• asıl açılımı "university and airline bomber"dır; saldırılarını üniversiteler ve akademisyenlerin yanısıra havaalanlarına değil bir american airlines uçağına [ki bu bombada yükseklik ayarlı bir mekanizma kullanılmıştır], united airlines'ın başkanı percy wood'a [wood burada önemli; percy wood'un soyadı bir tesadüf mü bilinmez ama unabomber'ın wood kelimesine genel olarak "wood"a takıntısından söz edilebilir. mümkün oldukça bombaları tahta ve odun parçalarından yapmaya çalışmıştır, hatta uç örneklerde tahta vidalar kullanmıştır. ayrıca, kaliforniya orman birliği (böyle çevrilebilir sanırım) başkanı da bir başka saldırısında hayatını kaybetmiştir.], boeing'e yöneltmiştir. kurbanları arasında bir bilgisayar firması sahibi de vardır.

bu dava, fbi tarafindan unabom şeklinde adlandırılmış, bunun üzerine theodore kaczynski de unabomber olarak anılır olmuştur.

bombaların hepsinde, gazetelere, dergilere ve akademisyenlere gönderdiği mektuplarda freedom club anlamına gelen fc kısaltmasını kullanmıştır.
  • theodore kaczynski

--- spoiler ---

breaking bad dizisinin final bölümünde marie schrader'ın walt'u benzettiği kişi.

--- spoiler ---
  • 10 entry sahibi ve en son 10 yıl önce yazmış birinci nesil sözlük yazarı.
  • son bir haftadır izlemeye başladığım netflix dizisi. mindhuntersonrasında netflix'in ısrarla tavsiye ettiği bir diziydi. sonunda kıramadım, açtım izledim.

ilk bölümlerine bakıldığında, her ne kadar çok bilinen bir konuyu güzel bir senaryo örgüsüyle işlediklerine dair fikir vermiş olsa da, yönetmenin sahne geçişlerindeki beceriksizliği ısrarla gözüme takıldı. sürekli şu 80'li yıllarda kalan sahne karartıp, müziği kısıp geçiş yapma isteği nereden kaynaklanıyor merak ediyorum.

bunun haricinde dizide birçok klişeye yer verilmiş. bir türlü derdini kimseye anlatamayan süper zeki polis, sinir bozucu amirler, psikolojik sorunlar vs. esas polisimiz sürekli bir aydınlanma yaşıyor ve bulunduğu ortamı koşarak terk ediyor. ve adam bunu yaklaşık 25-30 defa falan yapıyor dizi boyunca. arkadaş bir yere de acele etmeden git. ha koşup gidiyor, bakıyorsun bir bok olacak mı diye, yok, gene olmuyor.

mindhunter da benzer konularla uğraşmış olsa da bunu gözümüzün içine içine sokmadan hafif hafif yapmıştı. unabomber bunu biraz abartıyor.

şu haliyle benzer klansmandaki mindhunter'in 2-3 gömlek aşağısında bir dizi.

zaten netflix bu sıralar aynı konuyu işleyen bin tane dizi çekiyor. bari biraz orijinallik katın, ama yok... borsada hisseler $300 aşınca parayı vasat dizi senaryolarına gömüyor adamlar. hayırlı olsun...
  • 1995-96 yılları civarında jay leno tarafından iki akşamda bir dalgası geçilen eylemci.

heriflerde ne mizah anlayışı var. dünyanın başka hangi ülkesinde böyle bir işle dalga geçilmesine izin verilir, bilmiyorum.
  • (bkz: phil laak)
  • discovery'nin yeni yayınlanan "manhunt" dizisinin teması olan eski fbi vakası.
  • hayatını kaybeden seri bombacı. iyisiyle kötüsüyle manifestosunu nytimes'da yayımlatmış terörist. manifestosu da oldukça iddialıdır.

manifesto-nytimes archive
  • normal bir dizi gibi başlayıp son üç bölümde şaşırtıcı biçimde güzelleşmiş netflix dizisi. bu yoklukta izlenir bence.
hesabın var mı? giriş yap