• bilge kagan'in "sehirlerin etrafini surla cevirmek" "budizm, taoizm gibi dinleri halk arasinda tanitip yerlestirmek" gibi fikirlerine siddetle karsi cikmis, bunlarin turkleri "yumusatacagini" soylemistir. kurultayda bilge kagan'in bu onerilerinin reddedilmesinin en buyuk sebebidir.
  • ton, şimdiki söylenişiyle don giysi anlamına gelir.
    yukmak da etek öpmek anlamına gelir.

tonyukuk = eteği öpülmüş yüksek makamlı kişi anlamına gelir.
    (kaynak: prof. dr. muharrem ergin, orhun yazıtları)
  • çinli olduğuna dair tevatürde gerçeklik payı yoktur. mesele çin'de doğmuş olmasından ibarettir.

"bilge tonyukuk ben özüm tabgaç ilinge kılıntım türük bodun tabgaçka körür erti."

"(ben) bilge tonyukuk, ben kendim çin ülkesinde yaratıldım. türk milleti çin'e (iş) görür idi (bağlı idi)."
  • dna testi tabii ki elimizde değildir fakat kendisi bizzat ben çin'de esaret altında doğan bir türk'üm demiştir. kendisine türk diyen birisine de zorla sen tabgaçsın demek salaklıgın daniskasıdır.
  • tonyukuk, türk tarihinin ilk büyük veziridir.

o kadar saygın ve bilgedir devlet yönetimi darbelerle değişmesine karşın o saygınlığından dolayı yerini korumuştur. bazı kaynaklara göre bilge kağan budizmi kabul etmek niyetindeydi. tonyukuk bunu engelleyerek türk milletinin asimile olmasını engelledi. lteriş kağan'dan bilge kağan'a kadar 4 kağan görmüştür. türk tarihinin kurucu veziridir.
  • eski türklerde giysisi yağlı, kirli anlamına geliyormuş. ama bu kötü bir anlam değil eski bir türk geleneğini yansıtmaktaymış. buna göre, eski türklerde ev sahibinin verdiği ziyafetlerden sonra konuklar ellerini ziyafeti veren kişinin elbisesine sürerlermiş. bu yağlı elbise ise zenginlik göstergesi imiş. elbisenin yağı, kiri konukların sayısı ile doğru orantılı olarak artıyor nihayetinde.
  • milletimizin hakettiği değeri vermediği güzide türk büyüğümüzün ismidir.. dğer verilmeyen tarihi ikişilik değil bizzat ismn kendisidir.. kürşat.. bilge.. asena.. mete.. cengiz.. hakan.. metehan.. vd.. bu türk isimleri hep hoş güzel isimler.. koyalım koyduralım.. fakat neden büyük devlet adamı tonyukuk görmezden geliniyor.. adına onca yazıtlar dikilmiş bu muhterem atamızın kemikleri sızlıyordur.. evvel ömrümde bir tane tonyukuk adını taşıyan safkan türk evladı ile karşılaşmadım.. gözüm açık giderse bilin ki bu yüzden olacaktır..
  • iskender kebap tutkusuyla tanınan türk büyüğü, büyük stratejist. bu tutkusu sebebiyle bursa'yı fethetmek istemiş, et yemeyi yasaklayan tüm dinî öğretileri şiddetle reddetmiştir.

şaka bir yana da, tonyukuk'un neden şehirleşmeye ve çin öğretilerine karşı çıktığı, sözlükte pek çok farklı giriye konu olmuş. bahsettiğimiz karşı çıkışların nedeni, en basit şekilde ifade edersek türklerin çinlileşmesine engel olmaktır. çünkü tonyukuk, "tabgaç ilinde" doğmuş bir türktür. türklerin "çin milletinin tatlı sözüne, yumuşak ipek kumaşına aldanıp" nasıl öldüklerini, devletlerinin nasıl yıkıldığını çok iyi bilmektedir. çin'de yetişip, politikayı çin'in kurallarına göre oynamayı öğrenen bir türk olarak tonyukuk'un, bilge kağan'ın bu önerisine karşı çıkması da son derece doğaldır. zira, bilge kağan veziri tonyukuk'a nazaran çin'e sadece türk bakış açısıyla bakabilirken, tonyukuk, çin'in türk'e bakışı hakkında daha derin bir fikre sahiptir.
  • türklerin budist olmasını engelleyip tarıma elverişsiz bozkırda acından ölmesini engelleyen bilge kişi.
  • sabahin 07:30unda aklima gelip, "vezir tonyukuk diye biri vardi, acaba kimdi?" diye düşündüren devlet adami.

“tanrı yarlığadığı (nasip ettiği) için türk budun içinde silahlı düşmanı gezdirmedim. damgalı atı koşturmadım. ilteriş kağan çalışmasaydı; ona uyarak ben kendim çalışmasaydım, il de millet de yok olacaktı. çalıştığım için il, il oldu; millet de millet oldu. kendim artık kocadım. şimdi bilge kağan, türk budununu iyi idare ederek tahtında oturuyor.”

başka başkaaaaa?

bilge kağan’a vezirlik yapmanın yanı sıra, ona kızını vererek kayınpederi de oldu.

iyi bir stratejist ve taktik ustası olmasından ötürü, batılı türkologlar onun için “türkler’in bismarc’ı” ifadesini kullanır.

http://www.ozturkler.com/data/0004/0004_115.htm
hesabın var mı? giriş yap