• bu, bob dylan'ın dünyasına ilk kez giriş yapacak olanlara ilk tavsiye edilecek albüm olabilir. aradan geçen 40 yılı aşkın süreye rağmen hala kulağa çok taze gelen "freewheelin'...", şair-besteci dylan'ın ilk bombası sayılabilecek olan blowin' in the wind ile açılır. henüz 21 yaşında bunun kadar etkileyici sözler yazabilmek büyük bir başarıdır:
    how many roads must a man walk down before you call him a man?
    how many seas must a white dove sail before she sleeps in the sand?
    how many times must the cannonballs fly before they're forever banned?
    the answer, my friend, is blowin' in the wind.
    johnny cash'ten paul simon'a varana dek pek çok müzisyenin de coverladığı girl from the north country'nin sözleri yürek paralayan cinstenken, masters of war'da ilk manifestosunu sunar dylan bizlere. parçanın sonundaki sözler ("i'll stand over your grave till i'm sure that you're dead") cidden ürkütücüdür. bob dylan's dream'de daha sonra da pek çok kez yapacağı gibi rüya anlatıcılığına soyunur. a hard rains a-gonna fall ile bizlere yeniden, bu sözleri yazan 21 yaşında olamaz dedirten dylan, talkin' world war iii blues ve i shall be free ile daha o günden müzik tarihinin unutulmazlarından biri olacağının işaretini vermiştir. akustik gitar ve mızıkanın (sade enstrümanların) kullanımıyla dylan'ın müziği popüler müziğin şekillenmesinde en önemli pay sahiplerinden biri, kuvvetle muhtemeledir ki beatles'dan bile önde olarak, birincisi olmuştur.
    aldatılan gururlu bir adamın hüzünlü düşüncelerinden bahseden don't think twice, it's all right'ın sonuyla bitirmek istiyorum:
    i ain't sayin' you treated me unkind,
    you could have done better but i don't mind,
    you just kinda wasted my precious time.
    but don't think twice, it's all right.
  • ilgili albumun kapagindaki park halindeki mavi vosvos minibusu ve siradan new york dorduncu cadde kesitini gorunce; insan ister istemez soyle gulumsuyor dont think twice its allright...
  • dünyalar güzeli kapağında dylan'a sarılmış olan hatun, sanatçının o dönemki sevgilisi olan suze rotolo'dur. (bkz: http://www.amazon.com/…=music&qid=1202255111&sr=1-2)
    rotolo'nun bir de kız kardeşi bulunmaktadır ve dylan, bir yıl sonra yapacağı another side of bob dylan albümünde yer alacak olan ballad in plain d adlı şarkısında rotolo kardeşlerden şu şekilde söz eder:
    "...of the two sisters, i loved the young." (iki kız kardeş arasından genç olanını sevdim)
  • koluna giren kiz karsisinda bob dylan in yuzundeki gulumseyen huzur dolu ifadeden,' iste ancak boyle birisi sarilirsa sevgi dolu olabilirim.baska turlu isin icine bile girmem, kendim tek basima kalirim her olusuma karsi yuregimle.dellendirmeyin lan beni yazmiyim simdi size licence to killgibi seyler' mesaji algilanmaktadir.
  • the beatles'in bob dylan'a sarmasının başlangıcı olan kutsal albüm.
  • 65de dunyayi blowin in the wind ile tani$tiran bob dylan albumu. hazretlerinin ikinci albumu olup, kapaginda koluna hatunu takmi$ mutlu mesut yuruyordur ki, bu enstantane vanilla sky filminde de bize ho$ surprizler ya$atir. albumdeki $arkilara gelince :

blowin in the wind
    girl of the north country
    masters of war
    down the highway
    bob dylan s blues
    a hard rain s a gonna fall
    dont think twice its allright
    bob dylan s dream
    oxford town
    talking world war iii blues
    corrina corrina
    i shall be free
    honey just allow me one more chance
  • abi bugün bu albümü baştan sona çok uzun zaman sonra tekrar dinliyorum. belki bir yıl kadar olmuştur. ayrı ayrı şarkıları dinliyorumdur ama albümü şöyle bir hatmedesim yoktu uzun zamandır. ammmına koyum ne mükemmeş bir albüm ya, ilk albümünü dinleyip millete övüp dinlemeyince 62 yılında "ben size demiştim ibineler" demek isterdim.

half of the people can be part right all of the time
    some of the people can be all right part of the time
    but all of the people can't be all right all of the time
    ı think abraham lincoln said that
    "ı'll let you be in my dreams if ı can be in yours"
    ı said that.
  • bütün müzik tarihinin en büyük muammalarından birini de içerir bu muhteşem albüm. bir yönüyle gerçekten esrarengizdir.

21 yaşında bu albümü kaydeden adam, 20 yaşında kendi adını verdiği ilk albümünü yeni çıkarmıştır. "bob dylan" adlı 1961 yılı kasım aynın sonlarında kaydedilen 13 şarkılık albümdeki parçaların 11'i yeniden yorumlanan eski şarkılardan oluşur. altında dylan'ın imzası olan diğer iki şarkı da aslında pek de orjinal olmayan, (dürüst olalım) hiçbir çekiciliği bulunmayan, dönemin folk şarkılarına özenen sıradan parçalardır.

zaten bob dylan o güne kadar şarkı da yazmamaktadır. bu iki şarkının biri de woody guthrie'ye olan hayranlığından kendini mecbur hissederek yazdığı bir parçadır.

fakat ne oluyorsa işte tam bu albüm çıktıktan sonra oluyor.

o güne kadar şarkı yazmayan bob dylan, bu albüm için ilk kez stüdyoya girdiğini nisan 62'de yine coverlar kaydettikten sonra, temmuz 62'den o yılın sonuna (hatta 63'ün başına sarkan) birkaç seans içinde "blowin' in the wind", "girl from the north country", "masters of war", "a hard rain's a-gonna fall", "don't think twice, it's all right" gibi tarihin tartışmasız en iyi şarkılarından birkaçını yazıyor, besteliyor ve kaydediyor.

bunun kişisel ve müzikal gelişim ile izah etmek hakikaten çok zor. çünkü bahsettiğimiz sıçrama bir basamak yukarı çıkmanın ötesinde, allen ginsberg'in ilk dinlediğinde "evet, beat kuşağı olarak artık meşaleyi devredeceğimiz nesle kavuştuk" deyip ağladığı bir seviyeye çıkıştan söz ediyoruz.

dylan için "peygamber" metaforu çok sık kullanılır. sahiden de o iki albümün kayıtları arasındaki altı ay içinde bir yerlerde vahiy inmiş olmasından başka bir izahı yok "the freewheelin' bob dylan" adlı kutsal eserin. nitekim peygamberlik için ilk şart mucize yaratmak ise, bu albüm bunu karşılar. e diğer şart müridleri olma konusunda da ilk kontenjanı allen ginsberg kapmıştır.
  • efsanenin doğuşunu müjdeleyen albümdür. özellikle girl from the north country etkileyici duruluğa sahip yüreğe dokunan bir eserdir.
    bunu dinlerken bir yandan da albüm kapağını seyre dalar ekran karşısında aptal aptal gülümsersiniz.
  • tüm zamanların en güzel albüm kapaklarından birine sahip olduğunu düşündüğüm 1963 tarihli, harika bob dylan albümü.
hesabın var mı? giriş yap