• örneğe çok yakın bişey veriyorum şimdi:
    yemek yemeyi iyi bir şey sanan sözlük yazarı başlığı açıp obezitenin ne kadar da sağlıksız olduğunu yazayım ben şimdi. obez olmamak için de yemek yememek lazım diyeyim. yemek yemek kötüdür diyeyim. yemek yemek sağlıksızdır diyeyim. siz de beni anoreksiya taraftarı olmakla suçlayın. ben de size anoreksist dedektörü diyeyim. siz laf anlatmaya çalıştıkça da obeziteee, diyabeteee, hipertansiyonooo, atheremooo diye üste çıkayım.
    her yemek yiyenin obez olmadığı, her obezitenin tek kaynağının sadece yemek olmadığını falan kaynatalım arada.

şimdi her eşcinsel anal seks yapmak zorunda değildir, anal seks yapanlar sadece eşcinseller değidir desem nolur bu zamandan sonra demesem nolur.

eşcinsellerin bir kısmının anal seks sebebi ile sağlığını tehlikeye atabilecek olmasının yemek yiyen insanların bir kısmının obezite sebebi ile sağlığını tehlikeye atabilecek olmasından ne farkı var ki, birinin içeriğinin cinsellik olması dışında? o da içgüdü bu da üçgüdü, o da önüne geçilemeyen istek bu da. kaldı ki benim bildiğim kadarıyla obezite daha ölümcül olabiliyor, hem de daha yaygın gibi sanki.

eşcinsellikte yaygın olan ama her eşcinselin yapmadığı, üstelik eşcinsel olmayanların da gerçekleştirdiği anal seks gibi bir aktivitenin varlığından

eşcinsellik sağlıksızdır -> eşcinsellik kötüdür -> eşcinselliği iyi bir şey sanan sözlük yazarları vardır ve haksızdır -> eşcinselliği kötü bir şey sanan ve haksız olan sözlük yazarları ya da bunları savunanlar, cinsel yönelim ayrımcılarını faşistlikle suçlamakta da bir o kadar haksızdır

düşünce zincirine bu kadar kolay varılabilmesinin altında sağlıksız kiiiii den daha başka bir şeyler de vardır gibi geliyor bana. örneğin demagoji falan diyecem ama klişe olmayan bişey bulup geliyorum.
  • "eşcinsel ilişkiye girmenin biyolojik olarak oldukça zararlı olduğunu bilen birisi varsa..." denilmi$ ve devam edilmi$ (#17026174)
    e$cinsel ili$ki ve biyolojik zarar? arkada$im kivirma i$te, senin bahsettigin olay, adini koyamadigin $ey anal seks, ya da agiz yolu diyelim oral seks olsun... i$te burada, bu bahsedilen dedektoru cali$an yazar diyor ki, cinsel ili$kiden dogan mikrobik, biyolojik yada fizyolojik rahatsizliklari e$cinsellige baglama, git yerinde tarti$. o zaman tepki gormeyeceksin. senin bahsettigin zararlar anus penis birle$mesinden, ya da anusten girip cikan penisin daha sonra agiza girmesinden kaynaklanir. e$cinsel, lezbiyen, biseksuel olayi falan degil yani. ben de bunu anlatmaya cali$iyorum.

olayi ba$latan sensin, tepki gorunce $a$iran da sensin...
  • can sıkması gayet normal olan yazardır; tahrik eder, sinirlendirir. bazı şeylerin kabul edilmesi bazı insanlarda ancak kafalarına vurarak gerçekleşmektedir ne yazık ki.

burdaki kafaya vurmak mecazi anlamda kullanılmıştır.

kafaya vurularak öğretilen gerçek, edinilen ahlakın,edinilen rolün sizin ezberleyip ezberletmeye çalıştığınız gibi olmadığıdır; sizin gibi ezberden konuşmayanlar olduğunu faşiste '' sen faşistsin'' diyebilen birilerinin bir gün bu gerçeği size bir şekilde öğreteceğidir.

edit:imla
  • mesela; (hatta homoseksüelliğin baskın olduğu, iktidar olduğu bir ortamda)

birileri "hafız heteroluk biyolojik olarak zararlı olabilir, bilyor musun?" diye bir soru sorduğunda duyargaları çalışmaya başlar. işte burada faşistlik kokuyor diye. hatta sonrasında "ben heteroluk kötü birşey demedim, sen yine yap ama bil istedim!!" duyargaları daha da güçlü sinyaller verir. duyargaları sinyel verenlerden birsi kalkıp der ki " şimdi homoseksüellik de biyolojik olarak zararlı olabilir. dolayısıyla bunun heteroluk veya homolukla bir ilgisi yok. kişinin -yani bireyin belli noktalarında benzer işlemleri yaparsan aynı sonucu alırsın. dolayısıyla bunun cinsiyetten bağımsız olarak yaşanılan tıbbi bir sorun olduğunu." açıklar. ve " sen bunu bu "bireylerin- cinsiyet ayırmaksızın- belli bir bölgeleriyle oynayınca aynı tıbbi sorunlar oluşur ve bu tıbbi sorunun adı şudur diye başlık açsan, ne gsel olurdu" der. ama işte sorun buradadır. eğer sen hala "yok abi heteroluk böle böle yapıyo, herkesler bilsin dersen işte burada art niyet ve kötü bir düşünce vardır izlenimi oluşur. halbuse negsel olurdu değil mi herkes kardeş kardeş yaşayıp, art niyetsiz başlık açsaydı.

tanım: çok yaşayacak yazarlardır, çünkü hep lafı ağzımdan alırlar.
  • bir yargıda bulunurken entry'yi başlıktan, bağlamdan, usluptan bağımsız okumayan yazarlardır.
    (#17026692) şimdi buradan devam edicem.
    "yemek yemek obeziteye sebep olabilir" uyarısını yemek yemekbaşlığında yaparsam, uyarı yapmış olurum.
    yemek yemeyi iyi bir şey sanan sözlük yazarıbaşlığında "yemek yemenin ozebiteye sebep olacağından bihaber sözlük yazarı" dersem bir taraf tutmasam bile tutmuş gibi okunurum (hani dikkatsizliktir, dalgınlıktır olabilir, iyi niyetliyim) ama bir de kimin neyden haberdar olup olmadığına dair bir de varsayım ve genelleme yapmış olurum (eh sözlük bu, tanım verirken genelleme yapılabilir, ben hala iyi niyetliyim).
    ha ama başlığı ben açmadıysam, açana -hem de sözcüksel gönderim vererek- anoreksist diyene hede hödö diye başlık açtıysam, altına da bir takım sıfatlar sıralayıp bu yazarların her birinin ne bilip ne bilmediği konusunda varsayımlarımı yönlendirilmiş saldırı biçiminde savurmaya devam edersem, taraf olmuş olurum. artık iyi niyet de bi yere kadar.
  • sozlukte cokturlar, olmalari da gerekir.

anal seksin, bilinen ya da bildiginiz tibbi zararlarini anal seksin zararlari ba$ligina yazmak varken, bu bilgileri e$cinsellikle ilgili ba$liklarinin altinda payla$irsaniz insanlar tepki gosterebilir. anliyorum iyi niyetlisiniz, anal seksin zararlariyla ilgili bilgilerinizi payla$mak istiyorsunuz ama bunlari yazacak daha dogru yerler bulmaliydiniz.
    evet ne demi$tik: anal seksin zararlari, e$cinselligin degil...
  • cinsel yönelimden herhangi bi kötü alışkanlık gibi bahsetmeye çalışan , ötekileştirmeyi erkekliğine bok sürmemek için kalkan yapan yazarı dedektörü ile detect edip dedektörünü ne yapacağını merak ettiğim yazardır.
  • e$cinselligin biyolojik olarak zararli olabilecegini yazmi$ ama pe$ine de pembe corap, enfeksiyon riski diyerek olayi sadece anal sekse indirgemi$ bir yazara tepki gosteren yazardir. biyolojik olarak aklina sadece anal seks geliyor senin, ben de diyorum ki bunu git anal seks ba$liginda tarti$. e$cinselligin biyolojik zararinin, uzun vadede ureme ve soy devami acisindan olumsuz oldugunu yazmami$sinki sen? mikrop demi$sin, sigil demi$sin, pembe corap, vucut demi$sin. e$cinsellik=anal seks denklemi kurmu$sun, ben de cikip yeri burasi degil demi$im.
  • bazı olguların iyi ya da kötü olarak ele alınmaması gerektiği defalarca anlatılmasına rağmen hala aynı inatla anlamama çabası gösteren yazarda dedektörü bipleyen yazardır.

eşcinsel olmayı kötü bir şey sanan sözlük yazarı başlığında '' aslında iyi bi şey, sen de götünü siktir'' yazmıyor zira.
  • dedektörünün biplemesiyle sen benim kim olduğumu biliyor musun 'a maruz kalan yazar da olabilir bu yazar.

dikkat edin.
hesabın var mı? giriş yap