• 1986 yılında en iyi erkek oyuncu oscar'ını aldıktan sonra 1987 ve 1988'de de aday olmuş, 2006 yılında ise en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında aday olmuş sinema efsanesi. bunun dışında 2009 ve 2011'de emmy adaylığı, 1986'da bafta ödülü, 2007 berlin ödülü, 1985 cannes ödülü, 1992 şikago adaylığı vb. birçok ödülü ve adaylığı var. gerçek bir sinema efsanesi. tam hız çalışmaya da devam ediyordu.

ölüm sebebini bulmaya çalıştım ancak bulamadım. ailesi doğal sebeplerden öldüğünü ancak şu an net bir açıklama yapmak istemediklerini belirtmiş.

edit: blackberrin bilgilendirdi, prostat kanseri imiş ölüm sebebi.
  • örümcek kadının öpücüğü ile ,ilk kez eşcinsel bir karakteri canlandırarak oscar alan oyuncu olmuştur.
  • hangi rolü oynarsa oynasın gözlerinden bir hüzün bulutu geçen adamdır...

(bkz: hastasıyım)
  • roman uyarlaması olan kiss of the spider woman'nda gay bir erkeği canlandırmış ve oscar'ını kucaklamıştı. ancak ben daha çok seksenler klasiği altered states'deki performansıyla hatırlıyorum. gençliği çok güzel adamdı vesselam. huzur içinde yatsın...
  • her filmde karşıma farklı bir kılıkla çıkan ve her filmde 'kimdi lan bu adam?' sorusunu sormama neden olan aktör.

bakınız bu hulk'taki kılığı:
    http://thefilmprojector.files.wordpress.com/…rt.jpg

bu the countess'teki kılığı:
    http://www.aceshowbiz.com/…still/the_countess05.jpg

bu da vantage point'teki kılığı:
    http://www.clickthecity.com/…es/ctc-2735-image7.jpg

hadi çık işin içinden..
  • benim için çok ayrıksı bir aktördü.
    geçmiş zaman ekiyle anmak çok üzücü. sessiz, dingin, hep sakladığı, söylemediği bir şeyleri olduğu izlenimi veren; baktığı kişiye değil de sonsuza bakar gibi bakan iyi bir aktördü. en çok gorky park ve the accidental tourist filmleriyle hafızama nakşoldu.
    hoşçakal müfettiş arkady renko.
  • şöyle bir baktım da oynadığı filmlerin birçoğunu izlememişim, 6-7 tanesini izledim diye düşünüyorum. fakat kişisel sıralamamda en üstlerde yer alan smoke'un o dingin, keyifli ama biraz da buruk öyküsündeki en büyük pay sahibi olarak onu gördüğüm için kafamda "usta aktör" kavramıyla özdeşleşmiş birkaç oyuncudan biriydi. cool adamdı, ışıklar içinde uyusun.
  • her zaman dark city'deki oyunu ile hatırlayacagım… toprağı bol olsun
  • vicdanlı, çağından ve yurdundan hicap duyan,sonuçta kof ama yüksek kalibreli beyaz adamın şahikası. hep bir doktor,avukat,ilimci,fenci yahut öğretmen oluyor. buradan jeremy irons'ın antitezi olduğunu anlayabiliyoruz.
  • gorky park'ta davayı çözmeye çalışan fakat önüne sürekli engeller çıkarılan polis rolü ile adı duyulmaya başlanmış, 86'da kiss of the spider woman'daki eşcinsel mahkum, muhbir olarak en iyi aktör oscar ödülünü kazandıktan sonra 87'de başka tanrının çocukları ile ikinci kez, 88'de broadcast news ile üçüncü kez oscar'a aday olmuş, adını 80'li yılların genç, yetenekli ve yakışıklı iltifat triosu ile andırmış bir aktördür william hurt.90'lı yılların başında işleri pek iyi gitmez, filmleri iş yapmaz pek; sonradan toparlar durumu kısmen.depresif, az konuşan, soğuk karakterlerin vazgeçilmez karakter oyuncusudur kendisi, filmlerinde eline aldığı objeye uzun uzun bakarkenki pozlarıyla yer etmiştir hafızamda.
hesabın var mı? giriş yap