• evde sid gibi bir yeğenim var. alınan tüm oyuncakları kesip biçiyor ya da kırıp döküyor. aklıma bu film geldi izlettim. az önce yanıma gelip teyze gel gizlice bakalım ne konuşuyorlar dedi. dedim haber vermiştir askerler konuşmazlar şimdi. alıcılarıyla oynadım keratanın.
  • disney ve pixar'ın birlikte yaptıkları filmdir. aslında filmi pixar yapmış ancak finansmanını, tanıtımını ve dağıtımını disney üstlenmiştir.

pixar o sıralar steve jobs'ın elinde çok da para kazandırmayan ancak animasyonlarda kullanılan donanımlar satan bir firmadır. bir gün jobs disney'e sizinle film yapmak istiyoruz der ve olaylar gelişir.

ilk filmde pixar o kadar geri planda kalmıştır ki bunu gururuna yediremeyen jobs çıkıp o filmi biz yaptık disney de ne ola ki demekten geri durmamıştır. filmin gösterime gireceği ilk hafta pixar hisselerini halka arz ederek kurduğu ancak ayrılmak zorunda kaldığı apple'da kazandığından çok daha fazlasını kazanmış, disney'i karşısına alıp aleyhine olan anlaşmayı fifty fifty koşullarına getirmeyi başarmıştır.

tabi filmleri steve jobs yapmamıştır. her ne kadar arkasında dursa ve teşvik etse de asıl kahraman: (bkz: john lasseter)

(kaynak: walter isaacson)

ve ayrıca vaktizamanında küçük bir veletken sinemada seyretme şansı bulduğum bir filmdir.
  • süper esprilere sahip eğlenceli film. buzz'ın kendini astronot zannetmesi, hatta kaskı çıkınca paniklemesi, rex ve patates kafanın olduğu her sahne süperdi.
    rex'in buzz'ın kopmuş elini gördüğünde kusması ve patates kafanın traş olmalıyım repliğinden sonra bıyığını çıkarması filmin en komik anlarıydı.
    ilginç olan bir diğer nokta da filmi sinemada arkadaşım ve bir anaokulu sınıfıyla beraber izlememdir. animasyonları sinemada izlemenin en tehlikeli tarafı da buymuş.
  • tamamıyla 3 boyutlu bilgisayar grafikleri kullanılarak yapılan uzun metrajlı sinema filmi. pek kaliteli, pek enfes bir çalışma.
  • yazarının kalifornia'da gecirdigi trafik kazası sonucu öldügü animasyon filmdir. kendisi simba, joe skellington, buzz ve woody'nin de yaratıcısıdır *
    (bkz: joe ranft)
  • her çocuğun izlemesi gereken seri. bu animasyonları izleyen çocuklar oyuncaklarına daha çok değer vereceklerdir eminim. he ben büyüdükten sonra izledim, yine de çok mutluyum büyükler de zevkle izleyebilir. :) digimon migimon saçmalıklarından çok daha iyi bunlar. özellikle de biz susam sokağı çocukları için...

not: neden bu kadar az entry var hakkında anlayamadım doğrusu.
  • aslında bu seri bir bakıma sinema tarihindeki en önemli filmlerdendir.
    birincisi ile sinemada animasyon çağı başlamış,
    ikincisi de animasyon olayının bir tür olarak addedilmesinde dönüm noktası olmuştur.

(bkz: toy story 2)
  • içinde megadeth'e ince bir gönderme bulunan kült animasyon filmi.

caps

(bkz: dork)
  • "çocuklar! sakın oyuncaklarınıza kötü davranmayın onlar herşeyi görürler herşeyin farkındadırlar." gibi bir mesaja sahip pixar yapımı.
hesabın var mı? giriş yap