• 88. dünya ülkesinde yaşamak ne kadar zor bir olaydır yarabbim.

ulan freelance çalışıyorum, bütün müşterilerim yabancı, paypal kullanıyorduk eskiden onu siktiler tamam dedik, wise ile mutluyduk şimdi o da battı, heriften ödemenin yarısını wise'la almışım diğer yarısını nasıl alacağız diye oturduk kara kara düşünüyoruz.

ulan ben düşünerek para kazanan bir adamım, ben bunu düşünmeye neden mesai harcıyorum amına koyayım?

ulan danimarka'daki, finlandiya'daki, ingiltere'deki, hollanda'daki adamın böyle dertleri yok da benim neden var? bu adamın 8 taşağı var da benim iki taşağın biri içeri mi kaçmış?

bu adamlara neden batmıyor wise de bana batıyor? bunlara girmeyen çıkmayan şey bana neden girip çıkıyor, dünya üzerindeki bütün yaraklar neden bizim götümüze girmek zorunda?

aq yerinde sigaranın bile çöpünü itelerler, sigarayı dahi geçtim avrupa topraklarına ayak bastığım an ilk yaptığım şey alıp kola içmek, amına koduklarım ne yapıyorsa kolanın bile boktanını gönderiyorlar buraya, ne oluyor nasıl oluyorsa orada içtiğin amına koduğumun kolası bile farklı.

lanet olsun artık arkadaş ya, hayat azcık aklı ve dünya vizyonu olan herkese tez zamanda kurtulmayı nasip etsin, artık çekilebilir gibi değil, gerçekten ben katlanamıyorum ya siktir olup gideceğim ya intihar edeceğim.
  • vize almadan gürcistan'a gidip 365 gün kalabilmek mümkün, imla hatası yapmadım, harbi 365 gün.

(bkz: gürcistan'da freelancerlara %1 gelir vergisi)

yine vize ve oturum olmadan banka hesabı açmak, small business olarak kaydolup %1 vergi vermek mümkün.
    ruslar kiraları arttırsa da şimdilerde düşüyor, yemekleri fena değil, peynire ve hamura doyarsın. şarapta ise baya baya iyi herifler. çok ucuza çok kaliteli şarap almak mümkün, her gün bir şişe devirmekten alkolik oldum.

t: gürcistan'a taşınıp koruyabileceğiniz finans uygulaması.
  • iyi olan güzel olan ve varsa sikecekler. size nefes bile aldırmayacaklar. abi bir nefes alayım allaşkına diyeceksiniz ama olmaz diyip daha da sikecekler hayatınızı. bokunuzda boğacaklar sizi.

yazık olmuş uygulama. çok iş görüyordu.
  • bu tarz hizmetlerde tc vatandaşlarına zorluk çıkarınca hemen başkalarını suçlamayın. bizim insanlarımız köylü kurnazıdır. fakirlik ve zor şartlar onları kurnaz olmaya itmiştir. ama bu hizmet sağlayıcının sorunu değildir. o sana güvenmiş bedelini ödemişse sana ve çevrene ödetecektir. şu anki yönetim bu toplum için süpriz değildir.

wise ve tranfergonun açıklarını sömürür sonra türklere özel ek tedbirler alınca ağlar.

turistik vizeyle gidip kaçak çalışmaya, iltica etmeye çalışır. sonra adamlar vize vermeyince, it gibi davranınca ağlar.

sosyal yardımları sömürür. sonra kurumlar artık türklere önyargılı ve sert davranınca ağlar.

bütün bu zorluklar durduk yere olmadı. olmayacak da... her şey daha zor olacak. iktidara kim gelirse gelsin. çünkü toplumun kumaşı bu.

artık başkalarını suçlamayı bırak. bu ülkede zengin insanlar bile askıda simit alan, kömür kuyruğunda bekleyen insanlar. adamlara kızmayı bırak. bir kişinin suçunu koca bir toplum öder. ya bunları kendi aranızda sike sike* eğiteceksiniz ya da bu muameleye alışacaksınız.

edit: derdini hakaret etmeden anlatmaktan aciz sığırlar da ortaya çıktığına göre dağılabiliriz. hakaret yemek için özel mi böyle konuşuyorlar yoksa kültürsüzlükleri çocukluğundan gelen bir şey mi merak etmişimdir hep.

bunun bir açık olduğunu kabul ediyorsan bunu sömürmeye çalışmanın da yanlış olduğunu kabul etmek zorundasın. ne yapıyorsun bankacılık sistemde bir açık görünce başkasının parasını da hesabına mı geçiriyorsun? sonuçta başka ülkedeki çakallar da yapıyor değil mi?

bunun etik anlayışıyla hiç alakası yok. o uygulamanın ne için orada olduğu ortada. sana arbitraj hizmeti vermek için değil para transferin için bir hizmet. "ben açık gördüm mü kullanırım aga" kafasındaysanız umarım yakınlarınız es kaza size arkasını dönmez. bir de övüne övüne anlatıyorsunuz.

edit2: son gelen entrylerden sonra wise'ın türklere iyi bile davrandığını düşünmeye başladım. fazla iyi... tıpkı diğer saydığım alanlarda olduğu gibi wise'ın da biraz "yular"ınızı sıkması gerekiyor. hala gelmiş piyasada böyle diyor. cahil diyor. doğru amk suç bendeki kurnazlığı bilgi sahibi olmak diye tanımlayan bir kültüre etikten bahsediyorum.

yukarıda saydığım bütün kurumlar* sırf sizin kara kaşınızı beğenmediği için işinizi geçmişe göre daha çok zorlaştırıyor. durduk yere bu yaptırımları uyguluyor. oğlum orası türkiye değil. agresif söylemler ve sikik sokuk bahanelerle kendinizi aklayamazsınız. laf ebeliğini sadece bizim insanımız sever. bu köylü zihniyetle daha bu başlıkta çok zorlaştırma duyacağız. ve belli ki adil olan da bu. buraya rezerve ediyorum. sizin zihniyetinize uyguladığı her yaptırımı alkışlayacağım. ben başaramadım belki bu tarz kurumlar akıllandırır sizi.
  • su anda ahbap dernegi’nin is bankasi hesaplarina para gonderilmesine izin vermeyen uygulama. cagri merkezi ile gorustum, ama herhangi bir hareket yok su anda.

ayrica deprem yardimlarindan kesinti almamalari gerektigini de soyledim, ilgileneceklermis.

edit: bugun gelen mesajla sorunun duzeldigini ogrendim, ve is bankasi hesabina basariyla para gonderebildim.
  • adamlar 3 gün garantili kur veriyor. sağı solu belli olmayan türk lirası ile sadece bugün milyonlarca dolar zarar ettiklerini düşünüyorum. bu ortamda adamlar tek işlemden birkaç dolar kar peşinde koşarken binlerce dolar kaybediyorlar. e haliyle aklın yolu bir. kapatacaklar.
  • türk banka hesaplarına try almak hala mümkünmüş. gönderen kişiye iban bilgisini ve eski wise hesabına bağlı olmayan bir eposta adresi veriyoruz. eski wise hesabına bağlı bir eposta verirseniz para gönderene geri gidiyor (tecrübe). gönderen kişi yerel para birimini seçiyor fakat alıcı kısmında try seçmesi gerekiyor. benim try gönderip karşı tarafın usd alması gibi. para otomatik olarak ilk iş günü hesabınıza eskisi gibi google kurundan düşüyor.

wise'ı eskisi gibi kullanmak biraz daha çaba gerektiriyor. öncelikle birleşik krallık anonim kullan at sim kartına sahip oluyoruz (o2, three, vodafone vb.). sonrasında şuradan uk merkezli bir limited şirket kuruyoruz. tavsiyem paketler arasında professional olanını seçmeniz (£44.99 ücreti var). bu kurumun partnerlerinden bir tanesi wise ve hesap açılış yönergelerinde sizi wise kısmına yönlendirecek. bu şekilde wise business hesabına sahip olacaksınız.

not: eski wise hesabında kullandığınız bir epostayı kullanmayın ve uk anonim sim kartına her 5 ayda bir bakiye yükleyin.

edit: entry debeye girmiş ve gelen birkaç yoruma, mesaja genel cevap vermem gerekiyor. ilk bölümde bahsettiğim yöntem wise'ın güncel haliyle türkiye merkezli müşterilerine sunduğu legit ve swift alternatifi bir yöntemdir. bu sebeple herhangi bir sorun yaşamazsınız zira bu yöntem ile wise hesabınızın dahi olmasına gerek yok. para otomatik olarak banka hesabınıza swift benzeri bir yöntem ile düşüyor.

wise'ı eski haliyle kullanmak için sunduğum yöntem elbette beraberinde birkaç risk getiriyor. daha önce bu başlık altında wise ile yaşadığım bir sorunu paylaşmıştım. (#143386515) wise eski haliyle bile %100 güvenemeyeceğiniz bir sistem çünkü en nihayetinde herhangi bir korumanız yok. 1stformations ile şirket kurarken ingiliz telefon numarasına ihtiyacınız yok. şirketi kurarken verdiğiniz bilgiler güncel ve doğru olmalı. bu kurum herhangi bir lokasyondan sizin adına şirket açıp ve şirket ile ilgili tüm süreçleri panel yönetebildiğiniz stripe atlas benzeri bir uygulama sunuyor. kurumun partnerlerinden bir tanesi wise olduğu için, wise business hesabı açabiliyoruz fakat burada ingiliz telefon numarasına ihtiyaç duyuyoruz. wise'ın afganistan'da hizmet verdiğini düşünmüyorum fakat yine aynı şekilde 1stformations ile afganistan lokasyonundan, uk merkezli bir ltd şirketi kurabiliyoruz. burada herhangi bir kısıtlama yok. wise bu kurum ile partner olduğuna göre bu durumu göz ardı etmiş olabileceğini sanmıyorum zira iş modeli gayet açık.

elemanın biri wise sizin giriş yaptığınız lokasyonları biliyor diye bir bilgi vermiş bu arkadaşı gerçekten tebrik ediyorum bu bilgiyi fbi acanları veremezdi. insanlar iş yapıyor ve çoğu kişinin iş modelinde wise önemli bir yer tutuyordu. ben kimseye dolambaçlı yolları sunmuyorum. mevcut durumda bu yol dışında başka şekilde kullanım şansınız kalmadı. bu işin dolambaçlı olmayan yolu neyse yazın öğrenelim veya çenenizi kapayın aq ahrazları.
  • allah bu ülkede alnının teriyle iş yapmaya çalışan insanlara sabır versin.

hükümeti paypal’ı kapatır, vatandaşı döviz transferi için kalan tek firmayı suistimal eder.

arbitraj nedir onu öğrenmiş.. iyi yapmışsın, aferin sana!
  • geçen hafta ingiltere'deki bir arkadaşıma sterlin göndermem gerekti. internette wise ı gördüm kayıt olup parayı aktarmam 5 dk sürdü. 2 3 saat sonra da arkadaşım paraya erişti. çok ufak bir komisyon aldılar.

ne kadar kullanışlı ve pratik bu nasıl türkiye'ye açık diye düşünmüştüm bu yanlışlık hemen düzeltilmiş tabiki.
  • ulan şirket kuruyoruz. bir ton vergi veriyoruz. verdiğimiz vergilerin kimlerin cebine gittiğini de biliyoruz. bir de bunların üstüne wise çekiliyor. yani ülkemden tamamen soğudum gittim seçimden sonra.

zorla yurtdışında şirket kurduracaklar. imkanı olanlar da yurtdışına taşınacak zaten.

türkiye maalesef dünyadan tamamen koptu. wise yok, paypal yok, stripe zaten hiç gelmedi. gelen mültecilerle birlikte tam bir çöplük olup çıkacak. çok yazık.
hesabın var mı? giriş yap