• arkeoloji ile yakindan ilgili kisilerin kayitsiz kalamayacaklari bir film. guzel ayrintilar var. gunumuze ulasan eserlerin tahrip olmamis hallerini merak eden kisiler icin gercek bir ruya gibi. film boyunca “boyle bir sansim olsaydi, nereye giderdim” diye dusunup, bir turlu karar veremedim.
  • sinema eğitimi esnasında kötü kurgu nasıl yapılır diye örnek gösterilebilecek film... filmin başında olaylar o kadar hızlı akıyor ki jenerik mi izliyorsunuz film başladı mı anlayamıyorsunuz...
    bir de profesör ne zaman yolculuk yaptı ve neden abd salak projeler için bin tane adam çalıştırırken böyle önemli bir buluşta 5 tane adamı ilkokul bilim ödevi yaparcasına çalıştırır ben çözemedim.
  • bir youtube kanalı. tarih meraklıları sevecektir.
  • zaman yolculugu hususuna o denli hizli giriliyor ki filmde, soyle bir kurgu cikiyor ortaya:

- abi baksana bi.
    - efendim?
    - ya bizim profesor vardi, zaman kirilmasina carpmis;wormhole'a dusmus.
    - eee?
    - bi gidip kurtarsaniz diyorum sizin elemanlarla.
    - tamam, gidelim bakalim.

adam sana 1357'ye gideceksin diyor. sen tutmus dun gece yaptigim sey kivaminda esniyorsun. olacak is mi? biraz sasirir insan be.

ha mantik hatalarindan filan gectim ben. yonetim de kotu, oyuncular da kotu, dizgi de kotu. ama gecenin saat 2'sinde, butun finallerim bitmis, okul bitmis, seyrettim mi? seyrettim. eglendim mi? eglendim.

hem hep hayal ettigim bir seydi, odamda uyuyup ertesi gun medieval donemde, ya da bir frp settinginde uyanmak. o baglamda keyif bile aldim denilebilir.
  • richard donner tarafından sinemaya aktarılan kitap.
  • başarılı bir roman ama biraz fazla "filme çekilebilir" tarzda yazılmış
  • tam bir gece vakti televizyonda izlenecek film.pop corn'u alıp televizyon koltuğunda takılmak için çekilmiş görüntüsü çizen fakat zaman zaman insanı güldüren ve de heyecanlandıran bir film.fakat olmamışşşş.
  • kitabı oldukça sürükleyici ve başarılı, filmi oldukça sürükleyici ve başarısız. kitabın başında zaman yolculuğu hakkında verilen ayrıntılı bilgiler filmde neredeyse tamamen atlanmış. tıpkı orta çağa ait pek çok gerçekçi karakter gibi. asıl üzücü olansa böylesi bir pazar sabahı filminin altında richard donner gibi hemen her türü/janrı hatmetmiş bir ustanın imzasının bulunması.
  • michael chrichton'ın zamanda yolculuk temalı oldukça heyecanlı kitabıdır. öyle ki, kitapta konuşulan ortaçağ dillerini anlama hevesiyle işi gücü bırakıp klasik filoloji okumama neden olmuştur.

aynı adla çekilen ve kadrosunda paul walker, gerard butler, anna friel gibi oyuncuları barındıran filmi ise kitabın yanına bile yaklaşamayan yavan bir maceradan öteye geçemez ne yazık ki.
hesabın var mı? giriş yap