• hani bazı görsel yapımların internet sitelerinde olsun, tanıtım lansmanlarında olsun böyle istatistiki bilgileri verilir ya; işte kostüm için şu kadar metrekare kumaş kullanıldı, yok çekim boyunca şu kadar kilometre yol katedildi, efendime söyleyim sırf yüzleşme sahnesi için şo gadar anime malzemesi kullanıldı falan diye. bu dizi için nasıl bir istatistiki bilgi verilecek valla çok merak ediyorum babasultan.

öyle zap yaparken, arkadaş önerisi ile, izleyecek hiçbir şey bulamazken falan da göz gezdirmiş değilim. bildiğin boru gibi 'du bakali n'olicek' tadında otuz küsür bölümdür izliyorum ama şerrefsizim işsizlikten bunaldığımdan çok bu dizi bunalıma soktu beni. hani izlemesem de farketmeyeceğini 36. bölümde anladım; zira ilk bölümde de 36. bölümde de aynı hatun aynı kapının ardında ağlıyor, aynı herif dişlerini sıka sıka babasına bişey anlatmaya çalışıyordu amına koyim. hele o kızın gurur manyaa babası yok mu? herife hasbelkader çay ısmarlamaya kalksan adam içine sindiremeyip kendisini asacak nerdeyse.

90*36: 3240 dakika yayında kalan dizide onlarca oyuncu performans gösterdi ama bir tanesinin de yüzü gülmez mi arkadaş? hani senaristlerini, set çalışanlarını geçtim, 'aha la dizi çekiyolar gel bakak' diye dışarıdan çekimleri izleyen halk bile iki dakka sonra intihar eder. neyse, madem durum bu, mezkur dizi ile ilgili bir takım istatiksiki bilgileri vermek bana düştü:

- dizi boyunca 120 ton göz yaşı döküldü, bunun için iki tanker gliserin kullanıldı
    - koca dayağından muzdarip ablanın gözünü morartmak için 20 kilo ham terebentin kullanıldı
    - çekim boyunca 12 si set çalışanı olmak üzere 21 kişi intihar etti(sanki hoover barajını yapıyorlar amına koyim)
    - 7 farklı senarist ile çalışıldı, projeyi bırakan senaristlerden haber alınamıyor(inşaaaalllaahh 8. si tayfun güneyer olur)
    - her hafta doğurma feyki atıp 'çıkmadıkiiii çıkmadıkiiii' diyen başrol oyuncusu için 76 litre amniyon sıvısı kullanıldı
    - para üstü taksicide kalan ücretler toplamı 1274 tl
    - ardında ağlamak için 82 farklı kapı kullanıldı
    - oyuncular toplam 322 kez bayıldı
    - kişiler birbirini 13246 kez cepten aradı, bunların 13240'ına karşı taraf yanıt vermedi
    - toplam 3556 sms atıldı ve hepsinde mesajı okuyan ağladı
    - dişlerini sıka sıka konuşan esas oğlana 34 kez diş implantı yapıldı
    - hiç prezervatif kullanılmadı

unutulmaz falan demeyin! şu diziyi bitirin, söz unutacam. söz!
  • --- spoiler ---
    harun: bunu yaptığıma inanamıyorum eda. kendimi hiç affemeyeceğim sevgilim. seni kaybetmeye dayanamam. eve gelirken bakkaldan ekmek almayı nasıl unuturum aklım almıyor. bu benim omuzlarıma binmiş büyük bir yük. taşıyamıyorum.

eda: hayat bize mutluluğu çok gördü harun. kızım yağmur ve ben, seni ne kadar sevsek de gözyaşlarımızı içimize gömüp, bu durumu kabullenmek zorundayız. eve ekmek almadan gelmen sana ve bana bu dünyada verilen büyük bir ceza sevgilim. biz bunu hak etmiyoruz.
    --- spoiler ---

en basit meseleyi bile aynen böyle konuşuyor bu dizidekiler.
  • türkiyenin ilk eşzamanlı dizisi. başroldeki kız sanırım gerçekten 9 ayda doğuracak zira ilk bölümden beri hamile.
  • gerçek zamanlı dizi. kız tam 9 ay hamile gezdi, eksiği yok fazlası var. türkiye'nin 24'ü. koruyalım kollayalım.
  • fragmanları akıllara zarar dizi. 24 te nükleer bombalar patlıyor, air force one lar vuruluyor, lost ta tanrılar ada kaybediyor, house da her bölüm tıp yeniden yazılıyor, ama onlarda bile bu dizinin fragman asabiyeti yok. hatta tüm sinema ve dizi tarihinde bunun kadar kendini ciddiye alan başka bir yapım yok. o nasıl bir müziktir arkadaş. 2. dünya savaşı? hitler orduları yürüyor? yeni dünya keşfi? maymunlar monolith görüyor? jfk suikastı? orta dünya muhaberesi? vampirler? execute order 66? yok hiçbiri değil, alt tarafı birbirinden meymenetsiz 3 eleman birbiriyle aşk yaşıyormuş. nedir lan bu agresyon, bu asabiyet, bu rise darth vader ciddiyeti? yemin ediyorum revenge of the sith te yoktu bu gösteriş.
  • gelmiş geçmiş en korkunç jenerik müziği bu dizide. sanırısın bana the lord of the rings çekiyorlar, sanırsın the tudors çekiyorlar anasını satayım. o ne lan!?
  • dün akşam izlemek zorunda bırakıldığım ve senaryosu ile o dandik dediğimiz brezilya dizilerini bile sollamış geçmiş bir başyapıttır. o derece marjinal bir dizi. işte senaryosu:

--- spoiler ---

bana aktarılana göre bu dizide iki kardeş birbirinden habersiz bir adama aşık olmuşlar. adam ama ufak kızı sevip, büyüğü ile nişanlanmış. ufak kız bu arada hamile kalmış. bebeğine baba olsun diye en yakın arkadaşı ile nikah yapmış. büyük kız, ufak kızın hamile olduğunu duyunca adamı kaçırmamak için hamileyim diye yalan söylemiş. bu arada ufak kızın evlendiği arkadaş, bu kızları hamile bırakan herifin erkek kardeşi çıkmış. sonracıma bu kızları hamile bırakan adam eskiden bir çocuğun ailesinin ölümüne neden olmuş. o çocuk büyümüş bunun kızkardeşini kendine aşık etmiş. ama asıl amacı intikam almakmış.

yani özetle bu dizide 3 tane adam, 3 tane de kadın var. kim kimin kardeşi, kim kimi hamile bırakmış hiç belli değil. bugün hamile bıraktığı kişinin yarın kardeşi çıkma ihtimali yüzde 93,7.

--- spoiler ---
  • türk filmi tadında bir tanışma sehnesi izlettiren dizi. yolda yürürken kendini ıslatan arabaya vik vik vik sürekli öten bir kız ve arabadan inen mahcup delikanlı. biri benim üstümü ıslatacak ve ben sadece salak manyak eşek kıvamında söyleneceğim öyle mi?? tüm iş stresimi günün yorgunluğunu oracıkta koyveririm gider... hayır tamam elbisen ıslanmış pislenmiş tü kaka olmuş anladık arabasına bindin gittin onuda anladık ulan ne diye elbiseni verip temizletiyosun al götür kendin hallet.kuru tmizlemeci dediğin atla deve değil ki. elbise yeniymiş yıkanmazmış peee ver benim anneme atar renklilerle pırıl pırıl oh mis. bu derece basit senaryolarla insanı salak yerine koymayın. bu karşılaşmadan yılın aşkı doğmasın naaalır.
  • bence yeryüzünde bir tek annem izliyor bu diziyi.o da bırakırsa kesin biter.
  • mirkelam'ın her dinlediğimde içimi sızlatan şarkısı. klibini ilk izlediğimde kadının duvara dayanıp ağlama sahnesinde burası neresi ki diye sorgulamıştım. uzuun zaman sonra oraya nişantaşı'na taşındım. yıllar geçti biz kavuşamadık olmadı yılların bekleyişi sona erdi. evlendiği gece evden hızla çıkıp şuursuzca yürümeye başladım kendime geldiğimde o duvara dayanmış ağlıyordum. sabaha kadar içtim, ertesi gün ağladım, daha sonra kabullenmeye çalıştım. bugün iş yerinde gözümden hala yaş akıyor ve ciğerim acıyor ve sen hala buna sebepsin.
hesabın var mı? giriş yap