• aşağıdaki satırların bana ait olmasını çok isterdim, ama ne yazık ki değil. benim ve benim gibi düşünenlerin duygularına, düşüncelerine tercüman olan bu yazıyı sabah gazetesi yazarı yılmaz özdil kaleme aldı....

hoştgeldiniz...

bu isviçre ab'ye üye değil. dolayısıyla yalakalığa gerek yok.
    gönül rahatlığıyla "hoştgeldiniz" diyebiliriz.

ama bu hakaretin, aşağılanmış milli duyguları gıdıklamaktan başka hiçbir pratik faydası olmaz bize.
    çünkü... fifa merkezi isviçre'de. fifa başkanı isviçreli. fifa genel sekreteri isviçreli. fifa basın sözcüsü isviçreli. uefa'nın merkezi de isviçre'de.
    dolayısıyla magandalığın alemi yok.

üstelik neymiş, koridorda omuz atmışlar, moralimiz bozulmuş.
    bunu lüksemburglu futbolcular söylese, anlarım. o ülkede yaşanan en büyük futbol suçu, itiş kakış...
    yahu bizim ülkede soyunma odasına giderken adam bıçaklıyorlar, tribünde tabancayla adam vuruyorlar. polis bebelerin gözüne biber gazı sıkıyor, milletvekili futbolcunun kafasına şişe atıyor, bir başka milletvekili sahaya inip hakem tokatlıyor.
    neden kimsenin morali bozulmuyor?

neymiş, milli marşımızı ıslıklamışlar...
    sen türkiye'nin en çok gol atan futbolcusu ümit karan'ı kadroya almayacaksın, almanya'nın en çok gol atan ikinci futbolcusu halil'i oynatmayacaksın, sonra ıslık mıslık diyeceksin.
    ben size söyleyeyim, adamlar ümit ile halil'i sahada görmeyince, sevinçten ıslık çalmışlardır, sevinçten...
    mexico yapmadıklarına dua et.

neymiş, isviçre basını "türkiye'nin fakirliğiyle alay ederek" fatih terim'e "dilenci" demiş, demoralize olmuşuz...
    isviçre basınının dünyadan haberi yok demek ki...
    evet, isviçre türkiye'den 50 kat zengin.
    ama bu fakir ülkenin fatih terim'e ödediği parayı, o zengin ülkenin teknik direktörü rüyasında bile göremez, rüyasında... izin versinler, fatih terim bu ülkeden kazandığı parayla isviçre'de takım bile satın alır.

gelelim futbolculara... bizimkiler bu fakir ülkede, fabrikatör kadar kazanıyor, milyon dolardan aşağı topa bile vurmuyor.
    onların geliri ise, isviçre'de sıradan bir doktor kadar...
    örnek mi? işte örnek... bize ikinci golü atan isviçreli behrami...
    senede 200 bin dolara top oynuyor.

bunları şunun için yazıyorum. biz, saçma sapan taktikler ve ruhsuz bir futbol nedeniyle yenildik.
    gerisi hikâyedir.
    bu millet, size servet ödüyor arkadaş.
    karşılığında alt tarafı 90 dakika savaşmanızı bekliyor.
    zırlamayı bırakın, çıkın erkek gibi topunuzu oynayın, adamı hasta etmeyin.
  • ciddi bir ameliyatın ardından nekahat döneminde olduğu için ani hiç bir hareket yapmayan; 22 yıldır küfrettiğini görmediğim, duymadığım sevgili babam bile üçüncü golden sonra ayağa fırlayıp iki kolunu bel hizasında ileri geri götürerek "nasıl koyduk ama" hareketi yapmıştır. sırf bu heyecanı bize tattırdığı için bile kızamıyorum milli takıma. ne diyelim hayırlısı olsun.
  • muhtemelen hakan şükür'ün son resmi milli maçıdır.. maçtan sonra yaptığı açıklamada arkadaşlarıyla helalleştiğini ve ileriki günlerde bir açıklama yapacağını söyledi.. bu maç bir kez daha göstermiştir ki ancak uzun boylu bir forvetle katı savunma yapan bir takımı (doğru taktik uygulandığı zaman) açabilirsiniz.. dün tüm gollerde hakan şükür vardı.. çok çalıştı.. hakan'ı beğenmeyenler de bundan sonra bir on yıl uzun avrupa savunmaları arasında kaybolup giden forvetlerimizi seyrederken ağlayıp dursunlar..
  • cok seyler yazmak istedigim, binlerce detay gozledigim ama elimin artik klavyede dolasmak istememesi nedeniyle entrymi kisa kesecegim mac olmustur. kafamin bir tarafinda hala o guzel ayrintilar dururken aklimdan bir suru salak ama gercek dusunce cikmamaktadir. eger birdahaki dunya kupasina gidebilirsek orada ergun penbe olmayacaktir, alpay ozalan olmayacaktir, yildiray basturk olmayacaktir. emre belezoglu 28 yasinda kariyerinin sonlarina yaklasmis olacaktir, volkan demirel tecrubeli kaleci olacak belki de rustu recber gibi milli maclarda yedek oturmaya baslayacaktir, sozlugun cogunlugunu olusturan genc kusak buyuk ihtimalle evlenmis ve hatta coluga cocuga karismis olacaktir...

hakan sukur mu? bu yasta bu kadar dovusebiliyorsa o zaman da dovusebilir sanirim.

son olarak, ustlerindeki sari, siyah, kirmizi, lacivert, turuncu, beyaz, bordo her ne boksa o renkleri cikarip erkek gibi mucadele ettikleri icin ve damarlarinda yuzde yuz rus kani tasiyip futboldan hicbir sey anlamayan arkadasimi 76inci dakikada heyecandan ustume sicratmayi basarabildikleri icin bu adamlara tesekkuru bir borc biliyorum ve kendime elimdeki dorduncu birayi unutup allah'a dua etmeye basladigim icin yuh diyorum.

sevgili 80 kusagi!... hafif sarkmis gobislerinizle ve eldeki efeslerinizle televizyon basinda 2010'da gorusmek uzere...
  • tolga seyhan'ın bir süre yoğunlaştırılmış rıdvan dilmen eğitimi alması gerekmektedir.

r.d. söyle bakayım tolgacım, "ayağımı sikeyim"
    t.s. ayağımı sikeyim abi...
    r.d. bir daha söyle
    t.s. ayağımı sikeyim
    .
    .
    .
  • gazi fazla kacan mactir. ilk macta futbol olarak ezilmenin faturasinin, hedef saptirarak gariban isvicrelilerin burnundan saha disinda fitil fitil getirileceği mactir. mactan sonra terim'in takımının oynadığı kişiliksiz futboldan bahsetmeyip bize kaka dediler, bize böö yaptilar, erkekseniz bizim maalleye gelin tarzi beyanatlariyla baslayan süreç federasyonun nezdinde milli takimlar sorumsuzu davut disli adındaki hanzonun bugünkü medyada yeralan 60.000 adet fanatik ariyorum, kellelerini istiyorum hönkürmeleriyle salyalı köpüklü açıklamalarıyla devam etmiştir. milliyet vb. son haberlerine gore, daha ucağın kapısında isviçrelileri gazi yemiş havas öküzleri karşılamış, (dışardaki basibozuk salyalı sümüklü odunları saymıyorum bile), adamlar guvenlikleri sağlanamıyor gerekçesiyle uçaktan indirilmemiştir. sayesinde bilgi çağında yanlış bilginin, saptırılmış bilginin provakosyonun cahil insanları, gördüğünü, okuduğunu yorumlayamayan insanları yönlendirmede ne kadar etkili olduğunu gördüğümüz maçtir.
  • eğerki tümer o frikiği gole çevirseydi son dakikada biz onun heykelini dikerdik demiştir mehmet demirkol maçtan sonra. gerçekten de öyle. o anda gelecek olan bir gol bu ülkeyi adeta sallardı herhalde. millet kendinden geçerdi, kudururdu. tıpkı ilhanın dünya kupası çeyrek final maçında senegale attığı uzatma golünde olduğu gibi. o golde mahalle yıkılıyor sanmıştım. spikerde maçtan sonra yaptığı açıklamada tümerin frikiği gol olsaydı o dakikada stadın yarısı bayılırdı diyerek gülmeme neden olmuştur. yazık oldu, çok yazık. sen 4 at, ezerek yen, ama gideme. birde skor 3-2 olduktan sonra bir ara fenerbahçe sesleri yükseldi tribünden. bır kısımda bunu protesto etti. işte o sırada tuncayın 4. golü geldi. millet sevinme, üzülme arası bir yerde kaldı o an. tuncay allah belanızı versin dedi. en güzel isyan böyle olur işte.
  • fatih terime maçtan hemen önce oyunu savelemesini önerebileceğimiz futbol karşılaşması.
    (bkz: cm seveni ben de severim)
  • inşallah isviçre topraklarında da bir alpay yetişir, milli takıma girer de 20 sene sonra saç baş yolarken görürüz, bugün sevinenleri.
  • defans hataları falan bir tarafa milli takıma helal olsun diyorum. fatih terime, maçtan bir gün önceki basın toplantısında söyledikleri ve maç sonu kanal d deki ropörtajı nedeniyle, yüreği nedeniyle helal olsun diyorum. her iki maçtaki hakemler için hiç birşey söylemiyorum zira bela okumak istemiyorum. sadece 3-1 den sonra gerçekten uyuyan ve 3-2 sonrası fenerbahçe diye bağıran taraftarlara allah ıslah etsin. bir fenerbahçeli olarak duyduğumda nefret ettiğim bir fenerbahçe tezahuratı yapmış oldunuz. tuncayın birincir goldeki hırsı ve dördüncü goldeki sinirini, üzüntüsünü orada yaşayıp, hakan şükürün çok afedersiniz kıçını yırtarcasına mücadelesine şahit olup, bu adamlarım emeklerine fenerbahçe tezahuratı ile destek(?) vermek çok yaratıcı bir düşünceydi. sonuçta bir kupa daha gitti ama fatih terim var bu takımın başında ve hepimiz biliyoruz ki bunun acısını çok fena bir şekilde çıkaracak.
hesabın var mı? giriş yap