• çalışırken süper giden bir balmorhea albümü.
  • çok fazla ilgi görmemiş olan bu isimde bir kore dizisi var netflix'te tüm bölümleri bir solukta izledim. konular çok iyi işlenmiş. iki sezonluk dizinin her bölümü bizim ülkeyi anlatıyor adeta. bu diziyi alıp siyaset, hukuk, iş dünyası, ordu, emniyet güçleri, basın ilişkileri ekseninde makam, para, güç, şöhret, kibir çatışmaları ile türkiye'ye aynı şekilde uyarlasalar yer yerinden oynar. dizinin bölüm başlarında kişiler, kurumlar hayal ürünüdür dese de bütün anlatılanlar kore'nin yozlaşmış düzenini dile getiriyor sanırım. çok daha fazlası ülkemizde var. hangi bölümü izlesem türkiye'yi anlatıyor gibi hayrete düşüyorum. makam sahiplerinin, zengin ve güçlü iş adamlarının, vekil, bakan, hakim, savcı, komutan, emniyet müdürü, polis memuru olan kişilerin yozlaşmış yaşamları tek tek anlatılıyor. adaletsiz düzenin içinde güçlünün zayıfı nasıl ezdiği, susturduğu ve yok saydığı gösteriliyor. bu dizinin benzerini türkiye'de çekseler ya yayınlanmadan yasaklanır ya da birkaç bölüm sonra kaldırılır. torpili, suçu örtbas etmeyi, rüşveti, haksızlığı, vergi kaçırmayı, yandaşa ihale vermeyi, para, kadın, makam ile kişileri satın almayı ve şantaj tehdit ile iş yaptırmayı, doğru dürüst namuslu kişilerin ayağının kaydırılması, sürülmesi, dışlanması, terfi ettirilmemesi, öldürülmesi gibi eylemleri düzen haline getirmiş iflah olmaz bir toplumun durumu ile çok güzel anlatıyor. bu dizi türkiye'nin eksik de olsa bir özeti. umarım üçüncü dördüncü sezonu gelir.
  • şu ara kore dizilerine sardım. (macera, gerilim, polisiye türde olanlara). egzotik geliyor, sıkıldım batı dizilerinden. bu izlediğim dördüncü kore dizisi. şu an 9. bölümdeyim. izlediğim diğer kore dizilerden biraz daha farklı geldi bana.

-bölüm sonları aşk-ı memnu gibi biraz. böyle hafif yavaşlatılmış çekimde bakışmalar oluyor, her bölüm bir cliffhanger, en heyecanlı yerinde kesiyor falan. sonra oyuncuların yüzleri donuyor, bir afra tafra falan hahaha.

-bu dizide, diğer dizilerden farklı olarak bir dil problemi de yaşıyorum. mesela atıyorum şöyle bir cümle kurulsun:

"evet, bu durumda il-jae yeong ile konuşmamız lazım."
    benim iç sesim: (bkz: il-jae yeong kim amk)

sonra durduruyoruz, bahsedilen kişinin kim olduğunu tartışıyoruz evde.* aslında eğlenceli oluyor.

bu dil probleminin sebebini buldum ama galiba. dizide çok karakter var ve birinden bahsederken bazen adı, bazen soyadı, bazen de ikisini birden kullanarak hitap ediyorlar. korece bilmediğim için karışıyor bunlar çok fazla olunca. ben isimden çok görsel olarak ve rolden tanıyorum karakterleri, "şu yavşak polis", "ölen adamın annesi" falan gibi.

devam edeceğim diziye. hoşuma gitti, merak da ediyorum.
  • son zamanlarda izlediğim en iyi kore dizisi. 1. sezonu yeni bitti. spoiler olmaması için isim vermiyorum.

bu koreliler resmen kafayı yemiş. günde 8 ögun soju içtikleri yetmemiş gibi birisi birisinin mezarına bile soju döküyor. tengri akıl versin.
  • hwang si-mok gibi efsane bir karaktere sahip olan kore dizisi. ilk sezonun olay örgüsü ve sır yumağı oldukça başarılıydı. ikinci sezonun başlangıcı ilk sezona göre düşük olsa da ilerledikçe tekrar o heyecanı yakalamış.

2023'ün sonunda 3.sezonun gelmesi bekleniyormuş link
  • iyi hoş dizi ama başroldeki elemanın duygusuz olması nedeniyle bazen güldürür, bazen sinir yaptırır bünyeye durduk yere. duygusuz birini canlandırmak baya zor olsa gerek. hiç mimik oynatmıyor adam neredeyse. bu arada başrolü birine benzeteceğim diyorum kaç gündür aklıma gelmiyordu. adam net feyyaz yiğit. türkiye uyarlaması falan olmaz da hadi oldu diyelim başrol belli.
  • nocturne isimli bilgisayar oyunun kahramanı. öyle böyle değil acayip karizmatiktir adam. pardesü falan tam teşkilat. kapalı odada bile pardesüsü rüzgar efektli dalgalanabilme yetisine sahiptir, oha dedirtir insana.
  • ingilizce yabancı anlamına gelen sozcuk (bkz: frank sinatra) nın strangers in the night parçasıyla kendini bulmuştur
  • "whatever doesn't kill you simply makes you... stranger."

(joker, gotham city)
hesabın var mı? giriş yap