• şu sıralarda ülkemizde tnt isimli kanalda yayınlanan harikulade dizidir. özellikle bu sporla ilgisi olan yaşam formlarını daha da içine çeker. aslında tipik spor filmi havası vardır. özellikle tusubasayla büyümüş bi nesili göz önüne aldığımızda, konu olarak farklı sporlardan bahsetselerde ufaklığında sporda olabilcek her türlü katakulliyi gören insan, amerikan vatandaşları kadar şaşırmaz gelişen olaylara ...
  • ---spoiler---

"you can blame yourself just about anything, if you think about it long enough"

---spoiler---
  • açık ara izlediğim en başarılı spor ana konulu dizi. ne kadar 4. sezonuyla ilgili bir bilgi olmasa da, 3. sezon finali itibariyle gelecek sezona gayet açık bir kapı bırakmıştır. özellikle 3. sezonunun directv 101 kanalında yayınlanması ve farklı bir prodüksiyon yapısına bürünmesi her şeyi mümkün kılmakta. keza sadece nbc'de yayınlanıp rating de olmasa imkanı yok derdim ama şu anda yine de hoş bir ihtimal var geri dönmesi konusunda.
  • 4. ve 5. sezonlarının da olacağı kesinleşen dizi. her iki sezon da 3. sezon gibi 13 bölümden oluşacak ve önce directv'de sonra da nbc'de yayınlanacak.
  • birinci sezonun sonlarina dogru acaip bayan dizi bildigin melodramatik hikayeler bir tane bile gercekci diyalog yok...

amma velakin bugun filmini izledim ve gordum ki dizinin tek dogru duzgun bolumleri direkt filmden alinmis. filmin muzikleri gercekten inanilmaz, veletler oyunculuklar falan da oyle... kesinlikle tavsiye ederim.

edit:
    filmin muziklerini explosions in the sky yapmis: bu film sayesinde kesfettigim bu grup tarafindan yapilan the earth is not a cold dead place albumu hayatimda dinledigim en iyi albumlerden bir tanesi, bilgilerinize sunarim.
  • reytinglerinin düşüklüğü nedeniyle tek başına masrafları nbc kanalı karşılayamayınca kablolu televizyon kanalı direct tv’nin yardımıyla bu sene üçüncü sezonuyla, iki kanalda da gösterilerek sadık hayran kitlesine dönen dizi.

http://www.resetmagazine.net/…31/sinema/friday.html
  • gerçek bir hikaye olmasının yanında, amerikan futbolunu sevmeyen bir kişinin bile hayatında izleyeceği en güzel filmlerden biri olabilmiştir. bunda (bkz: explosions in the sky) ın katkısı azımsanmayacak ölçüdedir. bir yüzüğün peşinden koşulan başka bir fantezi filmi gibi, fakat bu gerçek olanıdır.
    (bkz: the sky above, the field below)
  • any given sunday'i izleyip amerikan futboluna asik olmus, fakat bir film suresine askini sigdiramamis insanlarin kesinlikle izlemesi gereken dizi. konu sıkıntısı cekmiyolar 4. sezonun 4. bolumu itibari ile. her iyi futbolcunun basarili oldugu, iyi universitelere girip profosyonel oldugu yalanlar uzerine kurulu degil. bir bakmissin state champion olmussun, bir bakmissin pizzacida pizza dagitiyosun; bir bakmissin iyi bir kariyer imkani yakalamissin, bir bakiyosun sadece asik oldugun kiz ve ailene olan sorumluluklarindan dolayi herseyden vazgeciyosun; bir bakmissin hayatinda bir kez karsina cikacak bir sansi eline gecirmissin, bir bakiyosun kendine olan guvensizliginden dolayi elinin tersi ile hepsini itmissin... belki de bu gercekcilik sayesinde an itibari ile takip ettigim diziler arasinda house m.d.'den sonra iki numara cikti bu dizi...

bir de cekimleri var ki apayri bir guzel, apayri bir hava katmis o kameradaki ani zumlamalar, titremeler... ozellikle iddia ediyorum, matt saracen karakterini oynayan zach gilford emmy ya da golden globe'larda drama dalinda en iyi yardimci erkek oyuncuya aday olabilecek bir oyunculuk sergiliyor. bir de coach taylor mac oncesi, esnasi, sonrasi nutuk cekti mi su yasimda bogazici sultans'a gidip "beni de alin !" diyesim geliyor... olmayan 50 lirami bana amerikan futbolu topuna harcatti, harcaticak...

ana karakterleri bir yana dursun, konusunu isleyisi ve gercekciligini bir yana koydum; yan karakterleri ile one cikan guzide bir dizi. cok sukur herkesin basarili olup iyi bir hayat suremeyecegini, herkesin mutlu olamayacagini, hayatin sadece dogru secimlerden de ibaret olmadigini gosteren bir dizi izledim sonunda...

umuyorum ki dusen reytingleri yuzunden hikayesini tamamlamadan bitirmezler de 4. sezonun kalan 8 bolumu ve muhtemel 13 bolumluk bir 5. sezonu da izlemek nasip olur...

(bkz: clear eyes and full hearts can't lose)
    (bkz: izlenesi diziler)

edit : dillon panthers'dan east dillon lions'a gecerken clear eyes and full hearts can't lose, never out of the fight olarak soyunma odasinin duvarindaki yerini almistir.
  • dördüncü sezona muhteşem başlayan mükemmel ötesi dizi. bu yaşımda bana amerikan futboluna sevdiren dizidir kendisi.
    -- spoiler --

koç eric taylor bu sezon itibariyle sürgüne gönderilmesi ve kötü bir takımı adam etmesi konusu ana tema olacak. atın intikamı kötü olur misali pantherstan intikamını feci şekilde alacaktır. yeni takımında yeni yıldızlarını şimdiden buldu bile. ama ilk iki maçları kötüydü. hele ilki felaket ötesiydi ki takımını koç sahadan çekmek zorunda kaldı.

-- spoiler --
  • --- spoiler ---

gelmiş geçmiş en iyi dizi olan olan the wire'ın birinci sezonundan hatırladığımız bebe wallace'ın 4.sezonda kadroya katılması ve coach taylor'ın okul değiştirmesiyle dizinin tadını kaybetmemesi için gerekli olan değişikliğin sağlanmasıyla bu seneye bomba gibi başlayan dizi. hatta the wire'dan bir başka karakter olan d'angelo barksdale abimiz de bir bölüm de konuk oyuncuydu. türkiye'de wire'ın suratına bakılmadığı gibi bu dizinin de suratına bakan olmaz orası ayrı. zira bu iki dizinin aynı yapıya sahip olmasıyla alakalı değildir, çok farklılardır birbirlerinden. sadece wire bize fazla gelir, bu dizi ise konusu itibariyle fazla ilgi çekmez.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap