• haziran 2023 editi: tekrar selam fakirler. mesaj atıp soranlar oluyor, güncelleme geçeyim. zaten başlıkta çokça anlatım var, ama başlığın en beğenilenine gelenleri de boş çevirmeyelim.
    1- mevcutta bir aboneliğiniz varsa sakın onu iptal edip almaya çalışmayın. siz sanacaksınız ki ultimate iptal edince üstüne ay ay alabileceğim. yok öyle bir şey. reddit'teki türkçe ile arası pek de iyi olmayan bir anlatım yüzünden ben o hatayı yaptım. siz yapmayın.
    2- ve fakat 24-25 ay aboneliğiniz var ve 36'ya tamamlayıp tamamlayamayacağınızı da merak ediyorsunuz. evet tamamlayabilirsiniz ama sadece ultimate alarak. yani siz normal 3 aylık 75 lira olanı değil; aylık 45 lira olan ultimate'ten 36 aya ulaşana kadar 1 ay 1 ay alabilirsiniz. her 1 ay aldığınızda otomatik yenilemeyi kapatmanız lazım onu yapmazsanız alamazsınız.
    3- mevcut aboneliğiniz var ama 2-3 ay kaldı. gözden çıkartılabilecek gibi yani. o zaman iptal edip mevcut hesabınızla alabilirsiniz. bu hesapla alamam gibi bir tereddütünüz olmasın yani.
    4- bu sefer 12-12 değil 3'er ay olarak alacaksınız. linkleri de bulursunuz başlıktan. 3 ay x 12 defa yaparak 36 ay alım yapabilirsiniz
    5- önemli. her 3 ay aldığınızda otomatik yenilemeyi hesap ayarlarınızdan kapatmanız lazım. onun da linki başlıkta vardır arayıp bulun.
    6- tüm bunları yaptıktan sonra da son olarak 1 aylık ultimate alacaksınız. ve 36 aylık gamepass'iniz olacak.

geçen seferki tarifimden yola çıkarak youtube'de video çeken ve credit veren kanallara da öpücükler.

herkese de iyi bayramlar.

selam fakirler.
    şimdi size 3 yıllık gamepass'i sadece 585 liraya nasıl alacağınızı tarif edeceğim.
    ve evet pc'de de geçerli. işlemin sonunda alacağınız +1 aylık ultimate aboneliği ile 3 yıllık pc gamepass sahibi olacaksınız.
    tam bir yıl sonu kıyağı, microsoft fark etmeden sömürün.
    önemli uyarı: mevcutta bir gamepass aboneliğiniz varsa bundan yararlanamazsınız. yeni veya aboneliği biten bir hesapla yapabilirsiniz.

1- yeni veya aboneliği dolan hesaba giriş yaparak bu sayfaya tıklıyorsunuz:
    https://www.xbox.com/…x-live-gold/cfq7ttc0k5dj/000c

2- burada ekranda 1 ay ve 3 ay seçeneklerini göreceksiniz. aldırış etmeyin. birisini seçin ve katıl butonuna basın. ekranın ortasına ödeme ekranı gelecek. ödeme yapmayın ve bu ekranı kapatın. plan seçin kısmına tekrar gelin ve bingo! 12 aylık seçenek önünüzde. 12 ay seçin ve katıl deyip ödemeyi gerçekleştirin.

3- ödemenizi tamamladıktan sonra bu adrese gidin:
    https://account.microsoft.com/services/
    yönet deyin.
    yenilenen ödemeyi kapat deyin.
    sağ üstten oturumu kapat deyin.

böylece otomatik ödemeyi iptal ettik.

4- otomatik ödemeyi kapattıktan sonra tekrardan bu sayfaya gidin:
    https://www.xbox.com/…x-live-gold/cfq7ttc0k5dj/000c

burada görecekleriniz şunlar: görsel

aboneliği uzat seçeneklerinde yine sadece 1 ve 3 ay var.
    aldırmayın.
    burası çok önemli: önce 1 aylık seçip aboneliği uzata tıklayın. gelen ödeme ekranını kapatın. sonra 3 aylık seçip aboneliği uzata tıklayın ve yine gelen ödeme ekranını kapatın. bu ikisini yaptıktan sonra 12 aylık uzatma seçeneği gelecek.
    aha da bakın: görsel
    12 ayı seçin, aboneliği uzat deyin.

5- aboneliğin otomatik uzatmasını kapatın. (bkz madde 3)
    6- madde 4'ü tekrar edin

ve tebrikler! seneliği 180 liradan 3 senelik gamepass gold aldınız.

(bu aşamada da yenilemeyi kapatmanız lazım. yani madde 7'ye geçmeden önce 3 yıllık veya kaç yıl alacaksanız artık o kadar aldığınız işlem bittikten sonra otomatik yenilemeyi kapatın.)

7- ama işimiz elbette bitmedi
    bu adrese gidip 1 aylık ultimate üyeliği alıyoruz: https://www.xbox.com/…0?icid=cat-xbox-cp4-cta1-xgpu
    ultimate sadece bir seferlik sizden tahsilat yapacak. dilerseniz buradaki otomatik ödemeyi de kapatabilirsiniz. ben kapattım bir sorun da olmadı.

bir not daha: ultimate satın alma işlemini 12'şer ay satın alma işlemlerini bitirmeden yapmayın. mesela 3 yıl alacaksanız 2 yıl olunca dur lan ultimate alayım demeyin yoksa 3 yıl değil maks 2 yıllık alır kalırsınız.

ve evet!
    toplamda 180+180+180+45= 585 tl'ye 3 yıllık gamepass'iniz oldu.
    güle güle kullanın.

sistem denendi ve onaylandı!

videoyun nickini kullanan ve gerçek ismi batuhan bozkan olan kişi, benim hakkımda binlerce kişinin izlediği yayını esnasında "bizim başlıktan çalmış herif, credit bile vermemiş yavşak" şeklinde hakarette bulunmuş.
    aha videosu: https://www.youtube.com/watch?v=siee5izphl8
    üstüne bugün hali hazırda gerçekleştirmekte olduğu yayının başında da "yavşak, göt, gerizekalı" şeklinde hakaretlerine devam etmiş.
    chatinde de orospu çocuğu şeklinde sövenler olmuş. (o arkadaş dava ederse de sikimde değil yazmış. edeceğim merak etmesin.)

birincisi ben senin discord'unda yokum; seni takip de etmem, izlemem de. açar bakarsan görürsün.
    ikincisi, ben bu yöntemi senin discord'unda değil bu adreste gördüm ve denedim ve çalıştığını görünce sözlük'e tarif ettim. donanımhaber başlığında tarifi yapılan yazının tarihi 2 kasım 2022.
    şu yöntemi deneyip insanlarla paylaştım diye sağdan soldan yemediğim hakaret kalmadı.
    bu yöntemi deneyip tarif ettim çünkü insanlar bu fırsattan yararlansın. benim tüm amacım buydu. ama görüyorum ki senin amacın üzüm yemek değil bağcıyı dövmek. binlerce kişi önünde beni hedef göstererek bana ettiğin hakaret sebebiyle adli süreç başlatacağımı da buradan peşin peşin oku.

credits istemişsin, al verdim. çoğunluğu toxic insanlardan oluşan twitch kitlesine yayın yapan adamlardan binlerce kişinin önünde hakaret yiyecek yaşı çoktan geçtim valla, kusura bakmasın şimdiden.
  • bana mesaj atıp pc için uzun dönem ucuza üyelik oluyor muymuş aga bu diye soran ekşici pc oyuncuları. bu entryi özellikle sizin için yazdım. okuyun ulan develer! *. xbox furyasına yeni katılıp series x'iyle series s'iyle yahu bu 3 yıllık abonelik olayını nasıl yapıyoruz diyen konsolcular. siz de okuyun!

bugün activision blizzard'da satın alındı. çığırtkanlık yapmak istemiyorum ama güncel dolar kuruyla sanki zam kapımızdaymış gibi hissediyorum. o sebeple bu entry'i yazıyorum. şu anda üyelik 30 tl ama yarın microsoft türkiye bundan sonra üyelik 60 tl, 80 tl dese bile hala daha makul bir fiyat olur içerik itibariyle. o yüzden adamlara da kızamayız. şu anki fiyattan üyelik almadığımızla kalırız. o fiyatlardan devam etsen bir türlü, etmesen bir türlü...

ben öğrenene kadar biraz sıkıntı çektim. şu meşhur 3 yıllık abonelik olayı, özellikle microsoft gamepass for pc, yok ultimate, yok live gold falan derken 50 tane farklı isimde abonelik sistemi yürüttüğü için özellikle biz pc tarafındakilerin kafası karışıyor. ben de sora sora öğrendim ve yaptım. siz cebelleşmeyin diye adım adım anlatıyorum.

öncelikle ne yapmaya çalışıyoruz? gamepass üyeliğini, güncel fiyattan olabildiğince uzun süre ve ucuz almaya çalışıyoruz ki ileride gelecek zamlardan etkilenmeyelim + şu an mevcut fiyattan bile ucuz alalım. sistem maksimum 3 yıllık ileriye dönük abonelik almamıza izin veriyor. yapabileceğimiz maksimum yatırım 3 yıl yani. bana o kadar gerek yok derseniz siz 1 yıllık da yapabilirsiniz, 2 yıllık da. kafanıza göre.

şimdiiiiiii , sevgili ne olduğunu anlamaya çalışan pc'ci ve büyük ihtimalle bizden bu konuda daha bilgili konsolcu kardeşlerim, anlatıyorum adım adım nasıl yapıyoruz:

ilk başta gamepass ultimate diye bir olay var arkadaşlar. biliyorum bir çok pc oyuncusu "yaw bu konsollar için üyelik değil mi? pc'de gamepass for pc diye bambaşka bir sistem var galiba" diyor ve kafası karışıyor. benim öyle olmuştu en azından. microsoft basit şeyleri karışık anlatmakta usta çünkü... neyse, normalde 45 tl aylığı bu üyeliğin. bunun olayı ne? hem konsolda hem de pc'de gamepass üyeliği sağlıyor. ikisi birden yani. yanında xcloud üyeliği falan da veriyor da onlar şimdilik bizim işimiz değil. dolayısıyla sizin pc tarafında aldığınız gamepass for pc olayını da içeriyor. işin sonunda yapacağımız şey indirimli fiyattan bundan 3 yıllık üyelik almak. böylelikle 3 yıl boyunca ne zamdan etkileneceğiz, ne de oyunlara doğru dürüst para vereceğiz. microsoft'un köpeği olacağız köpeği...

adım adım anlatıyorum. sırasıyla yaptığınızda iş tamamlanacak.

adım 1
    mevcut üyeliğimiz varsa bu üyeliği sonlandırma.

ilk başta mevcut bir gamepass aboneliğiniz var ise o üyeliği iptal edeceksiniz. gamepass'e abone olmuş insanlar bunun nasıl yapılacağını bilir sanıyorum o sebeple bunun detayına girmeyeceğim. iptal ettiğinizde ayın kalan günlerinde gamepass'i kullanabileceğinizi ama sonraki ödeme döneminde yenilenmeyeceğini söyler. problem değil. iptal edin siz. aboneliğiniz yoksa zaten herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. (edit: halihazırda normal gamepass (gamepass for pc vs.) üyeliği olanlar için bu kesin geçerli-çünkü ben öyleydim- . halihazırda ultimate üyeliği olanlar için çeşitli farklı fikirler mevcut. aylık ultimate üyeliği iptal edip süresinin bitmesini beklemeniz gerektiği yönünde fikirler var. emin olmadığım için iptal edip ay sonunu beklemenizde yarar var. bence ultimate üyeliği de iptal etseniz iptal edilen üyeliklere düşeceği için problem olmaz ama dediğim gibi emin değilim.)

adım 2
    uzun süreli xbox live gold aboneliği alma:

ulan ultimate falan diyordun, xbox live gold ne ki? demeyin. ne olduğuna ben de bakmadım umrumda da değil. bizi hedefe götüren aracı şey bu olacak.

bu adımda anlatacaklarımı iyi dinleyin. işin önemli kısmı burası çünkü. microsoft store'un sitesine tarayıcıdan girdiğinizde maksimum 3 ay satın alınabiliyor bu üyelik ancak unutulan bir şey midir yoksa başka bir şey midir bilmiyorum ama başlat çubuğundan bilgisayarınızın içindeki microsoft store'a girdiğinizde orada 6 aylık satın alma imkanı hala duruyor garip bir şekilde. (neden 6 ay? en ucuz bu şekilde oluyor çünkü. 1 yıllık üyelik olsaydı onu alacaktık)o yüzden satın alımı web sitesi üzerinden değil, microsoft store uygulaması üzerinden yapacağız.(hiç bir yerde olmayıp sadece burada 6 aylık üyelik opsiyonu kalması muhtemelen güncellemeyi unuttuklarından. o sebeple elinizi çabuk tutsanız iyi olur)

sol alttaki arama çubuğuna microsoft store yazıp microsoft store'a girin. (kayıtlı değilseniz mail adresinizle kayıt olun, sonrasında da normal login olun)

store'un penceresi açıldığında en tepede arama çubuğu göreceksiniz. o çubuğa live gold yazıyoruz ve xbox live gold önerisi geliyor. tıklıyoruz ve xbox live gold sayfasına giriyoruz. sol tarafta yeşil xbox live gold logosunun altında satın al vs. çıkıyor. ancak biz oradan da satın almıyoruz. hemen o bölgenin alt tarafında küçük bir hediye paketi butonu var. aha şurada. (yani başka birine hediye alıyormuş gibi satın alacağız) oraya tıklıyoruz. 75 tl'ye 3 aylık üyelik çıkıyor yine ama burada bir fark var. 75 tl nin üzerine bastığımızda burada 6 aylık 119,99 tl seçeneğini de görebiliyoruz. ne web sitesinde bu seçenek çıkıyor ne de başka bir yerde. 6 aylık üyelik alabileceğimiz tek yer burası. buradan 119 tl ye 6 aylık abonelik satın al diyoruz.
    size bunu kime hediye edeceksiniz diye mail adresi soruyor, kredi kartı bilgilerinizi soruyor siz de kendi mail adresinizi giriyorsunuz. satın alım tamamlandı mı? mail adresinize bir iki dakika içerisinde hediye gelecek ama henüz onunla bir şey yapmıyoruz.

her şey tamamsa microsoft store'u köşedeki çarpıdan komple kapatıyoruz ve sonra az önce yaptığımız şeyin aynısını yaparak microsoft store'u tekrar açıyoruz (bende aynı pencereden devam ettiğimde seçenekler çıkmıyor, her seferinde tekrar kapat aç yapmam gerekiyor, problem bende olabilir) microsoft store'dan tekrar live gold'a , oradan tekrar hediye olarak satın almaya, oradan da yine kendi mail adresimize 6 aylık üyelik alıyoruz. eğer 3 yıllık abonelik almak istiyorsanız bu döngüyü 6 kere yapmamız gerekir (6ayx6=36 ay=3yıl). yok bana 1 yıl da yeter derseniz 2 kere satın alın, 2 yıl derseniz 4 kere satın alın vs. vs. işte. maksimum süre 3 yıl olabiliyor onu bilin yeter.

adım 3 :
    aktifleştirme.

satın alımı tamamladık. şimdi sırada bunları aktive etmeye geldi.

mailimize giriyoruz. sırasıyla tüm maillere girip kodu kullan butonuyla aktive ediyoruz. 6 adet kendimize hediye ettiğimiz xbox live gold üyeliğini sırayla kullanıyoruz. hepsini yaptığımızda hesabımızda 3 yıllık xbox live gold üyeliği olmuş oluyor.

adım 4:
    xbox ultimate'e geçiş.

https://account.microsoft.com/services

bu linkten microsoft'un web sitesine giriyoruz. burada aktif olan veya geçmişte kullandığımız üyelikler gözüküyor. eğer buraya kadar her şeyi doğru yaptıysanız şu tarih itibariyle 2025 yılında tamamlanacak olan xbox live gold üyeliğiniz görünüyor olması lazım.

bu üyeliğin gözüktüğü yerin sağ tarafında hemen "xbox ultimate'e yükseltin" gibi bir şey yazacak. oraya tıklıyoruz. ve bizi xbox ultimate satın alma sayfasına yönlendiriyor. burada benim de kafam karıştı o yüzden açıklamalıyım. gelen sayfada 44,99 tl/aylık yazıyor. yani sanki bunca ödediğimiz paranın üzerine aylık 45 tl de mi ödeyeceğiz diyorsunuz mala bağlıyorsunuz ilk etapta ama ona takılmayın. satın al'a tıkladığınızda size mevcut "üyeliğinizi xbox ultimate'e yükseltmek istiyorsunuz 44,99 tl karşılığında he mi?" sorusu çıkıyor. evet diyorsunuz ve tekrar kredi kartı bilgilerinizi vs. girip ödemeyi tamamlıyorsunuz.

tadaaaaa. bitti. bittiğini nereden anlıyoruz?
    https://account.microsoft.com/services
    bu linke tekrar giriyoruz. eğer her şeyi yaptıysak şuradaki gibi sonraki ödemenin 3 yıl sonra olduğu xbox ultimate aboneliğimizi görüyor olmamız gerekiyor. alt tarafta yine her ay falan yazdığına takılmayın. (bu bilgi 3 yıllık aboneliğiniz sonlandıktan sonra sizden alacağı aylık ödeme bilgisi. yani 3 yılın sonunda her ay 45 tl çekmeye başlayacak microsoft eğer iptal etmezseniz) xbox ultimate sonraki ödeme ..../..../2025 yazıyorsa tamamdır bu iş. aha şu şekilde görünecek yani.

şimdi ne yaptık? önce microsoft store'un uygulamasından hediye olarak 6 tane 6 aylık xbox live gold üyeliğini kendi mailimize gönderdik, onları aktifleştirdikten sonra bu üyeliği yükseltme opsiyonuyla 1 aylık xbox ultimate satın alarak komple 3 yıllık xbox live gold aboneliğini xbox ultimate aboneliğine çevirdik.

eğer 3 yıllık abonelik aldıysak ne kadar para harcadık buna?
    6 adet 6 aylık üyelik 120x6 = 720 tl
    1 adet ultimate üyelik= 45 tl

toplam = 765 tl

765 / 36 ay = 21,25 tl.

mevcut durumda pcciler için 30 tl olan üyeliği 21,25 tl ye düşürdük. bu kadar şey 9 tl için mi amk mezarcısı diyeceksiniz biliyorum ama bunu gamepass'in şimdiki hali için değil, ileride zam gelme ihtimali için alıyoruz zaten. şu kurlarla daha fazla 30 tl bandında kalacağını düşünmüyorum çünkü. elinden geldiğince zorlayacaktır ama 30 tl dediğiniz şey 2 dolardan biraz fazla günümüz kuru itibariyle. o sebeple yarın bir gün zam gelirse bundan etkilenmemeniz için, eğer sistemi beğeniyorsanız ve gelecek görüyorsanız satın almanızı tavsiye ederim.

not: yukarıda anlattığım bilgiler güncel tarih itibari iledir. store'daki hiç bir yerde olmayan fiyatlandırma veya live gold üyeliği fiyatlandırması, live gold üyelikten ultimate'e geçiş sistemi ileride değişiklik yaşarsa sorumluluk kabul etmiyorum. bugün itibari ile ben yaptım ve oldu.

bütün bunları yazdım da hakkını vereyim şu videodan yararlandım. siz de buradan izleyerek yapabilirsiniz. genel itibariyle özellikle pcciler tarafında bir kafa karışıklığı olduğundan dolayı buraya uzun uzun yazma ihtiyacı hissettim.

hadi iyi oyunlar...

gerekli editler:
    1-gelen ve muhtemelen gelecek mesajlara toplu cevap vereyim çünkü bir sürü kişi aynı mesajları attı. daha önce bu 3 yıllık üyelikten almış ve atıyorum şu anda 1 yılı kalan üyeler, üyelik sürelerini bu yolla uzatabilirler mi bilmiyorum arkadaşlar. bu başlıkta bir kaç sayfa öncesine giderseniz "yaw bu 3 yıllık üyelik olayı pc'de nasıl oluyor?" temalı yardım çağrı entrymi görebilirsiniz. yani ben de çok bilmiyorum sistem tam olarak nasıl. detaylı bilgi almak için microsoft türkiye'nin müşteri hizmetleri ararsanız daha sağlıklı bilgi alırsınız. aynı şekilde bu xbox live gold hediyelerini satın alıp aktif etmeden bir köşede ne kadar tutabiliyoruz onu da bilmiyorum. teoride sınırsız şekilde satın alabiliyoruz ama bu hediyeler ne kadar geçerli bilgim yok.(edit: bunun bir süresi yokmuş. lakin live golddan ultimate'e geçiş artık olmayacak diyebilirler tabi ki ileride. buna engel bir durum yok. elinizde 3 yıllık live gold keyleri ile kalabilirsiniz yani kullanmazsanız.).

2-bahane bunlar nickli arkadaş ekstra bir bilgi daha verdi. bu üyelik hem konsolda hem pc'de geçerli olduğu için atıyorum siz pc kullanıyorsanız kardeşlik kullanıp 2 adet konsol kullanıcısıyla hesabı paylaşıp maliyetinizi aylık 7 tl'ye de düşürebilirsiniz. bu şekilde neredeyse bedavaya geliyor diyebiliriz.

3- o kadar farklı şekilde o kadar fazla soru geliyor ki kendimi sgk danışmanları gibi hissettim:) sorun yok, elimden geldiğince ve bildiğimce cevaplamaya çalışırım ama bilirkişi değilim bu hususta onu belirteyim. çünkü ben de ilk kez dün bu entryi yazmadan önce aldım uzun süreli üyeliği. (bkz: #132534349) bu entry'de ananossoslukarides nickli arkadaş sağolsun sıkça sorulan sorular tadında almadan önce bilmeniz gerekenleri derleyip cevaplamış. o entryde bulunan hususları da dikkate almanızı tavsiye ederim. bana gelen soruların bir çoğunun cevabı orada var gibi geldi bana okuyunca. ha yine sorunuz var ise tabi ki sorabilirsiniz.
  • "bitik oyun firmaları" activision ve blizzard'ın oyunları eklenecek buraya. muhtemelen gelecekte playstation store'da da yeni oyunları olmayacak bu firmaların.

bu bitik oyun firmalarından activision'ın elinde bir call of duty varmış da, onun da son çıkanlarının satışları "ortadaymış". merak ettim baktım ortadakilere.

2021'de call of duty: vanguard en çok satan oyun
    call of duty: black ops cold war en çok satan ikinci oyun

2020'de call of duty: black ops cold war en çok satan oyun
    call of duty: modern warfare en çok satan ikinci oyun

2019'de call of duty: modern warfare en çok satan oyun

son yıllar böyle. genel tabloda ise tüm zamanların en çok satan üçüncü oyun serisi zaten. buna milyar dolarlara ulaşan oyun içi ıvır zıvır satışları da dahil değil.

call of duty çok iyidir, çok kalitelidir demiyorum fakat konu finansallarsa durum bu.

kimsenin takmadığı blizzard oyunlarının ise en kan kaybetmiş halinde bile 26 milyon aktif üyesi var. kıyaslama olması açısından game pass'in 25 milyon üyesi var.

oyun kalitesine gelecek olursak, elbette god of war harika bir oyun. ama god of war harika "bir" oyun.

game pass'te mevcut oyunların metacritic ortalamalarından yola çıkarsak:

puanı 90 üzerinde 20 oyun,

85-89 arası 46 oyun,

80-84 arası 80 oyun var.

80+ puanı olan bu 140'tan fazla oyun içinde oynayacak bir şey bulmakta zorlanıyorsanız o biraz da size özel olabilir.
  • microsoft'un dünyaya hediyesi. 1989 yaz tatilinde bilgisayarcıda çalışırken* sayısını 300'e yükselttiğim oyun kütüphanemden sonra denk geldiğim en zengin oyun keşif tecrübesi.

gamepass sayesinde normalde hayatta para verip almayacağım lake, firewatch, unpacking gibi aşırı keyifli oyunlar keşfettim. microsoft flight simulator x, marvel's guardians of the galaxy gibi çok iyi oyunlar da envanterinde mevcut.

reklam metni gibi yazmışım, o kadar seviyorum. microsoft bana ulaş.
  • ulan millet xbox'u olduğu için gider gamepass alır. herhalde dünyada gamepass'i olduğu için boşa gitmesin diye xbox alan tek kişi ben olabilirim.
  • gamepass 6 aylık üyelik alma rehberi:

öncelikle game pass, live vs hiç bir abonelik olmayan hesabınız olacak.

1. microsoft store girilir (**********önemli ************ bilgisayardaki microsoft store uygulamasına, web değil)
    2. xbox live gold ürünü bulunur
    3. sağ alttaki hediye butonuna tıklanıp 6 ay seçilir
    4. kendi mailine hediye edilir.
    5. aktif edilir.
    6. kritik bir karar verilir, 3 yıla kadar uzatacak mıyım yoksa 6 ay yeterli mi?
    7. 6 ay yeterliyse normal yollarla 1 aylık gamepass alınır ve game pass'in 6 aya uzadığı görülür.
    8. 3 yıla uzatılacaksa aynı işlem tekrar tekrar yapılır, en sonunda 1 aylık gamepass alınır.

bu kadar.

bunu google'a yazamayan fiyat hesaplamasını da yapamaz diye düşünerek hesabı da yapıyorum;

game pass ultimate: 45 tl x 6 = 270 tl
    bu yöntem: 6 aylık abonelik (120 tl) + 1 aylık gamepass 45 = 165 tl.

edit: amme hizmeti yapıyoruz. sanki ms çalışanıymışım gibi "6 aylık çıkmıyor?" diye mesaj mı atılır? bu soru böyle mi sorulur? dalyarak.

edit2: pc için gamepass ultimate yerine gamepass pc alabilirsiniz.

edit3: 6 aylık sizde niye çıkmıyor bilmiyorum. bende çıkıyor: https://prnt.sc/26ihten

edit4: 6 aylık sizde niye çıkmıyor artık biliyorum. bilgisayardaki microsoft store uygulamasından alacaksınız, webden değil.
  • 3-4 aylık bir sürede kütüphanesinden oğlum 10-15 tane oyun indirip oynadı. hepsini bitirdi demiyorum, oynadı. yıllık abonelikler sayesinde 4 aylık bir süre için vermiş olduğum para 50-60 liraya tekabül ediyor.

o 10-15 oyunu satın almaya kalksaydık 2-3k para ödeyecektik. cebimden 2k çıkacakken üfleye üfleye 60 lira çıkması bana daha mantıklı geliyor. daha mantıksız olduğunu savunan da dört işlem bile bilmiyordur.

bir de oradan buradan kupon, indirim vesaire arayan dh ölücüsü gelmiş burada "fakir" diyerek milleti aşağıladığını zannediyor. beğenmiyorsan alma, bu kadar basit kanka.
  • üst edit: bazı mesajlar alıyorum. 1, 2, 3 yıllık abonelik yapılabilen yöntemler var diye... arkadaşlar ilk kez abonelik alacaksanız evet o yöntemler var ancak benim paylaştığım yöntem 'mevcut' abonelikleri uzatabilmek için. buna dikkat edin lütfen. hiç aboneliğiniz yoksa 1, 2, 3 yıllık alabileceğiniz yöntemleri değerlendirin.

debe edit: bu giriyi yazarken tek motivasyonum kendimce keşfettiğim bir yöntemi insanlarla paylaşıp ekonomik açıdan sıkıntılı günler* geçirdiğimiz şu dönemde herkesin makul şekilde oyun oynayarak keyifli vakit geçirebilmesine bir nebze katkı sağlamaktı. dünden beri aldığım onlarca samimi teşekkür mesajı beni gerçekten şaşırttı ve bir o kadar da mutlu etti.

görüyorum ki nihayetinde oyun oynayabilmemizi sağlayan sıradan bir abonelik sistemi ile ilgili paylaştığım küçük bir ipucu bile birkaç kişiyi mutlu ettiği gibi karşılığında aldığım mesajlar ile benim de yüzümün gülmesine, günümün güzelleşmesine vesile oldu.

mutlu etmek ve mutlu olmak işte bu kadar kolay. hepinize teşekkürler ve keyifli oyunlar!

--- spoiler ---

dün yapılan etkinlik ve ülkemizdeki kur nedeniyle çok yakında zamlanacağını düşündüğüm abonelik sistemi.

bu nedenle mevcut ultimate aboneliğinizi zam gelmeden uzatmanız için bir yöntemim var.

ilk olarak şu bağlantıya gidin.

ultimate bölümünden 'şimdi katılın'a tıklayın. gelen pencerede 'ileri' butonuna tıklayın.

ödemenizi tamamlayın ve üyeliğiniz 1 ay daha uzasın. bu şekilde ben bir yıl, toplamda da 22 aya kadar uzattım. 18 ve 24 aya kadar uzatan arkadaşlar da var. sanırım bu yöntemle aboneliğinizi toplamda 36 aya kadar uzatabiliyorsunuz. şu ana kadar 36 aydan daha fazla uzatılabildiğine dair bir mesaj almadım.

her ödeme işleminden sonra aboneliğinizin uzayıp uzamadığını şu bağlantıya gidip kontrol edebilirsiniz. her ödeme işleminden sonra bu sayfayı yenileyerek tarihi kontrol edip işleminizin başarılı olup olmadığını anlayabilirsiniz.

keyifli oyunlar.

--- spoiler ---
  • burada hep birbirini yiyiyor insanlar ama oyun işine farklı bir boyut kattığı kesin. ben zaten hiç aboneliği bırakmıyorum. ayda totalde 10 saat bile oynasan 30 liraya değer. farklı boyut derken ne anlatmaya çalıştığımı açıklayayım:

hafta sonu benim yeğen geldi. 6 yaşında. "emi emi " diye peşimde koşuyor. bilgisayar ilgisini çekiyor oyun oynamak istiyor. normal şartlarda benim oynadığım hiç bir oyunu oynayamaz. ne yapsak ne etsek derken belki ona uygun bir şeyler bulurum diye girdim kütüphaneye. bir baktım disneyland adventures diye bir şey var. bastım download'a indi. verdim eline gamepad'i tam onluk bir şeymiş. bir veletle disneyland'de geziyor, sonra gidiyor göreve giriyor, görev gayet o yaştaki bir çocuğun ilgisini çekecek şekilde tasarlanmış. peter pan oluyor uçuyor, mickey mouse'un peşinde koşuyor vs. şiddet yok, kontroller tam o yaşlarda bir çocuğun halledebileceği şekilde, animasyonlar zaten malum disney karakterleri. haftasonu boyunca kurtardı bizi kısacası. kahkaha ata ata oynadı kuzu, eğlendi. verdiğim her kuruş helal olsun dedirtti.

aynı abonelik üzerinden yetişkin arkadaşım geliyor fifa atıyoruz, tek kalıyorum jedi fallen order oynuyorum, başka bir single player oyun oynuyorum, ekiple online toplanıyoruz battlefield oynuyoruz , bambaşka bir şey oynuyoruz. kısacası her ihtiyaca yönelik inanılmaz bir kütüphane yaratmış adamlar. artık ciddi ciddi oyun piyasasını da domine ediyor microsoft'un elindeki stüdyolar. baktığınız zaman ödüllere aday olan oyunların yarısı gamepass kütüphanesinde var ki bu daha yatırım yaptıktan sonra adam akıllı ilk yılları sayılır. bu stüdyolar oyun ürettikçe bu dominantlık artarak devam edecektir. iddiamın hala arkasındayım, türkiye'deki mevcut en iyi abonelik sistemi bu olay. netflix, amozon prime, ssport plus veya herhangi bir dergi aboneliği ıvır zıvır ne aklınıza geliyorsa işte. bu kadar dolu bir içeriği aldığımız başka bir aylık abonelik sistemi yok. yahu son 10 yıla damga vurmuş oyunların %60-70'i var neredeyse abonelikte. daha ne olsun?

tüm bunları yapmak isteseydim önceden bir sürü para ödemem gerekirdi. onu geçtim disneyland adventures diye bir oyunun varlığından bile haberim olmazdı. bir şeyi seçerken diğerinden vazgeçmem gerekirdi hiç bir şey olmasa. geçen steam indirimleri oldu, alacak oyun bulmakta zorlandım yahu resmen. ne ilgimi çektiyse microsoft bir şekilde bağlayıp aboneliğe almış, kalan tek tük oyunu da epic games bedava vermiş zaten.

velhasıl kelam bilgisayarınız varsa abone olun, hiç bir şeyiniz yoksa ucundan bir series s alın yine abone olun, şu güzel ortama katılın. ne kadar bu kalitede devam ederler, geleceği ne olur ben onu bilmem ama şu haliyle verdiği hizmet aylık 30 tl ile kıyaslanamayacak kadar ileride bir kalitede.

reklam falan da değil ha bu söylediklerim. sistem daha yeni başladığında, problemli olarak çalışırken bir çok eleştiri entrylerimi de görebilirsiniz başlıkta. şu an için ise, hele hele son 1 yılda kütüphaneye eklenen oyunların da etkisiyle, mükemmel olmasa da mükemmele çok yakın bir hizmet sunduklarını söyleyebilirim.

bir şeyi de eleştirmeyin abicim. alın keyfini çıkarın.
  • xbox live gold ile 3 yıllık game pass ultimate alma konusu ekşi sözlük'te defalarca anlatıldı, defalarca debe'ye girdi, konuyla ilgili youtube'da yüzlerce yerli yabancı video var, google'da aratınca binlerce yazı çıkar.

ve kesinlikle bundan şikayetçi değilim. daha da olsun, daha çok kişiye ulaşsın. mesela ekşi sözlük'te normalde 10 mesajın 9'una cevap vermeye üşenen ben bununla ilgili soru geldiğinde aç şuradan bak işte demiyorum, oturup üç paragraf yazıyorum detaylıca. çünkü bir aaa oyun fiyatına üç yıllık game pass sahibi olmak kimsenin kaçırmaması gereken bir fırsat. bu kadar çabaya rağmen hala tam fiyattan game pass alan varsa da onu en içten duygularımla kınıyorum.

öte yandan bir de şu tarafı var işin, microsoft bunu yıllardır biliyor olmasına rağmen kapısını kapatmıyor. biz tam fiyattan game pass ultimate satalım, alan alsın diyor ama böyle kafası çalışanlara da dokunmayalım diyor. tam bu nedenden dolayı microsoft'u seviyorum işte. hani activison blizzard satın alımı sonrası "kapitalist şirketler dostunuz değildir, siz zararlı çıkacaksınız" diyenler oldu ya; temelde doğru, kapitalist şirketler ilk önce kapitaline bakar. fakat bu derya içinde yine en iyi niyetlisi, en kullanıcı dostu olan marka microsoft. bunu tüm markaları düşünerek söylüyorum ama oyun tarafını düşündüğümde iyice ayyuka çıkıyor. microsoft'un karşısındaki rakiplerinin tüketici düdükleme stratejisinden asla geri adım atmayan ea, ubisoft, take-two ve sony olduğunu düşündükçe microsoft'a daha bir sarılıyorum.
hesabın var mı? giriş yap