• filmde mükemmel diyaloglar vardır .mesela:

-ohh be abi ,maşallah ahtapot gibisin , bir elin şamda bir elin çamda.önünde ç var ona göre.

bir de ,

*kaça kadar okudun seyfi?
    - vallahi tam ilkokulu bitirdim , askere aldılar.
  • süper bir türk filmidir bu. babadan çok zengin olan seyfullah, sapitop isimli şirketten kazandığı bedava tatile çıkar ve aynı hediyeyi kazanan diğer kızla yolda muhabbet kurar, olaylar gelişir.
    olayı ucuza getirmek için sapitop şirketi bu ikisine aynı odayı vermiştir. acıbademli seyfi tam bir kız avcısı olduğunu, çapkınlıklarını film boyunca göstericektir.
    ne amaçla ve kim tarafından çekildiğini bir türlü kavrayamadığım bir filmdir. yapan para kazanmış mıdır acaba bu filmden... arada sırada özellikle yazın hafta arası öğlen saatlerinde star da izleyebilirsiniz bu filmi.
  • türk sinema tarihinin mihenk taşlarından biri olan filmdir nazarımda. düşünün bakalım çeşitli kitleler tarafından kucaklanan, izleyen herkes tarafında sevilen kemal sunal'ın filmleri dışında kaç film vardır. osman cavcı gerçekten acıbademli'ye hayat vermiştir.

filmin bu kadar sevilmesinin bir diğer nedeni aynen gerçek kesit'te olduğu gibi gayet saf duygularla çekilmiş olmasıdır. daha önce de belirtildiği gibi 90ların tüm ruhunu yansıtır. 90larda kuşadası şimdiki gibi ölü değildi. 90ların ilk yarısında kendisi hala gözde ve tercih edilen bir bir tatil beldesiydi. o yıllarda bir sürü lüks oteller filan yapılmış turist kaynıyordu. dilek pamirtan'ın gırtlağına kadar çıkan kot pantalonu filan hep o dönemi yansıtan diğer unsurlar. bu arada selülit mevzusuna değinmeden edemiyceğim. kardeş biz bu filmi neden seviyoruz? hiç bir mübalağası yok diye. star oyuncu yok, konakta geçmiyor vs.. 90lı yıllarda sıradan bir kızın kazandığı tatile bir salağın kaynak olmasını anlatıyor film. bakın bakalım sokakta kaç tane eva herzigova fiziğinde kız var? bu durumda sedef'in selülitleri konuya ve dokuya gayet uygun.

bir de bu filmi bilgisayardan izleyip aynı tadı alamayan kişilere sesleniyorum. bu ve benzeri tv filmlerinin güzel yanı evde pineklerken starda yakalayıp izlemektir. al pacino filmimi bu dvd ye koyup izleyesin.

tv filmi olayı tekrar ele alınmalı ve star tv bu tv filmi çektirme işine tekrar girişmelidir. ortaya kendileri sayesinde bu eserler çıkmıştır. her biri de ağalı, konaklı dizilerden bin kat güzeldir.
  • ben bu filmi o kadar seviyordum ki, osman cavcı abimin tgrt'deki abuk sabuk kısa filmlerini izliyordum filan yani.

filmin en bomba kısımları otobüste geçiyor bence. "susar mısın" diyen sedef'e "evet susarım" diyerek asistan efendiden su istemesi, fıkra anlatacağını söylediğinde sedef "aman dursun" dediğinde "evet, dursun. tanay misun yoksa" diye kontra yapması, asistan efendiye dedesinin efe olduğunu söylemesi (çakırcalı gibi) (bu sahne osman cavcı'nın youtube'a yüklediği versiyonda yok), asistan efendinin seyfi'ye şaban'ın oğlu olması nedeniyle "tamam sevin ama kimseye belli etme" demesi (bu repliği günlük hayatta çok kullanıyorum) bugün bile izlerken yerlerde yuvarlıyor adamı. edit: ice latte grande uyardı, günlük hayatta yanlış kullanıyormuşum ahahaha “sevin ama kimseye söyleme” diyor asistan efendi

bir de otelde "iyi tatiller" bellboy'a "sana da koçum" demesi asdlşaksd

bir de şurada 24:35'te https://youtu.be/giahsq47wz0?t=1475 osman cavcı abimin götü mü görünüyor, sırtı mı görünüyor tam belli değil:( bu sorunun cevabını asla bulamayacağız zira bildiğim kadarıyla bu film sinema filmi olmadığı için restore edilemiyor, görüntüyü böyle çamur gibi izlemek zorundayız.

edilmesin de zaten
  • sinemamızın ürettiği ender kült filmlerden biri. diyaloglar tavan yapıyor birçok sahnede:

seyfo: çiğdem mi? en sevdiğim kız ismi..kim koydu?
    çiğdem: babam koymuş..
    seyfo: bravo babana..çok güzel koymuş..

ayrıca, filmi youtube'dan izlerken hayatımın dumurunu yaşadım. bir arkadaşımı figüran olarak görünce, film benim için anlamını ikiye katladı. celebrity arkadaşımız varmış da, haberimiz yokmuş.
  • sedef : uyu artik yeter be!
    seyfo : ci$e gidebilir miyim son kez?
    sedef : git allah belani versin, git!

seyfettin i$er, gelir, yataga girerken;

seyfo : cok bira icince acaip ci$im geliyo. barda o kadar bira icmeyecektim. o barmen de ne bicim adamdi.. birayi kulpsuz bardakta vermi$. o anda benim moral sifir!
    sedef : ya sus, sus ulan sus!
  • her sene yazın başında ve sonunda olmak üzere 2 kere yayınlanırdı.star bu sene yazın ortasında yayınlayarak herkesi şaşırttı.bu film başladığında arkadaşlar aranır ve hepberaber seyredilir.seyretmek için okulu ektiğim tek filmdir.
  • "verecektin hani dövmecinin alosunu?" tiradı ile hafızalara kazınmış olan süper bir yapım.filmi alıp götüren osman cavci'nın performansı devil's advocate ve scent of a woman'daki baba al pacino'yu aratmaz.her izlediğimde tutuşturuveresim gelir oscarı osman cavcı'nın eline.
  • tuba altintop u ( filmdeki ismi cigdem miydi neydi) kandirmaya yeltenen korsan in agzindan dokulenler akillara zarardir, oyle ki bi ara "sacmalama ben bi frankestayn deilim" bilem diyebilmistir. ama en güzel sahne, tuba altintop un donuyla girdigi denizden henüz cikmis korsanın suratina tukurdugu sahnedir, korsan haliyle utanir, usulca yuzunu siler ve esyalarini toplayip karanlikta kaybolur, tamam acibademli biraz kaciktir ama gonlu aciktir..

olaylarin gelistigi otel, kusadasi pine bay dir, burda calisan pek yakin bi animator arkadasin anlattigina göre acibademli nin bogurgen sesi otelin koridorlarinda hala yankilanmaktadir ve sedef le kaldiklari odaya hala girilmemistir.
  • yeşilçamın kült(!) filmlerindendir. kült kelimesinin yanında ünlem var ona göre*

senaryosu bir yana, film,
    ana karakter seyfettin'in hamsili tişörtü, bermuda şortu, siyah çorap ve kıro işi ayakkabıları ile eşek sudan gelinceye kadar dövme isteği uyandıran tipinden müteşekkil görsellik öğeleri ile bile kült olarak anılmayı hak eder.

senaryosuna gelirsek;
    ya da hiç gelmesek de olur*, sadece diyaloglardan bahsedelim

erinmedim, yazdım,
    seçme diyaloglar
    (ama seyfettin’in görüntüsü ve olayların gelişimi bilinmeden o kadar etkileyici olmayabilir)

--- spoiler ---

zampara seyfettin: çiğdem mi? en sevdiğim kız ismi. kim koydu?
    çiğdem: babam koydu.
    zampara seyfettin: bravo babana. çok güzel koymuş!

---

zampara seyfettin: bir gün bir karı arakladım..
    çiğdem*: yapmaa!!
    zampara seyfettin: yapma değil hakikî. sonra doğru yatak odasına
    çiğdem: bu ne hız
    zampara seyfettin: tabi orada yavaş davranıyorum
    çiğdem: niye
    zampara seyfettin: niye olacak kuş kaçmasın diye
    çiğdem: allaaaah
    zampara seyfettin: pantalonu yavaşça çıkarttım, tabi altımda pijama var
    çiğdem: onu da çıkarsaydın
    zampara seyfettin: çıkarttım ya altımda uzun don var...
    (böyle gider bu)

---

(sedef seyfettin'in sırtına yoğurt sürerken)
    zampara seyfettin: sür bana sürüyüm sana

---

turist: crazy stupid crazy stupid
    zampara seyfettin: ne dedi?
    korsan: yedi sülaleni sevip gitti
    zampara seyfettin: allah razı olsun :)

---

zampara seyfettin: azıcık daha okusaydım cerrah olacaktım
    sedef: yaa kaça kadar okudun?
    zampara seyfettin: ilkokulu tam bitirdim askere aldılar

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap