• of oceans and raindrops albümünün bi çok yerde farklı tanıtıldığını gördüm. progressive metal, progressive death metal, melodik death metal hatta metalcore (oha) diyen bile vardı. bu "türün adını koyamama" hadisesinin bir artı puan olarak yazalım bi kenara öncelikle. albümün soundu modern progressive death metaldir aga, benim fikrim. modern derken death-cynic-atheist çizgisinden ayrı, yeni nesil (çoğu kanadalı) prog death gruplarına yakın bir çizgiyi kastediyorum. hatta ben grubu direkt augury/gorod eksenine yakın konumlandırıyorum, daha az teknik mastürbasyon daha çok melodi tabi. dolayısıyla tür açıdan progressive death metal konusunda bir anlaşalım.

şimdi ben grubu birebir tanıyorum, adamların dinlediği müziği de aşağı yukarı biliyorum. birincisi dinledikleri ve sevdikleri müziği yapıyorlar, dolayısıyla takip ediyorlar yaptıkları müzik dünya üzerinde ne alemde. bu açıdan "modern" bir ürün ortaya koymaları hakikaten takdire şayan türk metal piyasası adına. bin yıllık lağım metalcisi klişelerinden uzak insanlar olmaları ve bu eksende müzik üretiyor olmaları harbiden bizim metal piyasası adına bir kazanç. "türk metalinin kurtarıcısı thrown to the sun" tribine girmeyeceğim elbette, böyle bir yük kimsenin üstelenebileceği bir şey değil. ama thrown to the sun formatında daha fazla grup görmemiz lazım, bu açıdan örnek olmalarını hakikaten çok istiyorum. bunun için de tek albüm yetmez elbette.

kısacası ortada gelecek için heyecan verici bir albüm var ama grubun esas misyonu bu albümün devamını getirmek. saygın bir diskografi oluşturabildikleri zaman esas faydasını göreceğiz. tek albüm çıkarıp dağılan, daha demo kaydederken kavga edip ayrılan binlerce müzisyenden oluşan türk metal piyasasında böyle gruplar gerekiyor. yoksa "of muhteşem albüm olmuş yhaaa" formatındaki övgüler bir yere götürmüyor kimseyi. elemanları tanıdığımdan "of qanqa süper albüm yaptık türk metalini yeniden şekillendirdik" formatlı takılmadıklarını da birebir biliyorum, tek dertleri müzik yapmak ki işte esas övgüye değer mevzu budur thrown to the sun adına. 3 şarkı kaydedip kıçı kalkan, bi demo yayınlayıp 10 sene onun muhabbetini eden dandirik türk metalcisinden yıldım ben açıkçası. üretmek lazım, bu insanlar da üretmenin peşindiler. bu yüzden seviniyorum işte en çok. yolları açık olsun.
  • teknik ve beste yapısı anlamında standartları baya yüksek olan grup. albümlerini dinlemeyi yeni bitirdim. bi kaç defa döndükten sonra baştan sona ne kadar uğraşıldığı anlaşılıyor. bestelerdeki olgunluk ilk göze çarpan detaylar arasında ve vocaller çok çok başarılı. grup üyeleri biz ohio danız deseler, hım iyi albüm çıkarmış elemanlar diye düşünürüm. ülkemizden böyle bir işin çıkması ise insanı keyiflendiriyor.
  • gelecekte çok başarılı olacak harika bir grup. böyle bir grubun ilk adımlarını takip etmek de ayrı bir zevk veriyor insana.
  • evrensel kalitede lokal bir başarı olarak addetmek istediğim, enfes grup.
  • kasım ayında çıkarmayı planladığı ilk albümünün adını "of oceans and raindrops" olarak açıklayan grup. albümdeki şarkılar da şöyle:

1- adrift
    2- ravenous sun
    3- kaczynski
    4- inward reflection
    5- burning circle
    6- the crumbling
    7- seized by obscurity
    8- locus of nullity
    9- evoker pt. 1: a ground to fall upon
    10- laceration
    11- afterglow
    12- the ocean beneath the universe
  • of oceans and raindrops adlı albümleri çıkana kadar kendilerinden hiç haberim yoktu ( yeni grupmuş gerçi ya neyse). ilk izlenim oldukça iyi. herkes demiş zaten bilmesek yabancı grup zannederdik diye, doğru. ona değinmeyeceğim.

değinmek istediğim nokta bence miksaj oldukça başarılı olmuş. "ulan güzel şarkı da keşke doğru düzgün kaydetselermiş" denilebilecek bir şarkıya rastlamadım (ki bizde bu çok oluyor genelde maalesef). baslar çok rahat duyuluyor, vokaller yerli yerinde, gitarlar iyi. velhasılı albüm ses kalitesi olarak yüksek bir seviyede. zaten şarkılar da kötü değil. yabancı grup zannedilmelerinin en büyük sebebi bu bence. albümü kim mikslediyse onla çalışmaya devam etmeliler.

bir de davulcu arkadaştan çok feci mario duplantier havası aldım. müzik de zaten gojira'yı andırmıyor değil. bunlar güzel şeyler hep.

umarım yolları açık olur, başarılı olurlar.
  • out of themselves things will come adlı ikinci albümlerinden ilk single gnomon'u şekilli bir video eşliğinde yayınlamış über alles metal grubu. kendisi şöyle dinlenebiliyor.
  • kimse kadroyu yazmamış...

bateri:batuhan bekmen
    gitar:ahmet saraçoğlu
    bas gitar:onur altınay
    vokal:enver yılmaz
    gitar:bahadır sarp
  • bıçkınlıkla duyguyu bir potada eritip notalara ustalıkla döken şahane grup. bugün paylaştıkları ikinci parça da gavurun "incredible shit!!" dediğinden.

http://soundcloud.com/throwntothesun
  • %100 metal fest headbangers' weekend gibi sikimsonik bir isme sahip etkinlikte dünyanın önde gelen gruplarıyla aynı sahneyi paylaşacak grup. helal size.
hesabın var mı? giriş yap