• yönetmenliğini, sherlock sevenlerin muhtemelen tanıyacağı colm mccarthy'nin yaptığı, nedense ne çoğu sinemada ne de sözlük aleminde rastlanan gayet başarılı bir film.

film kısaca, distopik bir gelecekte standart zombi konusunu işlemektedir. dolayısıyla 28 days later ve i am legend filmleriyle benzerliklere sahip olduğu söylenebilir, ancak bir farkla: filmde onu diğerlerinden ayıran ve bu sayede değerli kılan farklı bir tür zombi görüyoruz. açılış sahnesinde anlamadığımız ve hatta kafası, kolları, ayakları bağlı olan çocukları görüp yüreğimizin kaldırmadığı noktalar, sonra anlamını bulup bizi şaşırtıyor.

zombi konusuna zaten özel bir ilgim ve sevgim olduğu için, gayet tatmin edici bulduğum bu filmin beni benden alan özelliği ise muhteşem müziği.

ve hiç spoiler vermeyerek, "amerika başardı, bizi kurtardı" şeklindeki sonlarla yakından uzaktan alakası olmadığını da söyleyelim ki, bulduğunuz sinemada gidip izlemeniz için biraz motivasyonunuz olsun.

son olarak; sinemaya, film izlemek için gidilir. elinden telefonu düşürmeyen bağımlılar, haşır huşur mısır yemekten kendini alıkoyamayan açlar ve libidosu coşkun sevişgenler, umarım zombiler ilk sizi yer.
  • epey güzel bir distopya filmi. klasik zombi filmlerinden farklı, müzikleri de harika.

--- spoiler ---

filmin sonunda zombi vücutlarından filizlenmiş mantardan oluşan dev sarmalın dünya üzerinde insan ırkının sonunu getirip başka bir formun hükmünü sağlayacak son adımı oluşturması harikaydı bence, adeta hayat ağacıymışçasına. melanie'nin de dediği gibi bu her şeyin sonu demek değildi, sadece dünya artık insanlara ait olmayacaktı.
    --- spoiler ---
  • filmin fragmanı bana direk the last of us'ı anımsattı, buralar değerlenir...
  • ya böyle filmlerde şöyle bir sıkıntı oluyor, sanırım son yıllarda fragmanları tamamen "filmden zevk almayacaksam onu izlemem kardeş..." diyerek filmin tüm özetini fragmanda görmeyi bekleyen ortalama altı seyirciye yönelik yapıyorlar. hatta filmlerin basın açıklamalarını, tanıtım yazılarını falan da bu seyirciye yönelik yazıyorlar.

ben bu filmden, zombi filmi olduğunu bilerek izlemeye başlamasam çok daha tad alırdım ya, filmin zombilik müessesesine bağlanacağını bilmeden izlesem ve çocukların gündelik aktivitelerinin, eğitimlerinin nereye bağlanacağını, neden tekerlekli sandalyelerle taşındıklarını, o sandalyelere neden bağlandıklarını filmi izlerken merak etsem kesinlikle daha çok keyif alırdım. fakat filmin ilk tanıtımını gördüğümde "zombi filmi" diye bağırdı, fragman izledim, en can alıcı iki üç sahneyi fragmanda gördüm, normalde almam gereken zevkin yarısını aldım.

böyle kategorize edilebilecek filmlerde sıkıntı var, şimdi bu filmin bir zombi filmi olduğunu bilerek gitmek isteyecek, zombi filmi izleyicisi bir kitle var, filmi ona da ucundan göstermek lazım, haklılık payı var ama bu film sadece bir zombi istilası filmi de değil ki ne bileyim, bari bunda "bu bir zombi filmidir!" diye yaygarayı daha fragmanın ilk saniyelerinden koparmasalardı, bu gibi biraz daha ağırbaşlı distopya, bilim kurgu içerikli zombi istilası filmlerinde işin gizemi biraz daha sürse keşke, bunlar hep sıkıntı.

fakat, train to busan ile birlikte, zombiliğin ekmeğinin hala gayet kaliteli bir şekilde yenebildiğini gösterip sevindirdi, bu kadar didiklenmiş bir mitten hala değişik, ilginç senaryolar çıkabiliyor, hala izlerken keyif alınacak yeni zombi filmleri gelebiliyor. bak, ben de mesela bu filmi zombi filmi olduğunu bilerek izlemeyi de isteyebilirdim ama izlerken hiç de öyle gelmedi, bu film ilk sahnelerinde biraz daha gizemini korumalıydı, train to busan örneğinden bir tık daha değişik bir film çünkü.

edit: entry'de ne kadar da çok zombi demişim, zombizombizomb...
  • zombi romani

--- spoiler ---

okurken 'i am legend' tadi alirsaniz haklisiniz
    --- spoiler ---
  • gunumuz egitim sistemini eski kafalikla suclayip, genclere yaklasimin daha az mudahaleci olmasi gerektigini savunan bir yapim. ufak tefek elestirilere acik olsa da fena film degil.
  • the last of us esintili film, kitabi da varmis. hangsi daha once yapilmis bakmadim ama birbirlerinden esinlenme var gibi. diger zombi filmlerinden farkli oldugundan kendini izletti ama yine de 6/10. bu tur filmleri seviyorsaniz bir sans verin.

--- spoiler ---

bir mantar turu insanlarin beyinlerini ele gecirmis, insanlari yemeye baslamislar. virus gibi isirikla vs bulasiyor. arada bazi sacmaliklar vardi ama genel olarak guzeldi, ozellikle filmin baslari basariliydi.

koskoca army base, etrafi citli filan, askerler agir silahlar vs nasil overrun oluyor anlamadim. konu acik birakilmis orada. ayrica londrada bulunan bir kuledeki polenler niye dunyanin sonu onu da anlamadim. alt tarafi polen yahu mevsim degisince gider en kotu, ayrica oradan tum dunyaya yayilmasi da cok mantikli gelmedi.

hayatini kafeste gecirmis bir kiz nasil olur da vahsilerin alfa'sini yenebiliyor, o da sacma olmus. kelepceye filan baglamaya calismislar ama kurtarmadi bence.

hatalari var, cok daha guzel islenebilirdi konu. baslangicin guzelligine 6/10

--- spoiler ---
  • zombili dram
    (bkz: reserved)
  • farklı ve iyi bir film. baş yapıt değil elbette ama artık iyi film çekilmiyor ki.

--- spoiler ---

zombilerin kazandığı film
    --- spoiler ---
  • ----spoiler----
    ilk yarım saat çocukların neden o şekilde eğitildiğinin o hücrelerde neden tutulduğunun merakıyla su gibi geçiyor. sonrasında ise klasik zombi filmlerine dönüyor ve bitmek bilmiyor. zombileri arasından geçmeler, kişilerin tek tek ölmesi vs. ile film devam ediyor. insan bi nokta atışı, bi zeka kırıntısı arıyor her olayda ama yok hiç bir şey olmuyor. hastaneye girdiklerinde deli gömleğine bağlı adamdan da bi olay çıkar diye bekledim ama hiç bi halt çıkmadı.. hatta zombi çocuklardan da büyüklerine göre akıllı olduklarından, aşı üretirler, bi anlaşma vs olur falan diye düşündüm ama nafile. hele o yaşlı kadının sırf hemen ölmesi için kendini çocuğun peşinden dışarı atması da tam bir saçmalıktı, biraz beklese zaten eceliyle ölecekti kadın. filmin sonu da saçmalamadan edemedi. yani ağacı niye yaktın çocuk, ne geçti eline? öğretmenin polen olmazken dışarı çıkabiliyodu artık çıkamıycak iyi mi oldu şimdi ? neyse zombi de olsa o da bi çocuk
    ----spoiler----
hesabın var mı? giriş yap