• lisedeyim. bi kızı seviyorum. diştelleri var.

sırasına şunu kazıdım:

hüzün kovan kuşu gelmiş
    gecenin yanağına konuvermiş
    diştelli aşık aşkıma
    karşılık vermemiş

öğretmene dediydi beni zilli. rezil olmuştum.
  • hüznünü kovduğu insanların gülümsemelerinden haz alır ve aldığı bu hazla beslenir.
    nesli tükenmiştir!
  • mutlu edeceğim yokluğunu gibi bir cümleye sahip mükemmel düş sokağı sakinleri şarkısı.
  • benim için ankara'da turuncu sokaklı bir ev demektir bu güzel kuş.
  • sözleri şu şekildedir.

--- sözleri ---

gözyaşına dök yağmuru
    düş uçacak bahara doğru
    yollar açılıp konuşacak
    mutlu edeceğim yokluğunu

huyumdur hep ölürüm
    nice aşklara bölünürüm
    ayımdır hep tutulurum
    nice ışıkla korunurum

hüzün kovan kuşu gelmiş
    ay tenli aşık şarkıma karşılık vermiş

dışım içimden gelir
    yani gölgem kendimden
    aşktır ölümden güzel olan
    bak ve gör yaşam düşlerdedir

huyumdur hep dirilirim
    nice dağlardan dökülürüm
    ayımdır hep kararırım
    nice öpüşle aklanırım

hüzün kovan kuşu gelmiş
    ay tenli aşık şarkıma karşılık vermiş

söz-müzik: murat yılmazyıldırım

--- sözleri ---
  • "dışım içimden gelir, yani gölgem kendimden" satırlarıyla felsefe yaparken, "aşktır ölümden güzel olan, bak ve gör yaşam düşlerdedir" satırlarıyla umut aşılayan, "mutlu edeceğim yokluğunu" satırlarıyla zirveye ulaşan, insanın içini kıpır kıpır eden, asla eskimeyecek bir düş sokağı sakinleri şarkısıdır.
  • "dışım içimden gelir
    yani gölgem kendimden"

akşam akşam dinlenir bu şarkı... karanlık çöktüğünde... çok şey çağrıştırır, doldurur gözleri, dağıtır bünyeyi...

'hüznü kovmaz çağırır kuş'tur bu.

*

...
  • her ne kadar nesli tükendiği söylense de zaman zaman karşınıza çıkan kuştur. en dertli zamanınızda, bütün ümidinizi kaybetmişken yüzünüzü güldürür. bazen bir insan kılığına bürünür, öylece girer hayatınıza. varlığıyla sizi mutluluklara sevk eder
  • - hüzün kovan kuşu geldi haaaaaanıım... (bozacı mübarek!)

acaip bi kuş bu. yaptığı işe bak, hüzün kovuyor. bi kere meslek değil bu. böyle iş mi olurmuş? sırf bu sebeple bile bundan zevk aldığı çok belli. neden, çünkü hüznü kovmak gibi bir işi yapabilmek için bunu gerçekten benimsemek, özümsemek, damarlarında hissetmek gerekir.

hüzün zordur çünkü, bin yıllardır izlediğin detarjan reklamlarındaki kurumuş ketçap, çimen, yağ lekesi gibi tek yıkamada ılık suyla ayrılmaz bulaştığı yerden. üstünde detaylıca uğraş ister, özveri ister. git dediğinde gitmez o. kaynak kodu açık olmayan windowstan beterdir. onda bir sorun olsa, sistem restart yapman genelde çözer. o da olmadı format at.

peki ya hüzün? bir hüzün sirayet ettiği bünyeden nasıl kovulur ki? bir kuş bunu nasıl başarabilir? bu meslek, artık günümüzde gittikçe yok olan nadide mesleklerden biri haline geldi. meslek erbabı olan hüzün kovan kuşlarının da değeri, ne yazık ki hüzünleri kovulmuşlar tarafından bile pek bilinmemekte.

siz siz olun, hüznünüzü kovabiliyorsanız öncelikle kendiniz kovun. ama kovamıyorsanız ve bir hüzün kovan kuşu gelip bunu sizin için yapıyorsa, sakın kanadını kırmayın.

çünkü uçan kuşun kanadı kırılmazmış derler. belki de en iyi yaptığı iş odur. bu kadarını hakediyor bence.
  • "ay tenli" kısmını yıllardır aytenli olarak algıladığım şarkı. az önce fark ettim ve aydınlanma yaşadım. ayten ne alaka diyordum ben de amına koyim. ayten'e yazılmış olma ihtimali üzerinde duruyordum. böyle daha güzelmiş.
hesabın var mı? giriş yap