• değil ata binmek normal bir koltuğa oturamayacak kadar şişko olduğu için korkak ve zayıf damgası yemiştir. aslında oldukça cesur ve sadık bir stark destekçisidir. 2. kitapta görünse de dizide yer verilmemiştir.

--- spoiler ---

5. kitapta (bkz: a dance with dragons) deniz yoluyla beyaz limana gelip kırmızı düğünde katledilen oğlu wendel manderly kemiklerini getiren 3 frey'i (rhaegar frey, symond frey, jared frey) oldukça iyi karşılayıp rhaegar freyle torununu nişanlamıştır. kendisine stannisin elçisi olarak gelen davosu sözde öldürüp demir tahta sadakatini kanıtlamıştır gerçekteki amacı ise tutsak olan veliahdı wylis manderly serbest bırakılmasını sağlamaktır. nitekim oğlu döndüğünde barrowton'da boltonlara katılmak üzere 300 adamı ve 3 freyle yola çıkar gel gelelim o freyleri bir daha ne duyan nede gören olur. kendi açıklaması ise ben çok yavaş yol aldığım için dostum freyler beni beklememek için önden gitti onları uyardım yol tehlikeli diye ama beni dinlemediler(bkz: yerseniz).

--- spoiler ---

(bkz: yedi krallıktaki en şişman adam)
  • --- reklam ---

manderly turtaları

mükemmel lezzet

böyle birşey yemediniz!

manderly turtaları

--- reklam ---
  • --- spoiler ejderhaların dansı ---

''frey pies'' teorisine göre beyaz liman'da ağırladığı üç frey'i*beyaz liman'dan kışyarı'na bolton piçinin düğünü için giderken öldürmüş ve düğünde konuklara ikram edilen 3 büyük turtanın içinde ikram etmiştir. lordun şarkıcı abel'den şarhoşken ''rat cook'' hakkında şarkı istemeside bu teoriyi destekler.
    ayrıca lord manderly bu üç büyük turtadan 2'şer dilim almış ve konuklara yedikleri en lezzetli turta olacağını söylemiştir, turtayı ilk ikram ettikleri de roose bolton ve konuk freylerdir.

--- spoiler ejderhaların dansı ---
  • arkadaş ne biçim okumuşuz anlamadım ki, sözlükteki "turta" vurgusunu görene kadar o çok olası senaryo aklıma bile gelmedi.

--- spoiler ---

http://awoiaf.westeros.org/….php/frey_pies/theories

koçumsun wyman. zaten delikanlı olduğunu belli etmiştin, ama o şerefsizlere bunu yaptıysan harbi helal.

--- spoiler ---
  • bu adama yamuk yaptiktan sonra gidip de ikram ettigi boreklerden yemeyin.

ayrica:
    (bkz: eric cartman)
    (bkz: scott tenorman)
  • asoiaf evrennde white harbor'ın şişman lordudur.

ünvanları :
    (bkz: lord too-fat-to-sit-a-horse)
    (bkz: lord of white harbor)
    (bkz: warden of the white knife)
    (bkz: shield of the faith)
    (bkz: defender of the dispossessed)
    (bkz: lord marshal of the mander)
    (bkz: a knight of the order of the green)

vincent emilio'in hatırlatması ile (bkz: lord lamprey)
  • asoiaf'ın en karakterli adamlarından, belki de en karakterlisi. starklar yok olmanın eşiğinde, roose bolton'un arkasında lannister-tyrell birlikteliği, freyler, dustinler ve rysweller var. kendisi şişman ve ata dahi binemeyen bir adam. hiç kendini zorlamadan boltonlara sadakat gösterebilirdi ve ekonomik durumu sayesinde kuzeyin en önemli sancaktarı olurdu. ama bu adam her şeyi, kendi hayatını dahi riske atarak 1300 yıl önce kurt ini'nde verilen yeminleri onurlandırıp starkları tekrar başa getirmeyi seçti. tabii ki plan başarıya ulaşırsa kendisinin de kazanacağı şeyler var ama seride kendisini bu denli büyük riske sadece doğru olanı yapmak için sokmuş başka bir karakter ben bilmiyorum, en sevdiğimiz karakterler de dahil. herkes kendisi için, hanedanı için bir şeyler kazanmaya çalışırken manderly bunları kaybetmek pahasına hareket ediyor. benzersiz bir karakter.
  • “wylla. onun ne kadar cesur olduğunu gördünüz mü? onu dilini kesmekle tehdit ettiğimde bile, bana, beyaz limanın kışyarı starkları’na olan borcunu
    hatırlattı ki bu asla ödenemeyecek bir borçtur. wylla kalbinden konuştu, leydi leona da öyle.
    eğer yapabilirseniz, leona’yı bağışlayın lordum. o aptal, korkmuş bir kadın ve wylis onun hayatı. her adamın içinde ejderha şövalyesi prens aegon ya da symeon yıldızgöz olmak yoktur. her kadın wylla ve onun ablası wynafryd kadar cesur değildir.
    gerçeği bilen ama rolünü korkusuzca oynayan.
    yalancılarla iş yaparken dürüst bir adam bile yalan söylemek zorunda kalır. yaşayan son oğlum tutsak olarak kaldığı sürece kral toprakları’na meydan okumaya cesaret edemezdim.
    lord tywin, wylis’i esir tuttuğunu bildirmek üzere bana bizzat mektup yazmıştı. oğlumun zarar görmemiş bir hâlde serbest bırakılmasını istiyorsam, hainliğim için pişmanlık göstermeli, şehrimi teslim etmeli, demir taht’taki çocuk krala bağlılığımı bildirmeli ve kuzey muhafızı roose bolton’a diz çökmeliydim.
    bunları reddedersem, wylis bir vatan haini gibi ölecek, beyaz liman saldırıya uğrayıp yağmalanacak ve halkım, castamere’in reyneler’inin kaderine maruz kalacaktı.
    ben şişman bir adamım, çoğu insan güçsüz ve aptal olduğumu da düşünür. belki de tywin lannister da onlardan biriydi. ona, diz çökeceğimi ve oğlum iade edildikten sonra kapılarımı açacağımı bildirmek için bir kuzgun gönderdim. kapıları oğlumun dönüşünden önce açmayacaktım. lord tywin’in ölümü sorun yarattı. daha sonra wendel’in kemikleriyle birlikte freyler geldi...
    barış yapmak ve bu barışı bir evlilikle mühürlemek için geldiklerini söylediler. fakat ben, wylis’i sağ salim geri alıncaya kadar onlara istediklerini vermek niyetinde
    değildim, onlar da ben sadakatimi kanıtlayıncaya kadar wylis’i vermek niyetinde değildi.
    sizin gelişiniz, bana sadakatimi kanıtlama olanağı verdi. size balıkadam meclisi’nde gösterdiğim nezaketsizliğin sebebi buydu. fok kapısı’nın üzerinde çürüyen kafanın ve ellerin sebebi de bu.
    birazdan, frey dostlarımın şerefine kadeh kaldırmak için ziyafete dönmek zorundayım.
    beni izliyorlar sör. gözleri gece gündüz üzerimde, burunları ihanet
    ufuneti almak için etrafı kokluyor. onları gördünüz. kibirli sör jared ve kuzeni rhaegar; bir ejderhanın adını taşıyan o pis sırıtışlı solucan. onların arkasında sikke şıngırdatan symond var.
    o adam, birçok hizmetkârımı ve iki şövalyemi satın aldı. adamın karısının
    hizmetçilerinden biri, soytarımın yatağına girmenin yolunu buldu. eğer stannis
    mektuplarımın neden o kadar az şey anlattığını merak ediyorsa, bunun sebebi kendi üstadıma bile güvenemiyor olmamdır. theomore, sadece kafası olan kalpsiz bir adam. onu benim salonumda konuşurken duydunuz.
    üstatlar, zincirlerini taktıklarında bütün eski sadakatlerinden vazgeçmek zorundadırlar ama theomore’un, lannis limanı’nın lannisterları’ndan biri olarak doğduğunu ve casterly kayası’nın lannisterları’nın uzak
    akrabası olduğunu unutmam mümkün değil.
    etrafım düşmanlarla ve sahte dostlarla çevrili lord davos. şehrimi böcekler misali istila ettiler. geceleri üstümde gezindiklerini hissedebiliyorum.
    oğlum wendel, ikizler’e konuk olarak gitti. lord walder’ın ekmeğini ve tuzunu yedi, arkadaşlarıyla birlikte sofraya oturmak için kılıcını duvara astı.
    ve onu öldürdüler.
    öldürdüler, diyorum. freyler anlattıkları masalda boğulsunlar. jared’la içki içtim, symond’la şakalaştım, sevgili torunumu rhaegar’a verdim...
    ama bütün bunların, olanları unuttuğum anlamına geldiğini sanmayın.
    kuzey unutmaz lord davos. kuzey unutmaz ve bu fars oyunu bitmek üzere. oğlum evde."
    -wyman manderly, ejderhaların dansı davos pov'u.
    harikule seslendirilişi de şurada.
  • nihayet s06e10'da dizide görülen kuzeyli lord tiplemesi. ne var ki pek bir icraati olmamıştır. üstelik romandaki kadar tombik de yapmamışlar.
hesabın var mı? giriş yap