• tamamen ticari amaçla kurulmuş gruptur. gazete ilanına (ki sanırım şöyle bir ilanmış;müzik grubu kurulacaktır. sesinizin iyi olması gerekmez,kendine güvenen her bayan başvurabilir.) başvuran kişilerden 5 tanesi seçilmiş ve bu kişilere çeşitli görevler (?) verilmiştir.

geri : ginger spice
    victoria : posh spice
    emma : baby spice
    mel-b : scary spice
    mel-c : sporty spice

bu özellikler verilirken 9-13 yaş arasında ki kızlar düşünülmüştür. mesela cool mu olmak istiyorsun? al senin idolün victoria. sporla mı alakan var? sana mel-c uyar vs.. kızlar kendilerine onları örnek almış,duvarlarına boy boy posterlerini asmışlardır. bu çocuklar posterler yetmemiş,kendi aralarında 5 kişilik gruplar kurmuşlardır. (daha ciddi projeler için spice girls'ün fırtına gibi estiği senelerde türkiye de ortaya çıkan 'çıtır kızlar'ı,marmelat kızlar' ıda hatırlatmak isterim.) yani proje tutmuştur ve spice girls çok iyi bir yere gelmiştir. ama yapay bir grup ne kadar sürebilir? herkes bu işten torununun torununa yetecek kadar para kazandıktan sonra grup dağılmıştır,hayal sona ermiştir. baharat kızlarımız ilk zamanlar ortalıkta 'ben yoluma tek başıma devam edicem' nidaları atmış olsalar da 1-2 albüm çıkarabilmiş,sonradan ekranlarımızdan kaybolmuşlardır.
    son olarak hala spice girls dinlenen evler varmıdır? vardır. (mesela benim evim.) evet baharatların müziği sanat eseri değil ama çok eğlenceli! değerini bilmek lazım..
  • doksanlı yıllarda gerçekle$en en kutlu olaylardan biri bu grubun dağılması idi herhalde.

sene 1997 olmalı, sınıfça* power fm stüdyolarına gitmi$iz. stüdyolar derken abarttım: o zamanlar ne orgazm sesleriyle bezeli türkçe pop kanalı, ne de nostaljisi bile olan berbat pop $arkılarını çalan istasyon var. sadece 100 frekansında yayın yapan tek bi' radyo kanalı var, onun stüdyosuna da vakko'nun içinden geçerek giriliyor.

gene doksanlarda gömülen bi' paye--- eskaza, sınıfın parlak öğrencilerinden biri olarak öğretmen beni ve ilayda'yı yayına konuk olmak üzere seçiyor. diğer veletlerin burunlarını dayadığı camın öte yakasına geçebilen seçkinler olarak sırıttık mı hatırlamıyorum. lakin, o dönem görmeye alı$kın olmadığımız cd ar$ivini görünce gözlerimizin falta$ı gibi açıldığını ansıyorum. oradaki cd'lerden ne çıkacak gerçi, ufağız i$te.

dj geliyor ve istek parçamızı soruyor. o sıralar space jam'le birlikte misirlou yeniden patlamı$, pulp fiction'dan bihaber "space jam!" diyorum. göt herif burun kıvırmı$ olacak, ilayda'nın ne istediğini soruyor. "spays görlz!" bağırı$ını duyunca sevinmi$ olacak, benim protestolarımı duymazdan geliyor ibne.

yav$ak program giri$i akabinde birer cümleyle dü$üncelerimizi soruyor dj efendi. [anneler günüydü sanırım o gün] ilayda "annemi çok seviyorum!" minvalinde bir $eyler söylüyor. altı ya$ından beri metal dinlediği iddiasında olmayan ben ise, ne söylediğimi kelimesi kelimesine hatırlıyorum:

-ilayda'dan ve spice girls'den nefret ediyorum.
  • wannabe isimli muhteşem şarkılarını 10 senedir her ay en az 1 kere dinlediğim grup. geçilen taşakların haddi hesabı yok ama helal olsun. ezberimdeki birkaç şarkıdan birine sahip bu grup.

hem ileri - geri ketlemeye meyilli, hem de iğrenç bir adamım; kız arkadaşlarımın önce soyadlarını sonra kendilerini unutuyorum ama, lâl diye bir kızla birlikteydim 10 sene önce yazlıkta. beni spice girls ile tanıştırdığı için kendisine şükran borçluyum. isviçre'de yaşıyordu umarım iyidir... bu satırları okuyorsan bana ulaşma lâl çok anlamsız olur sdlfkjsdklf sağ ol demek istedim sadece.
  • bir kaç sene boyunca dünyayı kasıp kavurup, kendilerine bütün ömür boyu lüks hayatı sağlayacak olan serveti elde etmiş olan kız topluluğu. içlerinden biri prens charles'ın kıçına çimdik atmıştı.

victoria o zamanlar grupta en ezikti, hiç bi şarkıyı ona dooru düzgün söyletmezlerdi. ama en zengin kocayı o kaptı. yine de hiç üretmeyen tek o kaldı, dier kızlar hep bişiler yapmaya çabaladılar.
  • küçükken deliler gibi sevdiğim cici bişiler. hatta ilkokulda bir süre serviste spice girlscülük oynadığım vardır. servisin o küçücük yerine 3 kız sıkışıp (diğer 2si otururdu yer yoktu çünkü) bütün yol boyunca (göztepe-maslak+ sabah ve akşam trafikleri) senkronize acaip hareketler yapıp şarkı söyler ve servisin büyüğünü olma sömürüsünün bokunu çıkarırdık. öyle ki okulun * yılbaşı günü düzenlediği öğrenciler arası gösteride en az 5 tane spice girls imitasyonu kız grubu olurdu. çok severdik. hatta babam italyadan filminin italyanca vhs sini bile getirmişti. italyanca mitalyanca izlerdim deliler gibi. aradan çok sular aktı. dün gece vhs rafını kurcalarken buldum. oturdum izledim ve birkaç şeyin farkına vardım.
    1- ben onları gerçekten severmişim
    2- ben onları çok özlemişim
    3- şarkıları zamanına göre oldukça iyiymiş (prodüksiyon+müzikalite+performans)
    4-şarkıları şimdiki bazı pop unsurlarına göre bile hala iyi
    5-halkla ilişkileri çok başarılı yapılmış bu kızların
    6-albümleri tekrar indirmenin zamanı gelmiş
    7-(albümleri indirdikten sonra gelen edit) ne eğlenceli şarkılarmış bunlar yau
    8-yamuk yumuk, terli, yapış yapış, vıcık vıcık kendini rnb sanan şarkılara ve şarkıcılar bin defa tercih edilesi!
  • 90ların pozitifliğini yansıtan grup.ilkokul 3.sınıftayken beş kız spice girls olmaya karar verdik,tenim beyaz olmasına rağmen ben neden zenci mel b oldum bunu hiç bilemeyeceğiz.ve bu şarkıya bayılıyorum;
    http://www.youtube.com/watch?v=-yriinrrgug
  • 20 aralık köln/almanya konserleri manyaklık derecesinde süper olan, büyüleyici şovları, muhteşem performansları, göz alıcı kıyafetleri, dansları, dansçıları, efektleri, inen-çıkan (ya da her neyse artık) platformları, dekorları, tabii ki de birbirleriyle uyumlu sesleri ve daha şu anda aklıma gelemeyen binbir türlü şeyleriyle unutulmaz anlar yaşatan '90lı yılların ve de tüm tarihin, tamamı kızlardan kurulu (bkz: girl band) gelmiş geçmiş en iyi, en büyük pop grubudur (ki bunu pop müziği normalde sevmeyen biri -ki o ben oluyorum- söylüyor)
    90lı yıllarda çocuk olan tüm kızların hayaliydi bir gün spice girls konserine gitmek. danslarını yaparak, şarkılarını söyleyerek, deli gibi resim biriktirerek büyüdük..
    ve hayal gerçekleşti, spice girls dünya turnesi için yeniden birleşti...

kişinin zevki de görüşleri de ne kadar değişmiş olursa olsun, bi insanın çocukluk hayalini gerçekleştirmesinden daha güzel ve daha mutlu edici bir şey olamaz...
    nostalji iyidir...
  • dagılıp, birleşme durumlarını "abi 9-10 halısahada maç var geliyor musun?" durumuna çok benzetiyorum. bir organizasyon, şölen, düğün,dernek oluveriyor kızlar toplanageliyorlar. sonra yine herkes işine.
  • müzik piyasasında seks tacirliğine hız veren gruplardandı. bu gruptan sonra, toplanan her üç dört seksi kız, pop grubu olarak tanımlandı, hepsi ayrı fettandı. " hiç birimiz evden orgazm olmadan çıkmayız..." gibi açıklamalar yaparak erkekleri daha bir tahrik etme yoluna gitmişlerdi, albümlerini sattırmak için. kızları da "girl power" gibi uyduruk bir şeyle kandırmışlardı. bu da kızız yani, seksiyiz güçlüyüz, öyleyiz böyleyiz demekten öteye gidememişti, ama 8-12 yaşlarında kızları kendilerine hasta etmişlerdi. aynı yonca evcimik'in abone şarkısını söylediği dönemdeki gibi. erkekler onlara bakarak tahrik olur, küçük kızlar abla niyetine onları sever, nasıl bir ikilemdir bu?
  • gerçekten de videolarını izleyince feci şekilde çocukluğunu ve 90 ları özletiyor insana. kimse burada hepsi harika birer şarkıcıydı falan demiyor ama gerçekten şanslı bir gruptu ve güzel şarkılar söylediler. ki viva forever ı sollayacak say you'll be there vardır ki hem süper bi şarkıdır hem de klibi çok gazdır. bunun dışında wannabe, stop,2 become 1,too much da güzel parçalardı.
    bu da bir zamanlar tuttuğum spice girls defterinden sevdiğim bir resim idi:

http://blogtown.portlandmercury.com/…irls_retro.jpg

(bkz: anılar)
    (bkz: spice girls aşkı tutmak)
hesabın var mı? giriş yap