• 4. sezon 1. bölümüyle ters köşe yapan dizidir.

the good wife izleyicilerinin de bildiği üzere dianne lockhart , hayatının her aşamasında politik görüşünü yedirmiştir. özel hayatında da düşünsel hayatında da tam bir demokrattır. hal böyleyken trump'ın seçilmesi, seçimdeki şaibeler, amerika'nın içinde bulunduğu durum kendisini hayli üzmekte, aksiyon almaya zorlamaktadır. ancak yıllar boyu tek sevdiği adam olan kurt veigh bir cumhuriyetçi, trump destekçisidir. trump'ın yaptıklarıyla ilişkileri çok zor bir sürece girmiştir.

--- spoiler ---

4. sezonun ilk bölümünde diane, trump'ın seçimi kaybettiği, hillary'nin kazandığı bir amerika'ya uyanır. trump başkan olamamıştır, beyaz saray'da trump'a karşı bir zafer kazanılmıştır, brett kavanaugh hiç atanmamıştır, onun yerine elizabeth warren atanmıştır. kadınlar yükseliş platformu kurulmuştur. diane ütopyasına kavuşmuştur.

ancak rosa parks yürüyüşü hiç olmamış, pussyhat'ler giyilmemiş, me too hareketi başlamamış dolayısıyla harvey weinstein, matt lauer , (kurgu bir karakter olan carl reddick de) hakkında hiç bir şey yapılmamıştır. hatta diane, weinstein'ın avukatıdır. me too hareketini rüya evreninde de başlatmak isteyen diane, kamuoyunda bu hareketi görünür kılmaya çalışsa da iktidarın duvarına çarpar; demokratlara. başkanı kadın olan amerika'da, kadın haklarının ilerlemesi için başkanın kadın olarak seçilmeye devam etmesine; bunun için de erkeklerin kendilerini tehdit altında hissetmemesine, dolaylı olarak tacizcilerin ifşa edilmemesi gerekmektedir.

hillary'nin seçilmesiyle, trump'ın vergi politikasının aksine bir politika benimsenmiş; hillary vergisi büyük kurumların belini bükmüştür. insanlar ayakta kalmak (dizide 11. bölüme -namı diğer chapter eleven- çok yakınız diyor. bu amerika'daki iflas erteleme müessesidir. 2018 yılına kadar türkiye'de de uygulanıyordu) için daha önceden girmedikleri sektörlere girmektedirler. cumhuriyetçiler istedikleri gibi yaşamak için kırsala göç etmeye başlamışladır. diane, kurt'ü ormanın içinde bulur ve kaybetmekten korkar.
    --- spoiler ---

diane için dizi boyunca şeytan olan trump'tır. trump gidince her şeyin düzeleceğine, dezavantajlı gruplar için güzel hale geleceğinden emindir. trump'ın gitmesi için her şeyi yapmaya, feda etmeye hazırdır. kurt'ü kırmaktan da kaçınmamıştır. bu bölümde sorunların trump ile başlamadığının, trump ya da başka biri o koltukta kim oturuyorsa denetlenmesi gerektiğinin, iktidarın öyle ya da böyle ifsad ettiğini fark eden diane, asıl sahip olduklarının ne demokrat parti/li kimliği ne de parti yoldaşları değil ilkeleri ve sevdikleri olduğunu fark etti.

bu bölüm beni çok etkiledi. taraftar olmak ve ilkeli olmanın çoğu zaman çatıştığının farkındaydım ancak ali çıkarlar, ehven-i şer kavramları hakkında da düşünmek gerekiyor. siyasiler devletin ali çıkarlarını düşünmeliler, durumların içinden ehveni şeri seçmeliler. ancak vatandaş olarak biz ali çıkarları gözetebilir miyiz; ehveni şeri seçmek zorunda mıyız? kendimizi mensup gördüğümüz siyasi hareketler, gruplar, partileri gerçekten bu kadar önemli mi, bu kadar birbirlerinden farklı mı?
  • hayatının bu döneminde hiçbir etki ve baskı altında kalmadan, öylece bu diziye başlamış başka kimler var bilmiyorum. bu da kendi gündemini kendi belirlemenin bir dezavantajı olabilir çünkü bir yandan böyle kendi kendine takılırken bir yandan da dizinin düşündürdüklerini tartışmak istiyorsun demek ki. çünkü mesela ben şu an diziyi haftada bir ya da iki bölüm olacak şekilde izliyorum ve the good wife ekolünden gelen bir şahıs olarak açıkçası diane'nin yavaş yavaş evrildiği alicia florrick karakterinden çok rahatsız oluyorum. arkadaşlar kusura bakmayın ama biz de yedi sene kafkas dans şovu izlemedik, oturduk the good wife izledik. biz diane'i birazdan öte tanıyoruz. sizin the good fight'ta gösterdiğiniz bazı diane hareketleri diane değil, bildiğin alicia'dır. bu da diane gibi güçlü bir karaktere ayıp ediliyor hissi uyandırıyor bende. bu kadına kendine ait bir özel hayat yazabilirsiniz. yazmalıydınız. yazmalısınız. tşk, kib, bye.
  • milyon tane dizi arasından obsesif şekilde sadece the good wife'ı izlettiren beni aylardır sabırsızlıkla bekleten spin-off. sonunda 19 şubatta ilk bölümü yayınlandı.
    özlediğimiz hayran kalınan güçlü kadın diane, asil duruşlu lucca, sinir bozucu david lee, şapşirik howard lyman ile the yüksek tempolu başladı dizi. umarım robert ve michelle king the good wife'ın başarısını burda da devam ettirirler.*
  • the good wife'ı ağlayarak bitirdikten sonra alicia'sız, eli gold'suz sevemeyeceğim önyargısıyla ancak başlayabildiğim, ilk sezonuyla bana yanıldığımı kanıtlayan spin-off dizisi.

dikkatimi çeken şöyle bir konu var, dizinin 1. sezon 10. bölümünde avukatımız diane lockhart'a bitcoin ile ilgili bir dava geliyor. diane, bitcoin'in 1226 dolardan işlem gördüğünü ve altından daha kıymetli olduğunu söylüyor. ayrıca diğer avukatların bitcoin ile pek ilgili olmadıklarını dolayısıyla fazla ciddiye almadıklarını söylemek yanlış olmaz. dizinin bu bölümü 16 nisan 2017'de yayımlanmış. o günlerde ülkemizde dolar 3,62 tl civarlarında işlem görüyormuş. yani bir adet bitcoin 4450 tl. bugün ülkemizde dolar 14,20 liradan işlem görürken 49k dolar olan bir adet bitcoin ise 694.070,78 tl. o günden bugüne tıpkı bitcoin'in değeri gibi, bu merete ponzi diyenlerin sayısı da artış gösteriyor. değinmek istediğim nokta şu ki; dizide arka planda devam eden tematik skandal dava bir ponzi davası. çevresinde güvenilen ve sevilen bir iş adamı, fonuna yatırım yapan yüzlerce insanın parasını ceplemekten yargılanıyor. hatta avukatımız diane lockhart da yakın dostu olan bu adama tüm birikimini kaptırıyor. daha önce the good wife'ta yine bitcoin davasıyla gelen aynı müvekkile bitcoin konusunda önyargılı yaklaşmıştı diane. yanlış hatırlamıyorsam o sezon 2012'deydi ve bitcoin o dönemde 8 küsur dolardan işlem görüyormuş.. dolayısıyla diane, tüm yatırımını güvendiği dostunun fonuna değil de o gün bitcoin'e yatırmış olsaydı diye düşünmekten kendimi alamadım. evet bu bir dizi ancak gerçek hayatta bu tip olayların asla yaşanmadığını kim söyleyebilir?

dipnot: yazıyı gece yazıp kenara atmıştım, ben yazarken dolar 13,86 tl idi bitcoin ise 50k dolar. tl karşılığı 676,544.01'e denk geliyordu. şu an bitcoin 49k'ya gerilemiş durumdayken sadece kur farkıyla değişen rakam ise ortada..
  • izlediğim en iyi diziler top 10'una en tepelerden girmiş dizi. daha bir bölüm izlediğim için yer belirtmek istemiyorum ama yükseklere oynayacağı kesin. ekranda güçlü kadınlar görmek çok hoşuma gidiyor. hele ki; diane lockhart gibi bir kadını. ben çok beğendim. umarım devamı da bu şekildedir.

--- spoiler ---

belirtmek isterim ki; diane'in ilk bölümde alicia'ya gönderme yaptığı kısım aşırı hoşuma gitti. aynı şekilde luca'nın da bir göndermesi vardı.

diane "aziz sandığım insanlar aslında göründükleri gibi değilmiş." derken the good wife'ın sonunda dark side'a geçiş yaparak hepimizi şoke eden alicia'nın saint alicia` lakabına gönderme yaptı. bunu duymam yüzümde tuhaf bir gülümsemeye sebep oldu.

luca ise ailesi dolandıcılın skandalına karışan maia rindell'i teselli ettiği sırada, alicia'nın geçirdiği skandallara atıf yaparak; "benzer şeyler yaşayan bir arkadaşım vardı. ilk aylar zormuş. ama sonra geçiyor." dedi. tabi benim suratımda yine aynı gülümseme.*

--- spoiler ---
  • bu diziyi neden bu kadar çok sevdiğimi ve hatta saygı duyduğumu yüzüme gözüme çarptı s02e07.

--- spoiler ---

bölüm başında sordukları " donald trump' ı neyle suçlayalım ki başkanlıktan alınsın? " sorusu jenerik olarak değil başlı başına bölümün konusuydu. yalnız bu bile saygı duruşunu hakediyor.

the good wife'tan da tanıdığımız ruth eastman'ı* kendi firmalarını işe almaları için ikna etmeye çalıştıkları sırada söyledikleri ( özellikle diane ve liz ) kabul etmesi bi' o kadar acı ama bi' o kadar da her allahın günü twitter'da gördüğümüz şeyler, değil mi?

karşındakiyle savaşmak ya da yarışmak için artık ondan daha ahlaksız olman gerektiği insanlık tarihi kadar eski olsa da bunu amerikan başkanının şimdi yaptığı şeylerle açıkça ilişkilendirerek kullanmak..işte bu tavır tv haberlerinde gördüklerimiz ve okuduğumuz tweetleri daha da anlamlı kılıyor. hani savunduğun ahlaki değerlerin seni bi yere götürmediğini anladığında bi bakmışsın ki sen de karanlık yolu savunan ve bunu kullanmayı kabul eden taraf olmuşsun. kendinle yüzleşme adeta. şöyle bi replik vardı diane'in söylediği:

"ı'm tired of 'when they go low, we go high.' fuck that! when they go low, we go lower!...."

her şeyin özeti bu aslında. kendimi amerikalıların yerine koymam mümkün değil ama türk vatandaşı olarak birebir hissettiklerim bu duygulardan farklı değil.

bir de bölüm için jonathan coulton için tarafından yapılan ve yine bölümün konusuyla birebir bu animasyon klip var. insan hayran oluyor, başka ne diyeyim.

nobody's above the law

--- spoiler ---
  • durumdan memnun olmayan ve bunaldıkça çıkış yolu bulmak için bir umutla saçma salak organizasyonlara katılan insanların politika saçmalığı altında daha da umutsuzluğa düşme olayının çok güzel verildiği bir dizidir.

kimbilir türkiye'de kaç kişi benzer durumları yaşadı bu son 10 yılda.
  • şimdi feministlik etmek gibi olmasın ama onca sikim sokum dizi sırf içinde meme var, alfa erkek var diye göklere çıkarılırken bu dizi ve ona kaynaklık eden the good wife nasıl oluyor da bu kadar underrated kalıyor, inanılır gibi değil. kalite olarak breaking bad'den aşağı kalır yanı olmayan bu dizinin tek farklı tarafı karakterlerinin kadın ağırlıklı, hikayesinin kadın odaklı olması. (ha bir de vurdu kırdısı yok.)

1. sezonunu henüz bitirdim. good wife'ın ilk sezonuyla epey paralellik görünüyor; isim ortağı* olup ortada görünmeyen, bir bölümde ortaya çıkıp ortalığı birbirine katan acayip ihtiyar; ortaklar arasında başka ortağı ekarte etmek için oylama savaşı; skandal odağı, adı büyük kendi kıdemsiz avukat, ana hikayeye hoş birer gönderme olmuş. "istenmeyen kişi" ise bu defa diane. yaa diane bacım, alicia'yı heç sevmemiştin ama bu işler sırayla.

--- spoiler ---

hikayemiz eski hukuk firmasında başlıyor ve diane'in başına gelenlerden sonra siyahi hukuk firması sahibi aşırı zenci abinin diane'e kollarını açması ile yeni kapılar açılıyor. diane silme erkek bir firmadan silme zenci bir firmaya geçiyor. bu arada bu abi ne david lee'ye ne de will gardner'a benziyor, "firmaya biraz diversity katarsın" diyerek diane'e iş teklif etmesi ile gerçekten benzersiz bir karakter.

yeni firmamız ise gelirinin önemli bir bölümünü polis şiddetine uğrayan zencileri savunarak chicago eyaletinden elde ediyor. diane'e geldiği günden beri diş bileyen kadın ortak da sinsiliğiyle david lee'yi aratmıyor. hukuk firmasının başının devletle daha ilk sezondan derde girmesi, önceki dizinin bölüm sonu canavarı kresteva'nın karşımıza çıkıvermesi de ilk sezonun hızlı hamleleri. kresteva, tascioni, marissa derken gözler eli gold'u aradı ama eli gold yok maalesef.

skandal isim maia ise aşırı silik, bayık hikayesiyle bir alicia olamaz ama idare eder. karaktere renk katmak için gey yazmışlar ama o bile kurtarmamış. kızın silikliği, ailesinin sıkıcılığı, skandalının bile sıkıcı olması koskoca bir meh. iyi ki diziyi bu hikaye üzerine kurmamışlar yoksa seyredilecek tarafı yokmuş. sezon finalinin baştan sonra bir zenci cenazesi olması da aşırı hoş bir durum. cenaze boyunca gospel ve caz eşliğinde entrikalar anlaşmalar, kalite o biçim anlayacağınız.

--- spoiler ---

the good wife'ı, evrenini alicia florrick'ten bağımsız olarak severdim. hatta son sezona doğru iyice anlamsızlaşan florrick hikayesi de baydığından bu diziden çok beklentim vardı. datmin oldum, teşekkürler tgf.
  • giris muzigi (opening theme) harikadir. david buckley diye bir besteci tarafindan bestelenmistir. dinlerken ruh halime gore ne hissettigim degisiyor, kimi zaman oldukca dingin hissediyorum, kimi zaman da icimde delicesine bir ofke yukseliyor sonra o ofkeyi parcalara bolup oraya buraya savuruyorum. sanirim dizideki nesnelerin parcalanmasindan esinleniyorum.
  • maalesef 3. sezonu ile üzen dizi.

trump karşıtlığı dizinin başrolü oldu, trump dışında konu kalmamış gibi dönüp duruyorlar.

ilk sezonun nefes kesen bölümlerinin yerini dakikada 3 kez trump'tan bahsedilen bölümler aldı.
    yeni sezon onayı aldı mı bilmiyorum ama bir sezonu daha varsa artık farklı bir konu göstersinler, şişti içimiz.
hesabın var mı? giriş yap