• eski türkçe'de "mal mülk sahibi, varlıklı, zengin" demek olan kelime, bundan mı mülhem bilmiyorum, yaratıcının da ismi olarak kullanılırmış. mesela, kutadgu bilig'den bir örnek:

bayat atı birle sözüg başladım
    törütgen igidgen köçürgen idi'm

yani:
    bayat (allah) adı ile söze başladım. yaratan, eğiten ve göçüren rabbim(in adıyla)
  • afyonkarahisar -ankara yolunda köroğlu belini geçtikten sonraki düzlükte konuşlanmış küçük bir bozkır ilçesi. eskiden afyon'un bir başka ilçesi olan emirdağ'a bağlıymış. kök boyasıyla yapılan kilimleri meşhurdur. onun dışında bir numarası yoktur; tarım ve hayvancılık faaliyetleri vardır. toplam 12 köye sahiptir.
    akpınar
    aşağıçaybelen
    çukurkuyu
    derbent
    eskigömü
    imrallı
    inpınar
    kuzören
    mallıca
    muratkoru
    sağırlı
    yukarıçaybelen
  • fuzuli'nin ait oldugu soylenegelen turk asireti.
  • kelime anlamı varlıklı, devletli olan, 24 oğuz boyundan biridir. oğuz kağan’ın oğlu gün han’ın soyundan geldikleri ileri sürülmektedir.
  • afyonun bir ilçesi*
  • ... denildiğinde ilk aklıma gelen hemen bir tamlamaya oturtmak kendisini... şöyle ki: 'bayat gofret'. nitekim bayat gofret kalp ben adeta.
  • iki aile arasındaki arazi anlaşmazlığı nedeniyle çıkan ‘silahlı’ kavgada 3 kişinin öldüğü, 7 kişinin yaralandığı, 16 kişinin de gözaltına alındığı, niğde’nin bor ilçesine bağlı köy.
    türkiye’de sıkça gördüğümüz arazi anlaşmazlığı kavgalarının sonuncusunda, fehim kıran, ramazan kılıç ve mehmet kılıç isimli şahıslar ölmüş. jandarma, tarla konusundan kaynaklanan kavgada kullanılan 8 silah ele geçirilmiş. olsun, siz ele geçirseniz de, köylüler birbirlerini öldürmek için yeni silahlar bulurlar ki...
  • bozokların gün han koluna bağlı boy ismi. "devleti ve nimeti bol, devlet ve nimet sahibi" manâsına gelen bayat ve afyonkarahisar ve çorum'un da ilçelerinden birinin de ismidir. günümüzde, bayat yanısıra bayatlar, bayatlı gibi yer isimleri de vardır. görsel
    (bkz: bayat boyu)
  • türkler'in oğuz boyu'nun bozoklar'dan gün han kolundan bir oymaktır. xi. ve xiii. yüzyıllarda batıya doğru göç etmişler ve büyük bölümü iran'a, anadolu'ya ve suriye'nin kuzeyi'ne yerleşmişlerdir. dulkadiroğulları beyliği'nin ve akkoyunlu devleti'nin tarihinde önemli rolleri olmuştur.
  • miyadini doldurmu$* olan.
hesabın var mı? giriş yap