• aymaz.
    (bkz: gaflet)
  • insan türünün bazı bireylerini tanımlamak için kullanılması gereken asıl kelimedir. ne var ki, bunun yerine çoğunlukla "cahil" kelimesi kullanılmaktadır.

örneklersek,
    kişi "gafil" kelimesini bilmiyorsa cahildir, cehaletinin farkında değilse gafildir. "gafil", bilinç(sizlik) durumuna işaret eder.

"cahil", bilmeyendir. "gafil" ise bilmediğini bilmeyendir.
  • gerçekleri göremeyen, sezemeyen, olan bitenin farkına varamayan kişi.
  • cahil kelimesinin günlük hayatta kullanıldığı anlam tam olarak gafildir.

cahillik bilinçli bir bilgisizlik/tecrübesizlik/yetersizlik durumuyken, gafil/gaflet tam olarak farkında olmama, aymaz, düşüncesi olmayan/oluşmamışlık anlamındadır.

cahil kişiye örnek: ben tam bir hentbol cahiliyim ne kuralları ne oynanış şeklini biliyorum, hentbol benim cehalet içinde olduğum bir spor dalıdır, hentbol cahiliyim.

gafil kişiye örnek: tamam ekonomi kötü kaymakamlıktan fukara yardımı olmasa açım ama bayrak inmez, ezan dinmez, erkek erkeğe evlenilmez, amin!
  • muhteşem bir hitap. dolu dolu.

-şş lan! gafil! burayı bahele!
  • avlananilanlarin, avlanilirken bulundugu ruh hali
    (bkz: gafil avlanmak)
  • gaflet içindeki kişi.
  • kendinde bulunandan gâfil olan, kendindeki hakîkati göremeyen kişi, kendi atının üstünde bulunduğu ve atını hırçınlıkla koşturduğu halde, kendi atını kaybolmuş sanır.
    evet, o kişi, kendi atını kaybolmuş sanır, atı ise onu rüzgâr gibi koşturmaktadır.
    o şaşknı feryâd eder, her tarafta atını arar, sorar soruşturur, kapı kapı gezer durur.
    "atımızı çalan kimdir? nerededir?" diye söylenir. "efendi, sen kendi atının üstündesin, neyi arıyorsun?" diye sorulsa,
    "evet, bu attır, fakat benim atım nerede?" cevabını verir. ey atının üstünde olduğu halde, atını arayan yiğit binici, kendine gel.

aradığımız sevgilimiz, canımız, apaçık ortadadır. ve bize çok yakındır. bu yüzden onu göremiyoruz, bu yüzden o kaybolup gitmiştir.

mesnevi
  • aymaz. örnek; iki şey arasındaki ayrıntıyı anlayamayan kişilere gafil denir.
hesabın var mı? giriş yap