• "tempraniyo" diye okunur.
  • türkiye'de ilk kez ve sanırım yalnızca melen şarapçılık tarafından yetiştirilen güzel, şaraplık bir üzüm çeşididir.
  • ana vatanı ispanya olan kalın kabuklu siyah üzüm türü ve bu üzümden elde edilen şaraplara verilen addır. ispanya'da yetişen üzümler içinde en erken olgunlaşanı olduğundan adı ispanyolca'da "erken" anlamına gelen "temprano" sözcüğünden türetilmiştir. genellikle kupajlarda kullanılmakla birlikte tek üzüm olarak da koyu bordo renkli, gövdeli ve kolay içimli şaraplar elde edilmektedir. son yirmi yıldır ispanya dışında da popüler hale gelmiş, abd, arjantin, türkiye gibi ülkelerde yaygınlaşmaya başlamıştır.
  • ispanyol bölgesine has temel bir üzümdür. erken olgunlaşır. kalın kabukludur. yüksek rakımda ve serin iklimde daha iyi yetişir. hastalıklara karşı pek dayanıklı değildir. şarabı çok lezizdir. kiraz, kuru incir, tütün gibi aromalar verir. fıçı aromasını çabuk alır. olgunlaştıkça aromaların tadı daha net hissedilir. kırmızı etle enfes gider. tempraniyo diye okunur.

yıllanmışı size adeta bir koku şöleni yaşatır. içmekten ziyade koklayarak bitirmek istersiniz. enfestirler. afiyet olsun.
  • bu uzumden yapilan kotu sarap icmedim, oyle diyim. ne alacaginizi bilemediginiz zaman, sisede bu uzum turunun adini gordugunuz anda guvenle alabilirsiniz.
  • ispanyolların siyah üzümlerinden biri. özellikle ünlü şarabı senorio real bu üzümden yapılıyor.
    an itibarı ile denediğim şarabın ilk kokusu pinot noir'i andırıyor ama içimi bir şiraz kadar sert. değişik tatlar almak isteyenler metro markette uygun fiyata bulabilir.
  • rioja saraplarinin baslica bileseni olan uzum cinsidir. nispeten erken olgunlasan bir turmus.

(bkz: temprano)
  • ribera del duero'da olgunlaşanı makbuldür.
  • allegranzanın 2021 rekoltesinden bu akşam içtim. açıkçası araştırmadan denemek için aldım. rengi diğer yerli kırmızı şaraplara göre daha koyu. tadı ve kokusu biraz ekşi. damakta hafif acımsı ve yoğun bir tat bırakıyor. biraz daha tatlı şarapları seven biri olarak açıkçası içimi bana çok keyifli gelmediyse de hanım beğendiği için ben de beğenmiş oldum.
    bugün migros marketten 242 tl'ye alındı. *
hesabın var mı? giriş yap