• tom odell'in şükela bir parçası.bu çocuk bu sözleri bu müzikleri nasıl bir kafada yapıyor-yazıyor merak etmekteyim.

dinlemek isteyenler için

sözlerini de yazayım da tam olsun:

why sparrow why, won't you tell me why ı'm sad
    sing us both a melody, the best that you can
    fly sparrow fly, won't you sit on my hand
    sing it in that language we both can understand

when you sit on that tree
    you look in my eyes
    ı wonder what goes on in your mind

speak sparrow speak please won't you try
    tell me why you'd walk if you knew that you could fly
    speak sparrow speak oh please won't you try
    tell me all the answers to this meaningless life

but you're up on that tree
    and you look in my eyes

stay, sparrow stay, won't you stay in my window
    ı've never been so close to anything so beautiful
    wait, sparrow wait, oh please don't you go
    ı love the way ı felt as the, vast the wind it blows

but you're up on that tree
    and you look in my eyes

sing, sparrow sing, sing away the pain
    when you get to the bones of it, we are just the same
    ı said sing sparrow sing, sing away our pain
    ı'll never hear a melody as sweet as today

cause you're up in that tree
    and you look in my eyes
    and ı wonder how, but you're saying goodbye
  • sadece piyanosuyla bile kahreden, mest eden tom odell şarkısı. bu yaşta bu zeka, yetenek muhabbetine hiç girmiyorum zira kendisinin bu dünya için fazla hassas ve fazla üretken olduğu malum yaşına göre. küçük bir kuştan ilham alıp, onunla konuşan ve hatta ona sembolik de olsa şarkı yazan adamda aynı zamanda bir tesla inceliği sezmek işten değil.
  • "sparrow yer misin?" diye sordular. sparrow neydi yaa diye düşünene kadar yerim lan getirin dedim. getirdiler karman çorman bişeyler. pek de lezzetli. kemikler çıtır çıtır. kendimi sylvester gibi hissediyorum.
  • serce'nin ingilizcesi... stephen king'in the dark half adlı kitabında pek bir bahsi geçiyordu... ama kelimeyle karşılaşınca aklıma ilk gelen pull me under* oluyor nedense...
    "watch the sparrow falling, gives new meaning to it all..."
  • sing, sparrow sing, sing away the pain

ile buna en cok ihtiyacimiz olan gunlerde karsima cikip icimi birazcik isitan sarki. teselli olmasa sarkilar derken..
  • google tarafindan satin alinmistir. iphone ve ipad'deki gmail clientlarinin asiri boktan olmasi problemini çözecekler diye tahmin ediyorum zira sparrow for iphone, notificationlar olmamasına ve ucretli hatta pahali olmasina rağmen ezip geçiyordu gmail for iphone'u.

yine bir design wins ornegi olarak anlatcaz bunu iste. ben os x'te kullaniyordum kendisini, kullanmaya da devam edeceğim.
  • tom odell şarkısı olanı, ismi ile müsemma, serçe gibi, kuş gibi bir şarkıdır, omzunuza konar, gözünüzden, yanağınızdan öper, bitince uçar gider ve tam da kendisiyle aynı şekilde tanımlanabilecek şu şarkının kardeşidir, bunlar hep çipetpet, altılı yedili:

https://www.youtube.com/watch?v=grdj8mrj9js

(bkz: little bird)
  • simon & garfunkel'ın 19 ekim 1964 tarihli debut albümü wednesday morning 3 am'in 4. sırasına tekabül eden parça. tamamıyla bir paul simon bestesidir, albümdeki 5 simon bestesinden biridir hatta ve hatta.

fabl havasında geçer bu acıklı şarkı; kuğular ağaçlar konuşur, biri bile pas vermez serçeye; çaresiz kalmışken serçe, zalım dünya kucak açarak noktalar serçenin öyküsünü. anlaşılan art garfunkel'ın o içli sesi pek bir oturmuştur, yerli yerindedir, adı gibi kibar şarkıda.

şahsi kanaatimce parça albümün geride kalmış, ama kalmayı hak etmeyen parçalarından biri; ayrıca paul simonın ne kadar büyük bir şair/ozan olduğunu göstermesi açısından da önemli. dinleyiniz dinletiniz.
  • iphone uygulaması çıktı çıkmasına da push özelliği olmayan mail uygulamasını ne yapayım ben? tekerleksiz araba gibi..
  • ufacık bir kuş(!) uğruna yazılmış en büyük, en hüzünlü, fakat tuhaf şekilde huzuru da bir o denli pencereniz önüne konduran tom odell şarkısı. "keşke ben yazsaydım." denilenlerden.

speak sparrow speak please won't you try.
    tell me why you'd walk if you knew that you could fly.
    i said sing sparrow sing, sing away our pain.
    i'll never hear a melody as sweet as today.

--- spoiler ---
    böylesine küçük bir mahlukata bu derece manalı sözler addedilmemistir diye düşünürken aklıma, uç uç uğur böceği melodisi geldi.*
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap