• ülkemizde bayağı ilginç uygulamaları sebebiyet vermiş nane...belki bilenler vardır, ülkemizdeki enerji üretim ve iletim şebekesinde çoğunlukla mikro işlemci kontrollü cihazlar kullanılmaktadır...bu cihazlar ile sisteme ait bilgiler an be an alınabilir, işlenebilir, sistem hakkında adam gibi analizler yapılabilir (bizimkiler yapar mı? yapmazlar...niye diye sormayın, burası türkiye)...

neyse efendim, 1999 yılının sonlarına yaklaşılırken, o dönem ki ismi ile teaş yöneticilerinin etekleri tutuşmuş, "acep bu kömpüterli aletler 2000 yılına girerken sapıtır mı", sapıtıp da memleketi karanlıklara gömer mi? diye düşünmeye başlamışlardı...önce mantıklı olanı yaptılar ve üretici firmalar ile görüşerek düşüncelerini sordular...

ancak aldıkları cevap onlara yetmemiş olacak ki, bu paranoya daha da büyümüştü...en sonunda alınabilecek en garip kararı aldılar ve 31.12.1999 tarihinde her trafo merkezine bir mühendis dikilmesine ve çalışan cihazların karşısında nöbet tutmasına karar verdiler...

sonra ne mi oldu? hiç bir şey, sadece teaş yöneticileri bayağı bir çalışanın ahını aldılar...ahını aldılar da ne mi oldu? (bkz: beyaz enerji operasyonu)...
  • japonya'da bir kac cep telefonu markasinin cali$mamasi di$inda bekledigim gibi hic bir sorun cikmadi.. yine de bu i$ten parayi goturen goturdu o da ayri..
  • 2000 yılında bilgisayarınız sapıtabilir ama sapıtmayadabilir. ocak 1 de sapıtmayan bilgisayarınız subat 28 de de sapıtabilir çünkü 2000 dörde bölünür bu sebeple artık yıldır ama 100 e de bölünür o zaman artık yıl değildir ama 400 e de bölünür o zaman artık yıldır yani şubat 28 de dijital kıyamettir yani öyle
  • milenyuma girmeden önceki birkaç günü zehir eden hededir.

hemen anlatayım. tarih 30 aralık 1999 saat 21.00. kahramanımız 2tam1bolu2, internette dolaşırken y2k ile ilgili bir siteye rastlamasıyla başlar herşey. sitede y2k'nın yaratacağı felaketten bahsedilmektedir ve ev kullanıcılarının da kendini hazırlamasının gerekliliği belirtilmektedir. aynı zamanda bilgisayarınızı online tarayan ve programlarınızı y2k'ya hazırlayan yamaları barındıran bir sitedir bu. paranoyak ve meraklı olan kahramanımız, sitenin de gazıyla başlar yamaları indirmeye. zavallı 33600 modemiyle sabahlara kadar yama indirir. indirdikçe de sevinir kendi kendine "ha ha x'in yamasını da indirdim, ha ha ha y'nin yamasını da indirdim" diye.

ertesi gün kan çanağına dönmüş gözüyle üniversiteye gider. arkadaşları doğal olarak meraklanır 2tam1bolu2 için. ne oldu sana derler. kahramanımız bilmiş bilmiş y2k'ya hazırladığını anlatır bilgisayarını, bir iki öneride de bulunur arkadaşlarına ukala ukala.

o akşam * dünya milenyuma girmenin sevinciyle çeşitli atraksiyonlara girerken, bizim şapşal kahramanımız bilgisayarın karşına geçer ve saatin 24 olmasını bekler. görecektir bakalım bilgisayarı bal kabağına dönüşecek mi dönüşmeyecek mi. tam 00:00'da heyecanla bilgisayarın bakar ve hiçbir değişiklik olmadığını farkeder. meydan savaşı kazanmış komutan edasıyla gururlanmakta, çocuklar gibi sevinmektedir. bu kadar yorulmuş, dünyanın telefon parasını ödemek zorunda kalmıştır ama herşeye değmiştir, bilgisayarına birşey olmamıştır. bunun huzuruyla yatar uyur 2000'li yılların ilk gecesinde.

ertesi sabah heyecanla arkadaşlarını arar "lan olum bozuldu değil mi bilgisayarlarınız" diyebilmek için. bi de ne görsün kahramanımız meğer y2k kocaman bir yalanmış. hiç birşey olmamış hiç kimseye.**
  • pazar 9x programını da bu bugdan etkilenmiş ve mustafa yolaşan bir daha ayağa kalkmayacak şekilde çökmüştür.
  • digital kiyamet
    "haydi çocuklar adaya"
  • dijital kiyamet umitleriyle 01.01.00'i bekleyen insanlari(bkz: ben) ruhen cokuntuye ugratan "sozde" felaketin kisa adi. kimleri y2k problem da der.
  • 2000 yili sendromu isimli filmin adidir, yk ya da y1k diye bilinen filmin devamidir... (bkz: terminator 2)
  • bir donem "her turlu y2k problemi cozulur" sektorunun dogmasina yol acmi$, mainframe'den anlayanlara, cobol gibi arkaik $eyler bilenlere deliler gibi paralar kazandirmi$, belki de bu kadar kar getirdigi icin de vazifesini ba$ariyla yerine getirip alakali bir kriz olmasini engellemi$ efsane.

demek ki bir $ey ne kadar zor olursa olsun gozde yeteri kadar buyutulurse altindan kalkiliyormu$.
  • "bilgisayarların hepsi sapıtacak" denen ama bir tanesinin bile sapıtmadığı "2000 yılı kaosu" hadisesi`.`
hesabın var mı? giriş yap