• yanında bir de burcucum çok güzel yazmışsın butonu eklenmesi gereken yeni atraksiyon.
  • gerçekten ne maksatla hayata geçirildiğini merak ettiğim buton. tümü sözlük kullanıcısı olan bir güruhun bir kısmının feysbuk kullanıcısı olmadığının, dolayısıyla entry'lerinin -hem de kendisinden habersiz- sağda solda paylaşılmasını istemeyebileceklerinin hesaba katılmadığı tepeden inme fasilite. "sen buradaki varlığınla, burayı işletenlerin ellerinde dilediklerince kullanabilecekleri bir malzemesin" intibası uyandıran, irrite edici bir şey.
  • sözlükte onlarca bug varken adamlar nelerle uğraşıyorlar. kesin eş dost işidir, kanka takımından birisi istemiştir rica etmiştir falan filan. çok çok daha gerekli istekler de sayfalarca dururken, bu şeye sürülür bir şey değil yoksa. zira bu sözlükte işler böyle işliyor. bir tabaka ekmeğini yiyor kimseyi sallamadan keyfine bakıyor, geri kalan da onların cebini ve egosunu dolduruyor.
  • bu tuşa yazara sorulmadan entrysi facebook a yollanıyor diye itiraz edecektim ama, aynı şeyi herhangi biri kopyala yapıştır yoluyla yapabileceği için itirazım saçma geldi. nitekim teknolojinin karşısında durulmuyor.
  • acilen ayarlar sekmesine "entrylerimin feysbuk'ta paylaşılmasını istemiyorum" seçeneğinin eklenmesi gerekliliğini de beraberinde getiren buton.
    ya da herkes sadece kendi entrylerini paylaşabilsin...ben şahsen yazdıklarımı iki gün sonra onun bunun profilinde görmek istemiyorum ve en azından, az da olsa bir şeyler yazan biri olarak yazdıklarım üzerinde karar verebilme hakkım olması gerektiğini düşünüyorum.

"devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır."
    peki benim yazdıklarımın, benden habersiz, başkaları tarafından, başka yerlere aktarılması neye aykırıdır bir de onu söyleyin hele...
    benim hangi bilgiyi nerede paylaşıp nerede paylaşmayacağıma karar verebilmem gerekmez mi?
    tabi ki sözlük herkesin gelip okuyabildiği bir yer, isteyen istediğini copy paste yapıp da başka yerlerde paylaşabilir bunun önüne zaten geçilemez. ama bunun sözlükteki doğrudan bir linkle sağlanması ve bu paylaşım yapılırken o yazıyı yazan kişinin hiç bir şekilde tercih hakkı kullanamamasını hiç de doğru bulmuyorum açıkcası.

yazılardan yazarları sorumluysa eğer, paylaşım konusunda da karar vermek onlara düşer bence.
  • şimdi olayın bi de şu boyutu var şekerler:

şimdi başka sitelerden sözlüğe yazı alındığında kaynak belirtiliyor ve fakat o yazıların telif hakkı varsa, bu yazılar siliniyor: di mi?? misal, üşenmedim aradım buldum, feeling the blanks zamanında şöyle demiş: "- baska sitelerden ve diger kaynaklardan aldiginiz yazili materyal telif sorunu yaratabilir. eminiz coktan okumussunuzdur ama alinti kurallarini hatirlamakta fayda var: (bkz: gotumuze girebilir/#8942211)"
    entrynin kendisi: (bkz: #11397415)

şimdi bunu nereye bağliycam, şuraya: bu sitede yazıyoruz, ok: telif ücretleri yazarlara ödenmiyor, ona da peki dedik (demedik de, orası ayrı..): ancak, "bu.." butonla, sözlük yönetiminin yazar teliflerini kendi malı gibi gördüğünü bi kere daha anlamış bulunuyoruz: götünüze girmesin diye telif haklarına dikkat gösteriyorsanız, bünyenizdeki yazarların da teliflerine saygı duymalısınız-
    dicem ama, ne desem boş olacak onu da biliyorum: ama tartışmayı başka bi boyuta taşımaya da kararlıyım..
    (bkz: sözlüğün yazarlarına telif ödememesi)
  • sözlüğü forum sananların daha da çoğalacağı, mahallenin delisinin bile facebook hesabı olması göz önünde bulundurulunca bu sayfalara akın edecek yüzlerce "kaba eleştirmen". sokakta, minibüste, otobüs durağında "etraftan duyulan kişisel iç burkan diyaloglar".. ve butonun fb olması :) cık beğenmedim.
  • facebook bile janjanlı fonksiyonlarından sıkılan hatta iğrenen kullanıcıları için facebook lite diye birşey çıkarmışken artık ekşi sözlük lite gibi birşey farz oldu. bugün "feysbuk'ta paylaş", yarın "fw: çok komikk", beş gün sonra "emeğe saygı beyler"... ben sadece sözlük istiyorum.
  • sözlükteki en gereksiz buton. böyle bir buton yerine tüm önde gelen tarayıcıylarda entry numarası tıklanınca enrty'e ait linkin clipboard'a kopyalanması özelliği hayata geçirilseydi çok daha faydalı olurdu.
hesabın var mı? giriş yap