• kutsal kitaplardaki efsanelere ve tanrı kavramına göndermelerde bulunan komik ve eğlenceli bir film.

şimdi kesin bir serdar tuncer çıkar ve bu filmi islama hakaret sayıp, star tv'yi hem rtük'e hem de savcılığa şikayet eder. sonuçta serdar tuncer ve türevlerinin imanları pamuk ipliğine bağlı olduğundan, filmler, twitter hesapları falan çok etkili oluyor imanın kuvvetinde, hıhı evet. çok tehlikeli durumlar bunlar, dokunan yanar.
  • öncelikle star tv'yi cesaretinden dolayı tebrik ettiğim film. mahallede salyangoz satmaya benzemez bu iş, memleketimizde bir kaç kişinin galeyana gelmesine ve onların gazı ile bina önünde kuru ve canı sıkkın bir kalabalığın toplanmasına bakar...

hayır jack black arada bir baysa da komik bir film, ilk izlediğimde çok eğlenmiştim ama şimdi televizyonda yayınlandığını görünce daha bir eğlendim. hele reklam aralarında ramazan ile ilgili reklamlar girmiyor mu çok gülüyorum.

(bkz: allah da sizi güldürsün)

not: olayı bir adım ileri taşımak isterlerse bir sonraki aksiyon olarak gelecek hafta filan zeitgeisti verebilirler. o da inanç üzerine güzel bir filmdir hani.

seneler sonra yine ekranda denk gelince gelen edit: konusunu bilenler için, hele film boyunca dini kitaplardaki hikayeleri, peygamberleri tiye alan sahnelerini bilenler için ramazan ayında akşam saatinde yayınlanmış olması türk televizyon tarihinin en büyük trollemelerinden biridir.
  • ramazan ayında tv de gösterilmesi gayet ironik olan film. ama eğlenmediğimi söyleyemem. *

(bkz: sahalarda görmek istediğimiz hareketler)
  • şu an star'da yayınlanan film, yalnız ilginç olan, filmi yayınlayanlar ya yayınladıkları şeyin içeriğini bilmiyorlar ya da ekranın ramazanda dini film ve dizilerden geçilmeyişle hafiften dalgalarını geçiyorlar, çünkü film kutsal kitaplarda geçen olayları mizahi bir üslupla dile getiriyor. umarım buluttan nem kapılmaz da kanal bir cezayla falan karşı karşıya kalmaz.
  • izledikce daha komik gelen film. izlemek isteyenlere tavsiyem; tevrat, kur'an ve incil'de anlatilan temel hikayeler hakkinda bilgi sahibi olmalaridir.

(bkz: habil ile kabil)
    (bkz: lilith)
    (bkz: hz. ibrahim)
    (bkz: sodom)
  • dini konularda sorgu sual kabul etmeyen kişilerin kesinlikle seyretmemesi gereken bir film. o kadar çok konuyla uğraşıyorlar ki, bu konuda tutumu katı olan kişilerin kaldırması biraz zor. onun haricinde gerçekten dini tarihi olaylara gerçekten biraz farklı bakıyor ve bunu yaparken epey güldürebiliyor. espiriler açısından görsellikten çok dialoglara kasmışlar ki aslında başarılı da olmuş. tabi yine de herkesçe sevilmesi biraz zor. hele dini olaylarla hiç ilgilenmeyen bünyelerce gayet boş bir film olarak yorumlanacaktır, normaldir. ayrıca sinemada seyretmektense arkadaşlarla ev ortamında seyretmek daha eğlenceli olacaktır.
  • e-kolay sponsorluğunda gazi sinemasında izlediğim film. kötü eleştirilere biraz takılarak gitmiştim filme. salonda az kişi vardı ve film boyunca birçoğu gerçekten gülmedi bile. filmin sonunu beklemeden çıkanlar da oldu ama ben ve birkaç arkadaşım gözlerimizden yaş gelene kadar güldük.
    year one, tevrat'ın başlangıç kitabındaki yaratılış kaydını okumadan, bilmeden gitmemeniz gereken bir film. oyunculuk, görsellik vs. üzerine çok eleştiri yapılabilir ama bu film için zaman kaybı ya da hiç eğlenmedim diyenler filmi anlamadığı için böyle diyorlardır kanımca. filmde yaratılışa çok ince göndermeler bulunmakta. hatta sonunda şöyle bir şeyler diyor:

--- spoiler ---

tanrı dağları sıçtı, denizleri kustu.. ilk insan ise uzaydan dünyaya düştü.

--- spoiler ---

bu spoiler bile, inanmak ve inanmamak seçimlerini bırak, kutsal kitap(lar) hakkında gerçek bilgisi olup da günümüz toplumuna eleştirel bakanlar için ince bir espidir.

evet sinemada izlenecek bir film değil ama bir pazar günü evinizde izleyebilirsiniz rahatça. dediğim gibi, kutsal kitabın başlangıç kısmındaki yaratılışı mutlaka okuyun filmi izlemeden önce, böylece ekrana bön bön bakmamış olursunuz.

http://sinema.ekolay.net/…ne_katilim_sona_erdi.aspx

filmle ilgili blog yazım: http://www.sosyoblog.com/from-year-one-to-now.html
  • çok kötü imdb puanına rağmen çok da eğlencelik bi film. osuruğa gülenin osuruk kadar aklı yoktur derler ama recep ivedik rekor kırıosa bu film şaheserdir arkadaş. sürekli göndermelerle dolu espriler var, özellikle kutsal kitaplara bi sağ çakıyor, bi sol. gerçi benim gülmem için sahnede jack black'in durması bile yeter ama yine de güzel lan.
  • tesadufen karsilastim, harika bir film.
  • taşlamalar ve eleştirileri oldukça iyi olan film. 60 milyon dolar bütçeyle çekilen film, 200 bin dolar kar etmiştir.
hesabın var mı? giriş yap