvuruyor. eğitimli insan arayan yok gibi. iş ilanı sayısı çok az. şubelere gittiğinizde yardımcı olunamıyor bu yüzden. websitesinde hangi ilanlar varsa memurlara danışıldığında o işleri gösteriyor. işleri web sitesindenden takip edeceksek bu memurlar niye oradaki koltuklarda oturuyor?
hesabın var mı? giriş yap