• kırık ve hafif ekşi olanı candır. her biri çocuğum gibi. yemeye kıyamıyorum.

edit: ayvalık mahsulü pek tabii ki.
  • hastası olduğum zeytin. ekmeksiz katkısız çerez niyetine yerim bazı zamanlar.
  • siyah zeytini bir türlü sevemeyen ben, yeşil zeytinin hastasıyım. bayılıyorum yahu... sert yeşil zeytin benim için 1 numaralı kahvaltılıktır, akşam da yerim.

sert, azıcık iri kırma zeytin; bol limonlı ve zeytinyağlı...oyş.
  • biberli olanı mükemmeldir..leblebi misali yenmelidir..birayla süper olur
  • yeşil zeytinin üç hali vardır. işlenmemiş, biberli ve ızgara hali. ızgara halini bunca senedir bilmemem nedeniyle büyük bir üzüntü içindeyim. ayrıca, bira mezesi olarak da kullanılabilir.
  • yeşil erikten bile daha lezzetli olabiliyor bazen. bugün tattığım öyleydi.
  • kırma yeşil zeytinin çekirdekleri çıkartıldıktan sonra üzerine bolca limon sıkılıp sarımsak rendelenerek, çok az toz biber atılarak ve az miktar maydanoz yaprağı doğranarak bir kaç seviye üst noktaya taşınabilir. taze pişmiş mayalı bazlama ile yenilmesi tavsiye olunur.
  • buzlu bademin buzlarini ve kabuklarini ayikladiktan sonra, kesinlikle takdir edilmesi gereken bir caba sonucu, bir cin fikirlinin bademleri icine tikmayi akil ettigi zeytin...
    (bkz: yalniz benim icin bak yesil yesil)
  • en sevdiğim versiyonu kırma zeytin olan, mükemmel yağın koruyucusu kütle.
  • bunun biberli olanınından bir avuç olanını alıyorsun kesme tahtasında ince ince doğruyorsun, bir tencerede tereyağını eritip üzerine biraz (1çay bardağı) süt ekliyorsun, süt kaynayınca biberleri güzelce atıp pişiriyorsun, üzerine çaybardağından biraz fazla peynir (beyaz peynir olursa soğuyunca çabuk katılaşıyormuş bunu öğrendim, herhalde krem peynir de o şekil olmaz) ekleyip güzelce eritiyorsun, haşladığın makarnanın (kuru hali 300gr kadar) üzerine boca edip bu harika lezzetten sen de mahrum kalmıyorsun. güzel yaparsanız ölmüşlerimin hayrına bir dua edin yeter, afiyet olsun.
hesabın var mı? giriş yap