• hayatımın tam bir yılını kurtaran leopard özelliği. bundan tam bir sene önce imac aldım. çıkar çıkmaz leopard'a geçtim ve bulabildiğim en devasa external hard disk'i time machine'e teslim edip olayı tamamen unuttum. tek bir dvd - cd yedeklemesi bile yapmadım.

derken bilgisayarın takılı olduğu prizin toprak hattının aslında yalan olması yüzünden imac'im yandı. tamire verdim, sıfır bir şekilde, yeni bir hard diskle geri geldi. time machine backup diskimi taktım, migration assistant'ı çalıştırdım. kısa bir süre içinde bilgisayarım yanmadan iki üç dakika önceki haline her şeyiyle birlikte döndü. neleri yedeklediğini saymanın anlamı yok. bilgisayarı resmen klonlamış.

dolayısıyla eğer leopard kullanıyorsanız ne yapıp edip time machine için bir external ayarlayın. sadece arızalarda değil, yeni bir bilgisayara geçtiğinizde de müthiş bir kolaylık. bu kadar kolay ve etkili bir backup sistemi de görmedim windows'lu hayatımda.
  • backup işi sıkıntılı bir iştir. öyle elle ara sıra d: ye, flash disk'e atıyorum ben önemli dosyaları demeye alışıktır windows tayfası. mesela ben de öyleydim. bir kaç defa patladıktan sonra bu işi otomatik yapan yazılımlara başvurayim dedim. acronis true image iyidir mesela. seçtiğiniz periyotlarla incremential backup alabiliyor. varsayılan olarak bunu haftalık yapıyordu herhalde ama biraz kurcalasanız ince ayar çekip istediğiniz hale getirebilirsiniz. zahmetli bir iş açıkçası ve patladığınızda uzun zamandır yüzünü görmediğiniz bir arayüz ile dosyalarınızı geri getirebiliyorsunuz.

yani backup olayı windows ile de gayet mümkün ama windows'un restore saçmalığına değinmiyorum bile.

time machine'e gelecek olursak: mükemmel lan! 3.cü parti yazılımlarla boğuşmuyorsunuz, daha ilk çalıştırıldığında saatlik, günlük, aylık v.s. incremential backup alacak şekilde ayarlanmış durumda. backup'ı nereye alacağını seçiyorsunuz ve hazırsınız. yedeklenmesini istemediğiniz klasörler varsa onları da kolayca seçiyorsunuz.

sonra da time machine dallamalığınız veya kaza, arıza sebebiyle çok önemli dosyanızı kaybettiğinizde imdadınıza yetişiyor, 2dk'da dosyanız geri geliveriyor.

sıradan bir windows kullanıcısı bu aşamada google'da silinen dosyaları geri getirme programı bulmaya çalışır, türk ise cracklisini arar, bir de virüs falan bulaştırır bilgisayarına. bu sırada da dosyanın üzerine yazılır ve dosya geri getirilemez olur. 3 yıldır selam bile vermediği "bilgisayardan anlayan" arkadaşını arar falan.

edit: ntldr uyardı, vista'dan bu yana windows ta da bi benzer fonksiyon varmış.
  • bir gun mutlaka icat edilecegi soylenen sey buymus meger. iyi oldugu kadar korkutucu bir leopard harikasi; hatta hakkinda neden bu kadar az seyin yazilmis oldugu merak edilen olusum, oldu- olacak.
  • is icin kullandigim kullandigim macbook air'imin trackpadi kafayi yedigi icin yenisini siparis ettirdim, ama gozumde de nasil buyuyor yeni bilgisayara tasinmak... sahsi bilgisayarlarimda (onlar da mac olmasina ragmen) hic time machine ile transfer yapmamistim. yeni sayfa acmayi tercih ediyorum genelde. ama tabi is bilgisayarinda sittin tane program vs var, deli gibi zaman kaybi.

time machine ile bilgisayarimdaki dosyalari falan digerine aktarabildigimi biliyordum ama bu kadar kolay olacagini hayatta tahmin etmezdim. haftasonu 1tblik bir hard disk aldim, pazar gunu bununla ugrasirim pazartesi gunu her sey hazir olur diye. tabi ki tembel hayvanligin bir getirisi olarak hard diski formatlama pazar gece 1de basladim. "neyse sabah kadar backupini alsin olmadi pazartesi aksam hallederim" diyerektan yattim. sabah harici hard diski ve iki macbook airimi de kapip ise gittim. iste "lan bu migration assistant neymis" falan derken 15 dakikada bir bilgisayardan digerine tasinmis buldum kendimi. (darisi evden eve tasima sektorunun basina).

neyse efendim actim chrome'u, caaat tablarima kadar acildi. photoshop falan herke$ler burada. gemsetleri tekrar indir kur falan cok gozumde buyuyordu, baktim hepsi orada piril piril duruyor. bir tek /etc/hosts um yok olmus ama o onlari da iki dakikada elle ekledim. mac os x'in son versiyonuna gectigim icin bir iki sey indirmem gerekti ama onun da uyarisini kendi veriyor zaten. kendimi cok guzel bir sivilce sikmis gibi hissediyorum sabahtan beri. ulan ne guzel tasidi be, siir gibi...
  • hakkında bu kadar az şeyin yazılmış olması aslında apple kullanıcı sayısının azlığı sebebiyle oluşmaktadır. yoksa bilgisayar sistemlerine az ya da çok aşina herhangi bir kişi, macosx leopard ile birlikte gelen bu efsanevi yazılımın nasıl hayat kurtarıcı olduğunu kullanımını gördüğü anda farkedecektir. time machine basit bir yedekleme yazılımı değildir. örnek vermek gerekirse; herhangi bir klasörünüzün içinde bir dosya vardı diyelim. çok önemli bir sunum olsun hatta bu. toplantı sabahı uyandınız, son kez sunuma göz gezdirmek istiyorsunuz, ancak o da ne, sunum orda yok. bir şekilde silinmiş, ortadan kaybolmuş vs... hemen harici hard disk'inizi bilgisayarımıza bağlıyoruz, ve dosyamızın olması gerektiği klasörde time machine simgesine tıklıyoruz. bu şekilde o klasörün zaman içinde aldığı değişiklikler arka arkaya pencereler şeklinde karşımıza geliyor ve her arkadaki klasör geçmişte belli bir tarihi ifade ediyor. dosyamızın olduğu geçmiş klasörüne giderek dosyamızı geri çağırıyoruz ve bu küçük krizi atlatıyoruz, toplantımızda herkes bizi çok beğeniyor.

bize de apple mühendislerine teşekkür etmek düşüyor.

(bkz: oha)
  • hakkinda bu kadar az sey yazilmasinin nedeni, esasen maksimum performansina ekurisi time capsule ile ulasilabilecekken, kapsulun 300 dolar olmasidir. kapsul dedigin kapsullugunu bilmelidir, kendini battlestar galactica sanmamalidir.
  • mac os x özelliği olan için konuşmak gerekirse, dünyanın en mükemmel şeyiymiş. gerçek zaman makinası kadar faydalı oldu resmen. kullanımı da "kolay" demek haksızlık olacak derecede aşırı kolay. sayesinde bugün yanlışlıkla silinen bir klasör ve içindeki 2000'den fazla dosyayı 5 dakikada kurtarmamızı sağladı. windows kullanmayı bıraktığım güne yine şükrettim, apple fanboy olmaya bir adım daha yaklaştım. microsoft da inşallah batar.
  • tanım: apple mac bilgisayarlarda otomatik veya manüel yedeklemeler yapmamızı ve önceki yedeklere ulaşmamızı sağlayan dehşet uygulama.

tam olarak (bkz: olması gerektiği gibi olan programlar) kategorisinde adının hakkını veren apple ürünü. yıllar önce şimdi kullandığım retina macbook pro yu alırken bütçem yetmeyince 128gb'lık modeli almıştım. (arada 1,5k fark vardı, yuh!) hal böyle olunca mümkün olduğunca harici disklerle ve bulut sistemlerle çalışmaya alıştım. e tabi sürekli dosya temizliyorum, hatta bir daha lazım olmaz diye sallıyorum çöpe.

yine böyle bir zamanda arkadaşım için after effects de emek semek düzenlediğim 4k bir video dosyasını gönderdim sanıp silmişim. günler sonra bana sorunca bakıp bulamadım tabi time machine imdada yetişti de şak diye alıverdim.

en güzeli yeni bir cihaza geçecek olsam da migration assistant sayesinde kaldığım yerden her şey yerli yerinde devam edebilecek olmam. bunu da bir arkadaşımın macbook'unda denedim geçenlerde.

kullanın, kullandırın.
  • bir joe satriani albümü.

albüm kapağında beyefendi, elinde gitarı saatlerin üzerinde koşturup durmaktadır bir o yana bir bu yana sanki. zıp zıp zıplamaktadır. çabası zamanı durdurmak mıdır, yoksa zamana meydan mı okumaktır pek de anlaşılamaz. lakin albümün içeriği ile ilintili bir durum sözkonusu olabilir bu hal - tavır.

93 yılında piyasaya sürülmüş olunan toplama bir albüm aslında bu. iki cd'lik. henüz o güne kadar çok da sık duyulmamış eski parçalar, eski albümlerdeki çalışmalar, canlı performanslarla süslenmiş çalışmalar, bir kaç da yeni çalışma ile hayırlara vesile olması dilenmiş bir klasik. ki o dönemde bu albüm ile beyefendi bir de altın plak kazanmıştır. hayırlı olmuş olduğuna bir kanıt olabilir bu pekala..

albümdeki şarkılar;

1. cd

1 time machine
    2 the mighty turtle head
    3 all alone
    4 banana mango ii
    5 thinking of you
    6 crazy
    7 speed of light
    8 baroque
    9 dweller on the threshold
    10 banana mango
    11 dreaming #11
    12 i am become death
    13 saying goodbye
    14 woodstock jam

2. cd

15 satch boogie
    16 summer song
    17 flying in a blue dream
    18 cryin'
    19 the crush of love amazing song
    20 tears in the rain
    21 always with me, always with you
    22 big bad moon
    23 surfing with the alien
    24 rubina
    25 circles
    26 drum solo
    27 lords of karma
    28 echo
  • henüz internete düşmediği için dinleyerek çözmeye çalıştığım sözleri şu şekilde olan süper accept şarkısı. hatalarım varsa affola.
    edit: internete düştükten sonra kontrol edebildiğim kadarıyla 4-5 kelimede hata yapmışım, onlar da düzeldi.

the hands keep on turning , the pendulum just swings
    prisoners upon this rock , flying without wings

captured in the moment , still the hours chimed
    join closer as we sifted with the sands of time

parallel dimensions guilts fall into place
    driven by an unseen force swelling into space

at beyond the rainbow cross the milky way
    passengers without a choice slowly turning grey

on through the night shine on forever
    going insane as we ride the time machine
    ride the time machine

waiting for no one relative to none