• - now, we must all fear evil men. but there is "another" kind of evil... which we must fear most, and that is the indifference... of good men!

- tabi ki hepimiz kötü insanlardan korkmalıyız. ama, çok daha fazla korkmamız gereken "başka" bir tür kötülük daha var... ki bu iyi insanların kayıtsızlığıdır.

bu filmi sadece bir kez ve seneler önce izledim. ne yönetmenin adını ne de karakterlerin yüzlerini hatırlamıyorum artık, ama bu söz hafızama kazınmış. bu sözü unutmuyorum çünkü, bu söz bana; etrafımda rahatsız edici şeyler olduğu zaman mümkün olduğunca uzağından geçtiğim, birilerinin sonuçları belki 20 belki 30 sene sonra gözle görülür hale gelebilecek uzun vadeli planlarının saat gibi işliyor olmasına söylenmekle yetindiğim, tüm önceliklerimi beladan uzak, sakin ve dürüst, başka bir deyişle doğru dürüst ama bencilce bir hayat yaşamak eğilimi ile belirlemiş olduğum, "değmez" diye hakkımı aramaktan imtina ettiğim, üşendiğimden başkaları için de faydalı olabilecek şeyler yapmadığım sürece, başıma gelen her şeyi aslında hak ettiğimi hatırlatıyor.
  • cizgiromaninin cizilmesi gereken 99 tarihli film. iyilerin dostu olma derdinde olmayan ama kotulerin dusmani olan iki kardesin hikayesi.
  • boondock saints - courtroom speech and the final prayer.

conner: now you will receive us!
    murphy: we do not ask for your poor or your hungry!
    c: we do not want your tired and sick!
    m: it is your corrupt we claim.
    c: it is your evil that will be sought by us!
    m: with every breath, we shall hunt them down.
    c: each day we will spill their blood till it rains down from the skies!
    m: do not kill, do not rape, do not steal. these are principles which every man of every faith can embrace!
    c: these are not polite suggestions! these are the cores of behavior. and those of you who ignore them will pay the dearest cost!
    m: there are varying degrees of evil. we urge you lesser forms of filth not to push the bounds and cross over into true corruption, into our domain.
    c: for if you do. one day you will look behind you and you will see we three. and on that day, you will reap it!
    m: and we will send you to whatever god you wish.

ve aile prayerı;
    - and shepherds we shall be, for thee, my lord, for thee. power hath descendth forth from thy hand that our feet may swiftly carry out thy command. so we shall fall river forth to thee. and teeming with souls shall it ever be.. in nomine patri, et felie, et spiritus scanti. (baba, oğul, kutsal ruh heralde)

ve kurşun sesleri..
  • connor ve murphy macmanus kardeşlerdir bu azizler. birinin elinde veritas, diğerinde aequitas dövmesi vardır. veritas: hakikat
    aequitas: adalet
  • zillere basıp kaçan mahalle bebeleri tehlikenin farkında bile değildirler.

http://i.imgur.com/dadvo.jpg
  • david della rocco, bir sahnede 9 tane olan fuck'ları bir şaşkınlıkla terennüm etmiş, son "fuck" bir höykürtü şeklinde olmuştur.

fuckin'--
    what the fuckin' fuck--
    who the fuck--
    fuck this fuckin'--
    how did you two fuckin' fucks--
    fuck!
  • rocco'nun saçı, sakalı ve kendine hakim olamayan adam hareketleri mükemmeldir.kedinin öldüğü sahne de
    ayrıca dehşet verici ama komiktir.
  • bugün izledikten sonra bu zamana kadar nasıl farkında olamadım ben bu filmin diye hayıflanmama sebep olan film. william dafoe'nin herzamanki gibi muhteşem performans sergiliyor. özellikle polislerin cinayetlerin nasıl işlendiğini anlamaya çalışırlarkenki anlatımların herbiri muhteşem. özellikle william dafoe'nin bitmiş olayın içinde gezdiği sahneler harika
    ayrıca il duce adlı karakteriyle beni benden almış film. a must see
  • ikizlerin süper karizmatik olduğu, william dafoenun kesinlikle oscarı hakettiği, süper irlanda müziklerinin olduğu film. insan izlerken ikizlere hak verip sonradan kendi ahlak değerlerini sorguluyor. sanırım bende elime bir veritas dövmesi yaptırıcam.
    filmle ilgili birkaç da trivia veriyim.

* irlandalı ikizleri oynayan sean patrick flanery ve norman reedus gerçekten de irlanda soyundan gelmekteymişler.

* filmde 246 kere fuck kelimesi kullanılmış.

* david della rocco karakteri aktör david della rocco dan esinlenerek yazılmış.

* william dafoenun canlandırdığı dedektif paul smecker karakterini kevin spacey oynayacakmış ama olmamış.

* filmin sinemalara gelmesi columbine olayı yüzünden ertelenmiş.

*the boondock saints ismi troy duffyin müzik grubunun isminden gelmekteymiş.

* patrick swayze, stephen dorffve robert de niroya filmde oynamaları için teklif götürülmüş ama hiçbiri kabul etmemiş.

* sin bin denilen striptiz kulübünde de alakasız bi şekilde öldürülen 2 adamın öldürülmesinin asıl sebebi, silinmiş sahnelerde mevcutmuş. adamlardan birisi ikizler hastanede iken bir fahişeyi döven bir pezevenkmiş, connor'da adamın üstüne saldırmaya çalışmış, diğeri adam ise kulübün dışında uyuşturucu satıyormuş. bu yüzden o sahnede connor bende bunu bekliyordum demiştir.

*film 32 günde çekilmiş.

not: dcplusplustan filmin soundtrackine ulaşabilirsiniz.

not2: 23 mayısta unrated dvdsi çıkıyor.
  • david della rocconun bi replige 9 fuck sigdirdigi film.*
hesabın var mı? giriş yap