• yeni çıkan versiyonunun dizeli 75.000 tl civarında olan araba. anlamsız pahalı. güzel olmasına güzel de, o kadar para eder mi, tabiki hayır.

halbuki, eski klasik tasarımını yeni teknoloji ile üretseler, ve fiyatını da ucuz bıraksalar, açık ara dünya'nın en çok satan arabası olur yine.
  • 2013 modeli kalp atislarimi hizlandiran bir araba olmustur. ibneler niye o kadar guzel yapiyorsunuz?! alamiyoruz, uzuluyoruz.
  • 2 tane gordum bundan, ustelik birisi kirmiziydi. 'benimmmm olllll!' diye kaputa yapismak geldi icimden. smokin giymis kucuk bir cocuga benziyor. oyle sevimli ki...

edit: valla benim oldu sonunda. hiç de öyle sevimli minik bir araba kullanıyormuş havası yok. gayet oturaklı ve güven hissi veren bir araba. yakıt tüketimi biraz fazla yalnız onu belirteyim. bir de benim gibi küçük çocuğu olup da bu ve bunun gibi tek kapılı araba almaya tereddüt edenler hiç etmesin. kızımın oto koltuğu en büyük ve yüksek olan modellerden. ama sorunsuz sığdı. aracın kapısı açılıp koltuğu öne çekildiğinde kocaman bir alan çıkıyor ortaya. kızım kendisi binip, içecek koyma yerinin kenarına basıp kendi oturuyor koltuğuna. ben sadece elinden tutuyorum. çocuğu kucaklayıp oturtmaktan belim kopuyordu. o anlamda tek kapı araba dezavantaj değil aksine avantajmış.
  • hakkında en güzel yorumu ufak bir kız çocuğu yapmıştır.

- anne arabaya bak. küçük ve... araba!*
  • eskisi, yenisi, en yenisi fark etmez, hepsine hasta olduğum araba serisidir. fıstık yeşili bir new beetle'a ruhumu satabilirim o ayrı. zira ankara sokaklarında minik bir antep fıstığı olarak dolaşmak rüyalarımı süslüyor.
  • prototipi hitler'e tanitilirken:
    http://i.imgur.com/9vxln.png
  • eskilerinin istanbul'da hala bulunabildiği arabaların şahı. vw 1303 modelleri(74 üretimi olanlar), istanbul beşiktaş'ta ıhlamur'dan yıldız'a çıkarken bir oto galeride satılırdı; senelerce oranın kapısında 3'ten aşağı olmamak kaydıyla vosvoslar dururdu; eğer arayan varsa orada yine bulma ihtimali vardır. anadolu yakasında ise kayışdağı tarafında vosvosçular derneği gibi birşey vardır; 19 nolu otobüsle içerenköy'den geçip fındıklı mahallesine girerken buraya denk gelebilirsiniz. önünde 10-15 vosvos vardır ; eski vosvosların şu anki ikametgahıdır orası.

arabaların şahı olduğunu söylemiş miydim? söylemiştim. ama şahı işte ya. araba denince akla gelmesi gereken alet hatta. yıldız'daki galeriden babam bunlardan kırmızı bir tane almıştı zamanında; ailemizin ilk arabasıydı kendisi. mahalleye geldiği gün çocukların akınına uğramıştı; yolda giden devasa tarçınlı bir şeker görünümündeydi; nasıl akına uğramasın? kaputundan millet kaydırak gibi kaymıştı(bizim araba lan o diye iki dakika çıngar çıkardıktan sonra ben de kaymıştım tabi). taş gibi de arabaydı, ağrısı sızısı hiç çıkmamıştı; hatta bir keresinde arkadan broadway çarpmıştı da onun tampon yamulmuşken bizim tospağa çiziksiz bir halde kıs kıs gülmüştü(ki sonradan alttan ne arabalar geçti, en arızasız olanı hala budur gözümde). ilk araba sürme deneyimini de bunda yaşamıştım. babam kucağına oturtmuş sür demişti. hidrolik direksiyon olmadığından ebem öpülse de; o arabanın direksiyonunda durmanın keyfini hiç bir arabadan alamadım sözlük. hayatımda da sanırım resmini çizdiğim ilk araba budur. o kadar sevmiştim kızıl herbie'yi.

şimdi yenileri yollarda, onlara da yutkuna yutkuna bakıyorum(doğuş oto ve vergiler sağolsun, anca elli senelik olduğunda alabiliriz tabi bu yenilerini de). ben büyüdüm değiştim, o da değişmiş ama hala sevgimden hiçbir şey kaybetmemişim. hala burnuyla totosundan sıkıştırılmış o porsche tipine hayran hayran bakıyorum. ulan ya. şu vw beetle var ya, bu gezegende üretilmiş gelmiş geçmiş en güzel araba lan. insanlık tarihinde unutulmaması gereken bir makine yani. almanya bayrağına koysa hiçbir almanın gıkı çıkmaz mesela. hatta bir yerden ferrari çıksa onu satar bundan alırım, öylesine seviyorum beetle'ları(vergisi ferrariden daha düşük hem ehuehe).

neyse sözlük. kısacası vw beetle candır. evrile evrile yaşamına devam ediyor, sallana devrile yollarda geziyor işte.
  • doğuş oto dokunuşuyla saçmalamış olan güzelim araba.

arabada bluetooth yok. hani 10 sene önceki t68'lerde olan bluetooth.

onun yerine direksiyon üstünde bluetooth kontrol paneli ve kullanım kılavuzu mevcut. hani eski tofaş'larda düğmeler olurdu ama hiçbir işe yaramazdı. doğuş oto sayesinde bu hissiyatı tekrar tattım.
  • aha buraya yazıyorum, türkiye'de hayvani fiyatlardan satılacak araçtır.

(bkz: doğuş otomotiv)
  • kırmızı olanına aşık olduğum süpersonik otomobil.

33.500 euro + 893,50 tl param olunca alıcam. binicem üstüne, vurucam kırbacı.
hesabın var mı? giriş yap