• yazamiyorum hakkinda. basbaya dilim tutuldu, ellerim gitmiyor.

ilk tepkim tophane'de yapilacak, ama mutlaka orada, o sokakta yapilacak bangir bangir bir eylem istegi oldu, sonra caresizligime uzuldum resmen. birileri sirf cinsel yonelimleri nedeniyle olduruluyor, pek az yer buluyor haberi basinda (eger bulursa), pride yuruyu$unde $arki soyluyoruz. birileri interneti kesip bicip sansurluyor, "al bu kadarini oku" diye onumuze atiyor; yine yuruyoruz.

birileri sadece ve sadece sergi acili$ina gitmi$ olan insanlara saldiriyor. eylem? yurumek? oturmak? soyunmak? olmek? oldurmek? yok etmek? parcalamak? aglamak?

neresinden duzelteceksin bunu, neye kar$i duracaksin, nereye yuruyeceksin, hangi afi$i asacaksin, hangi gorseli cizeceksin sokaklara? hangi birine yeti$ecek bir avuc insan? evet, bir avuc insana kar$i bir ulke dolusu var, bir ki$iye kac ki$i du$ecek, cogunlugun baskisini genelgecer hak belleyen adamla nasil ba$a cikacaksin, "oteki"ni oldurenle nasil empati kuracaksin?

en iyi ihtimalle kinanacak, gecip gidecek. nedenler tarti$iliyor halen, gentrification deniyor, extramucadele deniyor, alkol deniyor, ocak deniyor, esnaf deniyor; ne fark ediyor? sebebi bunlarin hangisi olursa biraz daha me$ru olacak ki bu saldiri? tahrik unsuru diye sayilan genclik hostellerine birileri "ayni odada yirmi ki$i kaliyor, camlara ciplak cikiyorlar, fuhu$ yapiyorlar" yaziyorlar da agzimizi bile acamiyoruz. cunku o zaman en ozgurlukcu adam bile hafiften "yani evet ama.." demeye ba$liyor.

evet yok! ama yok!!!! hostellerde sevi$iyorlar diye sanat galerisine sopalarla, gazla saldirilan bir $ehirdeyiz, onun zeminine basiyoruz $u an. bu $ehir bu senenin kultur ba$kenti, zaten butun ulkenin en "medeni" alani, du$un bak gor ironiyi de zavalliligi da.

bu ulkenin polisine gidip "$urdaki adam beni itip kakti, $ikayetciyim!!" dediginde "alkollu musun? boyle icip icip geliyosunuz" diye soze ba$liyor. hakkini arayabilecegin bir merci yok, haksizsin cunku icki icen/sevi$en/kisa etek giyebilen/e$cinsel bir insansan bu ulkede zaten en ba$indan bir takim haklarindan vazgecerek sokaga cikmak zo-run-da-sin, olebilirsin de, me$rudur cunku oyunu dogru oynamiyorsun.

tiksintim, nefretim sonsuz. umutsuzlugum sonsuzdan da geni$, giderek de buyuyor.
    bari$cil, iyimser, anla$maya dayali bir ihtimal yok artik benim icin. hrant dink cinayeti'nde "yani tabii kotu bir olay ama.." diye ba$layan cumlelerin; ya$ama hakki, yolda yurume hakki, sanat yapma hakki elinden alinanlar icin "tabii kotu ama......" diye tanimlar yapmanin bu kadar dogal, bu kadar olagan geli$tigi bir ulkede "anla$ilmak" istiyor degilim ben.

biktim sadece ya$ayabilmek icin surekli bir $eylere direnmek, laf anlatmak, anla$mak icin bu kadar caba gostermekten! bireyin once "bazi" haklari olur ki digerlerini de alabilmek icin yurur, surunur, bagirir. var olma hakki olmayan birey ne skime, ne icin direnecek? bir ulkenin vatanda$lari nasil olur da en temel haklari icin olesiye sava$ vermek zorunda birakilir? nereye kadar?

vazgeciyorum lan. kendinden "gucsuz" gordugusanatciyi doven, kendinden "guclu", "parali" imf'ye yav$aklik yapan sizin de o gokdelenler, o rezidanslar gotunuze girsin, hic cikmasin. umurumda degilsiniz, "ama sosyo-ekonomik durum" filan zerre skimde degil. orta yol, anlayi$, demokrasi filan da skimde degil. ben yolda yururken can guvenligim tehlikedeyse ve bu aslinda mazur goruluyorsa sizinki de olmasin. geberin hepiniz. o kadar.
  • istanbul'da bir kenar mahalle olgusu var. her eliyüzü düzgün istanbul semtinin yanıbaşında bir kenar mahalle bulunabiliyor.

cihangir'in kıyısında tophane, istiklal'in yanında tarlabaşı, şişli'nin dibinde kuştepe, levent'in yamacında gültepe, emirgan'ın tepesinde reşitpaşa, kadıköy'ün yanıbaşında fikirtepe, göztepe'nin yanında merdivenköy... her "iyi" semtin bir kenar mahallesi var. burası o iyi semtler için birer ucuz işgücü rezervi olarak işlev kazanıyor. buralarda insanlar çok kötü evlerde, tekinsiz bir çevrede, en hardcore mahalle baskısı ile ve düzenin onlara bahşettiği en sağ normlarla bezenmiş bir kültürel atmosferde yaşıyor. uzun senelerdir şahsen ben de, tam böyle bir merkez-kenar ilişkisinin tam ortasında kalan bir yerde yaşıyorum ve evimin ön camından "merkez", arka camından "kenar"ı görebiliyorum.

kenar mahalle insanı, yani aslında ezilenler, birkaç mahalle dışında, ağırlıklı olarak islamcı ya da faşist partiyi destekliyorlar ve sağ tandanslı politikalara teslim olmuş durumdalar. bunlar solun uzun zamandır tartıştığı, kökleri 80 darbesine kadar dayanan bir şiddet politikasının ürünü. dikkat ederseniz, her kenar mahallenin en ortasında bir karakol, o karakolun yanında dev gibi bir cami, onların etrafında da ülkü ocağı, nizam-ı alem ocağı, akp bürosu şeklinde yayılan bir yapılanma vardır. bunların etrafında da, kahvelere yayılmış kadrolar ve o bölgenin insanının geldiği bölgeye atıfta bulunan ve hemşehirliliğe vurgu yapan bir dernek lokali bulunur. bu örgütlenme biçimi doğrudan o bölgenin sağ tandanslı kalmasını garantilemek için örülmüş, uzun yıllardır sınanmış ve açık vermeyen bir yapılanmadır. kenar mahallelerde gözetleme kültürü ve komşuluk ilişkileri üzerinden politik baskı da almış başını yürümüştür. mahalle gençler, yetişkinler, kadınlar ve çocuklar düzeyinde, mahalleye her taşınan aileyi kuşatacak biçimde örgütlüdür. bu örgütlenmelerin tepesinde de, akp, bbp ya da mhp gibi bir sağ parti ve/veya bir tarikat yapılanması vardır. 80'den beri mahalleler böyle kuşatılmıştır ve halen kuşatılamamış çeşitli mahalleler varsa (ki vardır) buralarda polis terörü eser. en masum bir gazete satışında bile bu polis terörün en sertlerinden birine maruz kalmanız söz konusu olabilir ve şahsen bir sol gazete sattığım için maltepe'de bir polis karakolunda başıma gelmiş olanları her sol geçmişi olan birey tahmin edebilir; hepimiz bu polis teröründen uzun yıllarca çektik.

şimdi bu mahalleleri anlamak için, batılı merkez-periferi tarifleri ile hareket etmek biraz cehalet ve saflık taşıyor. işin saflık olan kısmı oradaki bireyin yaşayış biçimindeki sınıfsal mağduriyeti açısından değil, evet bu birey sınıfsal olarak en ciddi şekilde mağdur olanlardandır, saflık bu yapılanmanın üstyapı tarafından nasıl kullanıldığını, ne denli bir faşizan örgütlenme modeli olduğunu tanımlayamamakla başlıyor. bu mahallelerdeki kitleler gruplaşarak rahatsızlık dile getirmiyorlar, onlara faşist/dinci örgütlerce verilmiş görevleri uygulamakla meşguller. onların sınıfsal konumunu irdelemeli, bu ablukadan bir çıkış yolu bulmalı ve o kitleleri yeniden kendi sınıfsal çıkarları için örgütlemenin bir yolunu bulabilmeliyiz, buna katılıyorum, ama bu saldırıların bu insanların bireysel insiyatifleriyle üretilmiş sosyolojik birer kırılma olduğu sanrısına çok da itibar etmemeliyiz diye düşünüyorum.

1 mayıs'ta da böyleydi bu, işbu galeri saldırılarında da böyle.
  • hala eli çükünde "antin kuntinlik yapmayın lan" diyerek internette mahalle raconu sallayıp eli sopalı adamları savunan, elin hollandalısının mahallenin muhafazakar hanımına sarktığını sanan dingil provakatörler de varmış. eli sopalı olmayan herkese sabır diliyorum
  • bu hadiseyi meşru göstermeye çalışan bazı kimseler çıkıp şöyle dediler bugün "biz 3-4 nesildir buradayız, bizim gayrimüslim komşularımız da vardı iyi geçinirdik" bu "benim kürt arkadaşlarım da var" kafasına sormak istediğim soru ise şu;

"lan madem iyi geçiniyordunuz da neden hala tophanede değil o komşularınız"
  • şöyledir:
    (alıntı içermektedir)

abdullah
    13.08.2010 [ id=170 ]
    savaşıcagız caresi yok her yönden
    semt bizim herkes in sahip cıkması lazım

mahmut
    16.08.2010 [ id=174 ]
    susma sustukça sira sanada gelecek suloganı bence topanede oturan herkes içindir yarın sende bundan nasibini alacaksın ya mahalemize sahip çıkacağız yada sahip çıkacağız birgün işkale uğramış olabiliriz kendi memleketlerinde yapmaıkları rezaleti benim senin sokağın yapar duruma geldiler ve buna çanak tutanlar bir miktar para için bu rezalete göz yuman vanpirler size sesleniyoruz bunlara ruhsat verenler bunları kontrol etmeyenler duyarsız semt sakinleri topaneliler atalarınızın mirasına konanlar duyarlı herkese sesleniyorum hep birlikte buna dur diyelim resmi organlara şikayette bulunalım diyor susma sustukça sira sana gelecek diyor duyarli davranliğiniz için size saygi duyorum

numan
    17.08.2010 [ id=175 ]
    her bir karesi huzur,sevgi ve muhabbet kokan bu güzide semt şimdilerde zor soluk almakta.değişik miletden insanları ile sosyal bir ahengin oluştuğu bu semte son zamanlarda yapılan apart oteller ve açılan içkili restaurantlarla semtin sosyal dokusu ve manevi havası ortadan kalkmaktadır.bu bozulmaya bizzat katkı sağlayan x parti başkanı üzerinde taşıdığı sorumluluğu birilerine yaranmak adına taşıyamamıştır.duyarlı insanlar semtlerine sahip çıkacak ve birilerinin paraları ve güçleri bu semtin huzurunu bozmaya muktedir olmayacaktır

numan
    17.08.2010 [ id=176 ]
    her bir karesi huzur,sevgi ve muhabbet kokan bu güzide semt şimdilerde zor soluk almakta.değişik miletden insanları ile sosyal bir ahengin oluştuğu bu semte son zamanlarda yapılan apart oteller ve açılan içkili restaurantlarla semtin sosyal dokusu ve manevi havası ortadan kalkmaktadır.bu bozulmaya bizzat katkı sağlayan x parti başkanı üzerinde taşıdığı sorumluluğu birilerine yaranmak adına taşıyamamıştır.duyarlı insanlar semtlerine sahip çıkacak ve birilerinin paraları ve güçleri bu semtin huzurunu bozmaya muktedir olmayacaktır

tophane aşıği
    17.08.2010 [ id=177 ]
    moderen yozlaşmaya hayir
    evet bende haykiriyorum moderen ahlaksizliğa bende moderen yozlaşmaya geçmişte uyuşturucu belasiyla sorun yaşayan mahalleli mücadele etti ve kendinden olamayani atti bugunde bunun moderen olanina dur demek için mücadele etmeli ve tarihi bu güzüde mahallemizi üç kuruşa satmayacağiz dün atalarimiz satmadiği gibi fatihin gemileri yürütüp mücadelesini boşa çikarmayalim hep birlikte tepkilerimizi gösterelim yoksa tarih bizi utançla anacak .kolay gelsin

eyalet_savcısı
    17.08.2010 [ id=180 ]
    beyaz adamlar
    perde acık adam karşımda ic camaşırı ile duruyor ve ben kendisini ikaz ediyorum perdeni kapat diye ama nafile cünkü adam türkce bilmiyor.derdimi otelin yöneticisine anlatıyorum biraz gergin bir ortamda sonuç zorda olsa trusti ikna edebiliyorlar sonra kendi kendime dedimki yahu bu adamlar avrupalı bunlar kendi ülkelerindede böyle heralde kasıtlı yapmıyorlardır heralde ama malesef bu tür hareketler avrupada amerikada yasak ve acı gercek şuki biz beyaz adamız parayı veririz her yede her istedigimizi yapabiliriz.gelin beyaz admlara hep beraber dur diyelim

topane sevdalısı
    18.08.2010 [ id=181 ]
    bende en sonunda şuna inanmaya başladım bütün kurumları aradım ve buna rağmen cevap yok amma şunu ihmal etmiyorlar giittik baktık gereken uyarıyı yaptık amma ben hala bunu mahallemde yaşamaya devam ediyorum evet rahmetli başbakanın dediği gibi yoksa benim memurum işini bilir penceresinden bakalım.veya bir düşünür derki herkes kendi sokağını süpürse çöpçüye gerek kalmaz o zaman bizde bizden olmayan bu pislikleri temizleyelim ve mahallemiz temiz kalmaya devam etsin insanlik bozulmasin vatana hizmet etmiş oluruz değişime hayir

tophaneliyiz
    19.08.2010 [ id=183 ]
    tophaneyi öğretmek lazım
    bence önce belediye başkanına sonrada hostel ve içkili mekan sahiplerine tophaneyi ve tophanelileri öğretmemiz gerek osmanli ne güzel demiş: nuh ile uslanmiyani etmeli tektir tektir ile uslanmiyanin hakki kötektir

tohaneli
    24.08.2010 [ id=190 ]
    yapacak çok şey var
    tophaneli insanimiz şudönemler tophaneyi bara hostellerr pavyonlara kaptirdik yapacak birşeyk kalmadi diyorlar. herkes kendi mahallesinde apartmaninda gayri ahlaki şeyleri gördüğünde arkasini dönmiyecek.yapacak çok şey var

aabdullah şanlı
    26.08.2010 [ id=191 ]
    kepazelik
    sayın mısbah bey bogazkesen caddesınde sanat galerı sı adı altında verilen içkili partilere artık bi dur deyin adamlar ellerınde içki kadehlerıyle tüm caddeyi yürünmez hale getiriyor semt te ailelerin içinde sokak ta içki içme yetkisi veriyor bunları neden uyarmıyosunuz cezalar kesmiyasunuz bumu sanat yollara oturup içki içmekmi bu işleri hallet başkan bi işe yara yoksa biz hallederiz

12.09.2010
    (referandum)

21.09.2010
    pata küte
  • bu olay için "onlarda içki içip tahrik etmeseydi" denilecektir eninde sonunda. ağır tahrik filan da bulunur biraz aranırsa ve kesinlikle ergenekoncular ve balyozcular tahrik etmek için gelip içki içmiştir, kesin böyle oldu.

polisimizin duyarlı davranması sonucu da saldırganlar yatıştırılmış, huzur sağlanmıştır. bravo polisimize, işte örnek davranış, halka gösterilen şefkat göz yaşarttı (gazdandır, biber gazı).
  • ponpon kizlar - imam; ickili galeri acilisi - cemaat.

yetmedi ama evet.
  • 2010 avrupa kültür başkenti etkinlikleri çatısında düzenlenmiş saldırı. temsili sanatseverlerle, temsili kılıç kalkan ekibinin temsili kurtuluş mizanseni.
  • lanetlenesi bir saldırı.
    aldığım istihbarata göre bir grup duyarlı vatandaş "evet evet evet" diye tempo tutuyormuş saldırı olurken. bir başka rivayete göre de saldırıya uğrayanlar arasında "yetmez ama evet" diyenler varmış.
  • averaj fasistin donanim kazandigina isaret eden saldiri.

eskiden tasla, sopayla saldiri duzenleyenler, biber gazi ve copa terfi etmisler. bir sonraki adim nedir? mp5, g3 falan mi?

oha ulan oha.
hesabın var mı? giriş yap