• lovecraft'ın çoğu öyküsünden ayrılan bir tavırla kahraman sonunda özünü ve kaderini kabulenir ve hatta sever. sırf bu yönüyle bile dikkate değerdir. (bkz: amor fati)
  • kanımca lovecraft'in en iyi öyküsüdür.
    okuyucuyu o atmosfere sokan, kahraman otel odasından kaçarken heyecanlandıran ve sonuyla ağır darbeyi indiren bir şaheser.
  • insanı korkudan titreten h. p. lovecraft öyküsü, hele de call of cthulhu dark corners of the earth oyunu oynandıktan sonra okunmuşsa.
  • nue art pictures tarafından hazırlanmış animasyon filmi olan lovecraft öyküsü.
    ilk bölüm
    ikinci bölüm
    üçüncü bölüm
  • gece yatmadan başladım, bitiremeden uyudum ama huzursuz etti, pencereye bakmaya çekindim resmen.

belli bir yaşa gelince korku kitabından etkilenmem sanıyordum, o iş öyle olmuyormuş teşekkürler h p lovecraft
  • h p lovecraft'in nasıl bir kafaya sahip olduğunu güzel bir kanıtıdır bu öykü. zaten call of cthulhu the dark corners of the earth'in loading esnasında alıntılanan sözlerden birisi şöyleydi: ''esas korkunç olan bu hikayelere inanmanızdan ziyade aklımın böyle şeyleri uydurabiliyor olmasıdır.''
  • kitapçıda yeni basımlarının çok ucuza olduğunu görünce rastgele aldım. okumadan önce lovecraft hakkında çok bilgim vardı başka kitaplarını da okumuştum ondan mıdır bilemedim bu öyküsünde tam manasıyla etkilenemedim.

gogol'un paltosunun cebiyiz, lovecraft'ın kaşının teliyiz

--- spoiler --- baya kitabı anlatacam

öykü güzel okunuyor her zamanki lovecraf'ın uzun cümleleri arasında akıp gidiyor. genç kahramanımız ailesinin soyunu aramaya çıkar gezdiği bir yer tekinsizdir oranın hakkında bilgi ediniriz gidilmemelidir ama işte gideriz olay çıkar çözülür evine döner, döner ama acaba sonunda nolucaktır. böyle böyle okurken son birkaç sayfası okuyamadım bir arkadaşa anlatırken sonu olmadıla diyordum ki bir okudum sonu, dedim bu lovecraft öyle laga luga yapılmazmış. başlangıçtaki biletçiyle geçen konuşmalar farklıydı soru sormadan direk he onumu diyon şöyle, hee oraya şurdan git gibi tek konuşmada bütün her şeyi anlattı. innsmounth'taki ayyaş dayı figürü de şuan klişeleşmiş olabilir ama bize gerçeği anlatacak biri lazımdı, ayrıca alttan alttan güzel mesajlarda vermiş kitap sonunda anlıyoruz. ama kahramanımız odada kapıları kitlerken ben de lan şu kapı açık kaldı koş şuraya bir şey koy dedim, camdan atladı kuytu köşede saklanarak kaçtı bende peşinde koştum yoruldum ağzım yüzüm toz toprak ter içinde kaldı. sonunda karakterin soyunu araştırırken onlardan olduğunu keşfetmesi dayısının intihar etmesi onun gibi intihar etmeyeceğini söylemesi kaldığı ikilem zor şartı okuması keyifliydi. tam anlamadığım öykünün çok yerinde geçen ve hatta kitap arka kapağına da yazılan "modern insanın çöküşünün, çürümesinin ve yozlaşması" gibi şeyler yazılması sonuçta bu olayların çıkışı gidip anlaşma yapılması ruhlarını şeytana satmaları modernlikle ne alakası var çökmeyle çürümeyle falan çözemedim.

--- spoiler ---

sözlerimi bitirirken ulu cthulhu'ya çağrıyla kapatayım seslerimiz göğe yükselsin
    https://www.youtube.com/watch?v=bwhzmpyrroy
  • kaldığım otellerde kaçış planı oluşturmama neden olan mükemmel öyküdür.

--- spoiler ---

öykünün sonunun "su ilk girince soğuk ama zamanla alışıyor insan" şeklinde bağlanması çok hoşuma gitti.
    hep sütten çıkmış ak kaşık anlatıcılardan sıkılmış insanların yüzüne tokat gibi çarpan bir son.

--- spoiler ---
  • lovecraft'ın en iyi eseri bence. okuduktan iki üç ay sonra rüyama girmişti.
  • lovecraft'in belki en iyi değil, ama en takdir görmüş öyküsü. hayatta iken kitap olarak basılmış tek eseri nitekim.

--- spoiler ---

normalde lovecraft'in öykülerinde pek görülmeyen tarz bir macera olan otelden kaçış sekansı şaşırtıcı derecede iyi. hatta bence ustalık işi. the whisperer in darkness' da da bir evden kaçış sahnesi var misal, ama 5-6 cümle. burda ise gayet ayrıntılı ve ince düşünülmüş bir planın adım adım ilerleyişini, tesadüflerin bile ikna edici bir şekilde açıklanarak gelişimini görüyoruz. aslında gülünç bir canavar olan pörtlek gözlü "balıksı adamlar" bile yaratılan bu atmosferde epey ürpertici hale geliyor.

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap