• misir mitolojisi ogeleri tasiyan guzel bir fantastik-gerilim filmi.
  • girit efsanesinin robot insanı, zeus tarafından girit'e bekçi yapılmıştır.tunç soyundan olduğu ve ateşe atlayıp tunçtan gövdesini kor haline getirdikten sonra düşmanları yakar ve girit'i korurmuş. vücuduna silah işlemezmiş ancak ayağındaki bir damar zayıf noktası imiş, medeia tarafından burası yırtılarak öldürülmüş.
  • the elder scrolls serisinde ki tanri-insan karakterdir diger adlari ysmir dragonborn tiberseptim dir elder scrolls serisindeki en güçlü imparatordur butun tamrieli fethetmiştir .bütün tamriel i fetheden ilk imparatordur.bir görev esnasinda karakterimiz. sovngardeye gittiği esnada ölmüş kahramanları ve imparatorları görebiliyor talosun orda olmaması tanrı olduğunun işaretidir.
  • elder scrolls evrenindeki 9 aedradan biridir.
    elder scrolls evreninde insan ırklarının kendisine tapmasının sebebi tüm tamriel'i fetheden tiber septim'in ölümden sonra tanrılaştırılması değildir. tiber septim imparatorluk baş büyücüsü zurin arctus ve o sırada ruhu nirn'de bulunan wulfharth ile bir ayin gerçekleştirmiştir. yapılan ayinde kayıp tanrı shorun (bkz: lorkhan) öldürülmesi tekrar canlandırılmıştır. ayin sırasında wulfharth'ın ruhu bu ayin için özel olarak yapılan bir ruh cevherine hapsedilmiştir. bu sırada orada bulunan tiber septim ve büyücü zurin arctus ölmüşlerdir ama ruh cevheri sayesinde bu üçlünün ruhu tiber septim'in vücudunda birleşmiş ve talos olarak tekrardan var olmuştur.
    tiber septim ve wulfhart birer ejderdoğandı. dolayısıyla auri-el'in (bkz: akatosh) kanını taşıyorlardı. zurin arctus ise çok yetenekli bir büyücüydü.
    skyrim oynarken sheogorath'ın dediğine göre bu olaydan sonra talos ejderha suretiyle aedraların arasına yükselmiştir.
  • talos, yunan mitolojisinde, hephaistos tarafından bronz dövülerek şekillendirilmiş dev olup, kimilerine göre tarihteki "ilk robot" kabul edilmektedir. zeus, sevgilisi europa'yı girit'e gönderdikten sonra, talos'u onun koruyucusu olarak görevlendirmiştir. mö. 450'ye tarihlenen bir yunan vazosunda talos'un ölümü tasvir edilmektedir. mekanik doğasının farkında olmadığı için ona sonsuz yaşam sunan cadı medea tarafından kandırılarak öldürülmüştür. söylenceye göre ölürken talos'un gözünden tek bir gözyaşı düşmüştür.
  • binbir gece masalları'ndaki sandalcıyı, üçüncü kalandar'ı mıknatıs dağı'nda kurtaran, göğsünde tılsımlar ve efsunlar olan kurşun bir tablet taşıyan pirinçten bir adam olarak betimlenen, madenden ya da taştan yaratılmış canlı varlıklardır, mitolojiye göre.
    aynı mitsel ögeye william blake'te de rastlanabilir ki onun da yunan mitlerinden esinlendiğini düşünmek mümkün.
    yunan miti olan girit'in bekçisi talos olarak farklı bölgelerde de rastlanılabilir. zırhı yüzünden ancak topuğundan vurulabilen bu canlı daha sonra akhileus ile insana indirgenmiştir.
  • knight online adli oyunda kesimi en guc olan devasa canavar. 50 level sonrasinda ancak gidilebilir yanina, o da eger yeterli item sahibi iseniz. 120.000 hp sahibi bir varlik oldugunu da belirtmekte fayda var. lakin icinden cikabilecek $eyler listelendiginde buna deger oluyor verdigi experience yaninda. uzerinden cikabilecek itemler ise $u $ekilde:

belt of life, mana belt, fire belt, ice belt, lightning belt, crystal belt, iron belt, bronze belt, glass belt, belt of strength, belt of dexterity, belt of intelligence, elf belt, belt of curse, skeleton belt, harpy belt.
  • tiber septim'in asıl ismi.
  • tony gatlif'in korkoro filminde taloche isimli çingene karakterin kısa adı. musluktan akan suyu, özgür bırakır.
hesabın var mı? giriş yap