• muğlanın, merkezine en yakın ilçesi.yazları pek serindir.arıcılık çok gelişmiştir,ayrıca gökova buraya bağlıdır
  • arabadan çok bisiklet olan, eşelerseniz herkesin bir şekilde akraba olduğunu öğrenebileceğiniz minik sevimli bir ilçecik...
  • akşam olunca maça kızı king ve içmek dışında bir diğer alternatifin bitmeyen starcraft partileri çevirmek olduğu memleketim, değişimin en yavaş yaşandığı yerlerden, bir çok anıma ev sahipliği yapmıştır gitmeyeli çok olduğundan mütevellit özlemeye başladım
  • çift kadrolu eski bisan bisikletleri her adım başında görebileceğiniz bir yer.
  • osmanlı lügatında; şanlı, şerefli kimse anlamına gelmektedir.

1461 yılında fatih sultan mehmet , trabzon'u fethetmeye geldiğinde trabzon'da yaşayan türk'lerin büyük savaşı ve vatanseverliğine hayran kalarak trabzon'lulara bir ünvan vermek istemiştir. bu ünvanın adı " ula " kelimesidir. ula kelimesi hala bazı karadeniz şarkılarında ve karadeniz'de insanların birbirine hitap şekli olarak kullanılmaktadır.
  • dondurmam gaymak filminin çekildiği mekanların bazılarını ve oyuncularının büyük bölümünü barındıran şirin ilçemiz. konuşmalar tıpkı filmdeki gibi olmakla beraber, ahalisinde ilk kez gelenleri yerlere yatıracak kadar mizah yeteneği bulunmaktadır. bunu dışında ilçe nüfusu yıllardır 5000'dir ve söylentiye göre kişi başı bir bisiklet düşmektedir.
  • gokova korfezinin tam bittigi yerdedir.
    gokova ve akyaka gibi tatil beldeleri sinirlari icerisinde kalir.

bulmacalarda sikca mugla'nin bir ilcesi seklinde sorulmaktadir.
  • muhteşem ciğer yapan bir ciğercisi vardır buranın. adı aklımda kalmamakla beraber kime sorsanız gösterir zaten. gidin yaşayın, öyle br yer.
  • kesinlikle çok iri taneli ve lezzetli sarımsaklar yetişir burada... halkın sarımsak koktuğu da doğru değildir. ayrıca bu şirin ilçemiz pek çok önemli şahsiyeti yetiştirmiştir. mimar olmadığı halde, ağahan mimarlık ödülünü almış nail çakırhan bunlardan sadece bir tanesidir.
hesabın var mı? giriş yap