• 2004 son ceyreginde bilkent mssf'li ogrencilerin de oynadigi oyun.
  • 2004'te bakırköy belediye tiyatroları tarafından sahneye konan, bertolt brecht'in en iyi epik tiyatro örneklerinden biri. shente ve shuita'yı oynayan karakter defne sener gunay inanılmaz başarılı bir performans sergilemiş.
  • 2 perdelik uzun mu uzuuun bertolth brecht oyunu.özdemir nutku tarafından cevirisi yapılmış,ali taygun tarafından yonetilmiştir. bugünkü toplum düzeninde hem iyi insan olmak, hem de ayakta kalabilmek mümkün mü sorunsalını ele alan oyun meral onuktav çetinkaya *nın güzel oyunculuğuyla da dikkat cekmekte.2005 tiyatro ödüllerinden de bes ödül kapmıştır.
  • odtü oyuncuları tarafından da sanırım 2002 yılında sahnelenen oyun. çok severek izlemiştim. nefisti.
  • galatasaray lisesi hafta sonu tiyatro grubu tarafından müthis bi performansla sergilenen oyun
  • istanbul devlet tiyatrosu'nda, yücel erten tarafından provalarına başlanmış bertolt brecht oyunu. oyun bu tiyatro sezonunun ikinci yarısında izlenebilir.
  • bugün itibari ile cevahir avm sahnesinde seyretme şansına eriştiğim yücel erten yönetmenliğindeki bertolt brecht oyunudur.oyunun ağır ilerleyen ve bol diyaloglu oluşu izleyiciler arasında bol bol esneme sesi duyulmasına rahmen gayet başarılı dekor ve oyunculuk performansları ile seyredilmeye değerdir.

--- spoiler ---

oyun tanrı tarafından dünyaya (sezua) yollanan üç görevli ile başlar, bu görevliler dünyanın devamı için bir tek iyi insanın varlığını yeter şart olarak görürler ve bu insanı aramaya koyulurlar.

sezuada ise o iyi insan sanılanın aksine ne bir sucu, nede bir berberdir, sezuanın en iyi insanı, hayatını sürdürebilmek için bedenini satmak zorunda kalan bir hayat kadınıdır.

oyunda hayat kadınının iyi bir insan olarak kalma çabasında yaşadıkları sıkıntılar ve çıkmazlar anlatılmaktadır. iyi bir insan olmanın artık ne kadar zor olduğu, yardıma muhtaç insan sayısının çokluğu , yardım ettiği kişilere elini verip kolunu kaptırışı ve insanın başkalarına iyi olurken aynı zaman da kendisine iyi olamayacağı ironisi işlenir.

ve dünyanın son iyi insanı oyunun sonunda izleyicisine son repliğinde şu haykırışı yapar; imdat!!

--- spoiler ---
  • oyun ağır ilerliyor olabilir ve yaklaşık 3 saat sürüyor ama buna rağmen inişleri ve çıkışları ile istanbul devlet tiyatrosu tarafından çok iyi oynanmış bir oyun. özellikle başrol oyuncusu geçekten çok çok iyi bir oyunculuk ortaya koymuş keza diğer oyuncular da çok iyi olunca 3 saat boyunca sıkılmadan izleyebildiğim bir oyun ortaya çıkmış. dekor olarak ise gerçekten üzerinde çok uğraşıldığı ilk sahne geçişinden itibaren belli oluyor. oyun bertolt brecht'in epik tiyatro türünde bir oyunu ve bazı yabancılaştırmalar ile oyunu bir film izliyormuş gibi değil de daha çok ne anlatmak istediğine odaklanabileceğimiz şekilde ilerliyor. oyun uzun olması ve iniş çıkışların fazla olması nedeni ile izleyenleri belli duraklama sahnelerinde belki sıkabilir ama dediğim gibi ben hiç sıkılmadan büyük bir keyifle baştan sona izledim ve o 3 saatin nasıl geçtiğini hiç anlamadım bile.
  • shen te-
    'kardeşinizi boğazlıyorlar göz yumuyorsunuz!basıyor çığlığı da siz susuyorsunuz. aranızda dolaşıyor zorba, birini daha seçmek için. susarsak dokunmaz bize diyorsunuz. ne mene yerdir burası, ne biçim insanlarsınız siz. haksızlık yapılan şehirde ayaklanmalı insanlar. ayaklanma olmazsa batsın o şehir...karanlık basmadan yansın kül olsun.'
  • iki perde üç saatlik bir "iyi olma" direnişi. böyle bir dünyada sonuna kadar iyi kalmak mümkün mü? bu yoksullukta? kardeş kardeşi boğazlarken? ey mutsuzlar ne mene bir yerdir burası! sezuan'ın (bir tüyo olarak okunuşu sişuan) tek iyi insanı bir hayat kadını olan shen te olunca, dünyanın devam edebilmesi için tek bir tane de olsa iyi insan bulmakla görevlendirilen üç tanrı bu iyi insanı gözlemeye başlıyorlar. oyun boyunca shen te ve amcaoğlu(!) shui ta insanların iyiliği için çabalamakla kendi iyiliği için çabalamak arasında dalgalanıp duruyor. yapılan iyiliğin kıymeti bilinmiyorsa belki de içine birazcık kötülük katmak gerek. ya da insan insanın kıymetini bilmiyorsa, bildirmek. peki bunun için kaç yüzlü olmak gerek? güzel sorular ve güzel tezatlar barındıran keyifli bir istdt oyunu.

belki karakterlerin isimleri dışında kültür vurgulaması yapılmayarak oyun evrenselleştirilmiştir ama kendi adıma daha çok çin kültürüne ait detay görmek isterdim. dekor olmadı kıyafetler hadi o da olmadı bari müziklerde uzakdoğu tınıları kullanılsaydı keşke. bu arada canlı müzik bence prodüksiyon ekibine eziyet. sahne geçişleri dışında müziklerin oyunun seyrini etkileyecek bir baskınlığı yoktu. tütüncü dükkanı ise çayhane'yi anımsattı bana, olsa da izlesek yine.

oyunculuklarda zeynep ekin öner (shen te / shui ta) karakter gereği zaman zaman abartılı olsa da gerçekten başarılı iş çıkarmış. reha özcan'ın canlandırdığı pilot sun karakteri genişliği ve rahatlığıyla gerilimi dengelemiş. ilkay akdağlı (sucu wang) ve 3 tanrı zühtü erkan, uğur hakan güneri ile ahenk demir de diğer öne çıkan isimler.
hesabın var mı? giriş yap