• bir alternatif tarih olayi bildigin tam tersi.

o kadinlar kole tacirleri. dahomey kralligi kole kralligi adamlar her tarafi yakip yikip herkesi kole yapip satmakla meshurlar sirf kole satmakla kalmiyorlar bir takim bayramlarda koleleri kurban da ediyorlar.

"beyazlar" bunlarla kole olayini biraksinlar diye savasiyorlar. fransizlar bunlari ezip geciyor. filmin gercekle tek alakasi kadinlarin dahomeyli oldugu sanirim.
  • eğer ki afrika tarihi hakkında yazılan yorumlardan doğru anladıysam bu film; başka ülkelere saldıran ve ele geçirdiği esirleri köle olarak satan bir krallığı anlatıyor. zenginliklerinin büyük kısmının köle ticaretinden geldiğini anlatan yüzlerce kaynak var. youtube'daki trailer videosunun yorumlarında bile onlarca kaynaktan bahsedilmiş ki bu kaynaklara bakınca insanın midesi bulanıyor. şimdiden film büyük bir başarısızlık gibi duruyor.
  • benim bu dünyada inanabileceğim çok şey var. van gölü canavarına inanabilirim, koca ayak belki gerçekten vardır, area 51'da gizli uzaylı deneyleri yapılmış olabilir, bill gates belki aşılara gerçekten çip koymuştur. hatta bu filmde bahsi geçen köle taciri dahomey krallığı üyelerinin özgürlük savaşçısı olduğuna bile çok zorlarsanız inandırırsınız.

ama bu filmin izleyici skorunun %99 (4.9/5) olacağına dünya üzerinde hiçbir güç beni inandıramaz. rotten tomatoes artık ufak tefek müdahaleleri bırakmış, komple skoru dizayn etmiş. tebrik ederim. eleştirmen skorlarının kolpalığına alışmıştık, izleyici skorlarına bakıyorduk. bu film sayesinde onun da hükmü kalmadığını gördük.
  • şu an filmdeyim ve yarım saattir telefonumla oynuyorum.
    salon boş zaten. kimseyi rahatsız etmiyorum.
    o derece boş bir film.
    dışarıda yağmur yağmasa bırakır çıkarım.
    notum: 2/10
  • sjw'lik aşkına tarihi değiştirme noktasına da geldik. köyleri basıp ele geçirdikleri köylüleri köle olarak avrupalılara satanları, bu kölelerin büyük büyük torunlarının cebindeki paraya göz dikmek adına özgürlük savaşçısı olarak göstermek artık... vay vay vay.

rottentomatoes'a nasıl bir rüşvet verilerde audience score'u %99'du. alçakgönüllülük yapmışlar, %1 böyle mükemmel bir filmden nasıl kırılır ki? cast ekranında yazım hatası falan oldu herhalde. godfather 2'nin audience score'u %97. sinema tarihinin en mükemmel filmini kaçırıyorum belli ki. izleyeyim de feyz alayım.

yarın öbür gün müşkül duruma düşerse avusturyalı bir gencin bütün dünyayı karşısına alıp ezilen, hor görülen, zulmedilen alman halkını soykırımdan kurtarmaya çalıştığı nefis bir film de izleyebiliriz. isim olarak "kavgam" düşünüyorum ama fikirlere de açığız.

edit: merak edip imdb'den de baktım şimdi. durum çok vahim. kullanıcı yorumlarında 8'ler 10'lar havada uçuşuyor en alta gelene kadar, bir tane aşağılık ırkçı 4 vermiş ama. fakat ne zaman ki load more'a tıklıyorsunuz işte o zaman asıl ırkçılık yuvası başlıyor. 2-4 arası bütün puanlar. neyse ki imdb bu ırkçı saldırılara göz açtırmamış da üste çıkarmamış. filmin puanı da nasıl olabildiyse tüm bu hain saldırılara karşı 6.2'de kalmış. halbuki 9.9'dan aşağı olması düşünülememeliydi. 6'nın altına düşerse abd'de hükümet düşecekmiş. kesin bilgi, yayalım. yoksa 3 kuruşa boynuna tasma taktırıp sahibinin ayaklarını yalayan sinema basınına para yedirecek, ya da tarihi yeniden yazmaya çalışıp da aşağılık yalanlarla bunu gerçek gibi satıp seyirci çekmeye, destek bulmaya çalışacak değiller ya!

paranoyak ırkçılar böyle düşünür ancak. rezil, iğrenç yaratıklar! hiç mi insanlık yok sizde ha? nedir bunlar ha, nedir? nasıl yollarsınız bu pislikleri o tertemiz insanlara? onlar kitap istiyor, kalem istiyor, okul istiyor, okumak istiyor. onlara yardım elinizi uzatacağınıza bir de utanmadan, sıkılmadan alay ediyor, küçük görüyorsunuz. aslında alay edilecek, küçük görülecek birileri varsa o da sizlersiniz. hiç bir işe yaramayan asalak gibi yaşayan sizler! utanacağınızı bilsem yüzünüze tükürmek isterdim ama ondan da anlamazsınız ki siz...

ayrıca bir de tamamı kadınlardan oluşan bir savaşçı kabilenin herhangi bir kötülük yapabileceğini düşünen mizojinist pislikler var. rezil, iğrenç yaratıklar! hiç mi insanlık yok sizde ha? nedir bunlar ha, nedir? nasıl yollarsınız bu pislikleri o tertemiz insanlara? onlar kitap istiyor, kalem istiyor, okul istiyor, okumak istiyor. onlara yardım elinizi uzatacağınıza bir de utanmadan, sıkılmadan alay ediyor, küçük görüyorsunuz. aslında alay edilecek, küçük görülecek birileri varsa o da sizlersiniz. hiç bir işe yaramayan asalak gibi yaşayan sizler! utanacağınızı bilsem yüzünüze tükürmek isterdim ama ondan da anlamazsınız ki siz...
  • hassiktirir misiniz lütfen dedirten yeni sjw filmi.
  • "gerçek olaylardan uyarlanmıştır" palavrası içerecek olan netflix'e uygun progpoganda filmi.

1. savaş 21 şubat - 4 ekim 1890 tarihleri arasında yapılmış olup 8000 dahomey askerine karşılık 1200 kişilik fransız ordusu çarpışmıştır. savaş sonucunda 1000 - 2000 dahomey askeri, 16 -evet 16- fransız askeri ölmüştür.

2. savaş 4 temmuz 1982 - 15 ocak 1984 tarihleri arasında yer almıştır ve 10.000 askere karşı 4700 fransız askeri çarpışmıştır. 2000 - 4000 can kaybına karşılık fransız ordusu 85 askerini kaybetmiştir.

16 eylül'de netflix'te yayınlanacak filmde muhtemelen siyahi hanımefendiler beyaz beyefendilere kök söktüreceklerdir, zira "gerçek olaylar" netflix propogondasına dönüştürebilmek için bunu gerektirir.

izlemeden eksisi basılıp geçilecek içinde bulunduğumuz politik doğruculuk adlı iğrenç ötesi dönemin garabet eserleri arasında gelecekte yerini alacaktır.
  • bu kadar savaşçıydınız madem, 1 bölük adamla sizi yıllarca nasil sömürdüler diye sorarlar adama.

şu kadar para harcayacaksanız hayali karakterlere, uygarlıklara yònelin bari.
  • sozde tarihi olaylardan esinlenilmis bu filmin tarihi gerceklerle uc noktada alakasi yoktur. 19. yuzyilin ortalarina dogru dahomey'de (simdiki benin) cesur kadin askerlerden olusan bir birligin oldugu, basarili da olduklari dogrudur. ancak bu birliktekiler birak kole kurtarmayi, koyleri basip, krallarina kole toplayip, direnenlerin de kafalarini yine krallarina hediye olarak goturmuslerdir.

18. yuzyilin basindan beri zaten kole ticaretinde onemli bir guc olan dahomey, 19. yuzyilin ortalarinda ingiliz baskisi ile kole ticaretinden cekilmistir.

yani bu sozde kadinlarin gucunu vurgulama, afrika kulturunu one cikarma amacli yapilmis film, tarihi yonden afedersiniz buyuk sicmistir. kole ticaretinin kitabini yazmis karakterleri boyle yuceltmek de ancak gunumuzun modern izleyicilerine mal pompalamaya calisan torbaci hollywood'un yapimcilarindan cikardi.

bencer bir is icin (bkz: 1492 conquest of paradise)
    (bkz: 1492 conquest of paradise/@jander)
  • siyah üstünlüğünü savunan ırkçı film imiş, şuradan izleyebilirsiniz :

https://youtu.be/2gku05hqljw
hesabın var mı? giriş yap