• tipik amerikan dizilerinin akışına sahip olmayan yapım. belki de izleyici kitlesinin belli bir sayıda kalmasının sebebi budur.

bi kere gayet hayattan. yani öyle atlayan zıplayan süpermenden hallice polisler yok. insanlar var. senin benim gibi. korkuları sevinçleri olaylara verdikleri tepkiler, konuşmaları susuşları gayet gerçekçi. ne saçma sapan dozu bozuk bir aksiyonu var ne de hikaye karakolun kusursuz kadını ile muhteşem erkeği etrafında dönüyor. gerçekçilik demişken çatışma sahnelerini de boş geçmek olmaz. steven seagal filmleri gibi üç saniyede bir çatışma olmuyor tabi ama ses görüntü açısından şaheser nitelikteler.

film ve diziler için abartılıp saçmalamaya çok müsait olan polisi merkezine alan ama o kolaycılığa asla kaçmayan, kendi tarzını yaratan dizi. bana kalırsa türünün tek örneği, en azından ben denk gelmedim.

yoğurt yiyişleri farklı olsa da bunu izleyen bunu da izlesin;

(bkz: the shield)
  • bugün yayınlanan bölümüyle 4.sezonu başlamış olan dizidir. bu kadar kaliteli olmasına rağmen neden bu kadar az izleyeni olduğuna şaşırdığım dizidir. piyasada polisiye dizi diye gösterilen dizilerin en iyisinden kat kat daha iyi olan bir polisiye dizidir.
  • 17 nisan itibari ile 5. sezon ve kesin olmasa da dizi finalini yapmış olan dizi. enfes bir sezon finali yapmış olmaları bir kenara, eğer yapımcıların isteği bu ise dizi finali de ancak bu kadar iyi olabilirdi.

6. sezon ümit ediyor olsam da şimdiye dek çıkan söylentiler bunun aksini gösteriyor. umarım böyle bir yapımın sonu rating kaygısı nedeniyle olmuyordur.
  • suç polisiye gerilim seven biri olarak fark etmekte çok geç kaldığım dizi. son derece yalın, cilasız, çekimlerin arka planında müzik sesi olmamasıyla bir mucize gerçekleştirirken jenerik müziğini defalarca dinletecek kadar güzel.

https://www.youtube.com/watch?v=_ualfn1wy58

bu arada gerilim yok. suç var elbette; ama abartı kan şiddet ses yükselmesi yok. bu bakımdan keyifli seyri var. polislerin iş ve özel hayatına girerken olabildiğince gerçek yaşanmışlıklar seziyorsunuz.

insana dair ne varsa görülüyor yani.
  • iyi hoş güzel dizi. bölüm sayısı az 1 haftada izleniyor. ancak dizide 2 karakter var ki sinir bozucu olmasa da olur. sammy ve tammi çifti. sammy için pek birşey demeyeceğim ancak bunun karısı tammi bugüne kadar dizilerde izlediğim en irrite insan.sürekli sammy ben bi bok yaptım bakışı ve 2 tane kıçıkırık fotoğraf çekti diye sanatçıyım ben havaları kendisinin gıcıklığını on milyon yüzbin kat arttırıyor. 3. sezon 2. bölümünde olan olaylardan sonra umarım bir daha görmeyiz ya da çok istediği downtown da oturmaya başlar da junkielerin kurbanı olur kurtuluruz.
  • jenerik müziği için: (bkz: cancao do mar)
  • gelmis gecmis en ama en gercekci polisiye dizi. uzun suredir abd'li polislerin yogun oldugu r/protectandserve'de takiliyorum. orada da zaman zaman polislere soruyorlar sizce en gercekci polisiye film/en iyi polisiye dizi hangisi diye.

tekrar soyluyorum sinematik anlamda en iyiyi sormuyorlar, polislerin hayatini anlatan en gercekciyi soruyorlar.

bu baglamda film olarak end of watch (daha once 2-3 kez izledim, kesinlikle +1)
    dizi olarak da southland soyleniyordu hep.

en son bi bakayim artik suna ya deyip southland`e de basladim. hayati boyunca aksiyon/suc/polisiye disinda cok cok az sey izlemis biri olarak, yani cogu diziyi filmi ogutmus bir adam olarak kesinlikle southland icin en gercekci polisiye diyorum.

oyle helikopterden helikoptere atlarken sarjor degistiren ronnie coleman`dan hallice kasli polislerin kahramanliklarini degil gayet siradan tiplerdeki devriye memurlarinin ve dedektiflerin gun icinde basina gelenleri bir belgesel gibi anlatiyor.

karakterler ve oyuncularin kimyasi mukemmel. dedektiflere girmeyecegim ama john cooper ve ben sherman karakterleri cok iyi yazilmis ve oynanmis.

dizide en cok etkilendigim sahne ise;

--- spoiler ---

dedektif nate'in cete uyelerinin arasindayken her seyi kontrol altinda zannedip helikoptere code 4 (temiz, durum kontrol altinda) isareti vermesi ve saniyeler sonra dovulerek oldurulmesi... ayni zamanda da sammy'nin elinden hic bi sey gelmeyip ortaginin oldurulmesini izlemesi...

diger sahne ise dizinin finali malum.
    --- spoiler ---

keske soyle 10 sezon falan olsaydi da tadi damagimizda kalmasaydi dedigim dizilerin basinda geliyor.
  • bu akşam 2.sezonunu bitirdim. içimde sabahlara kadar izleme isteği uyandıran dizi. sezon bölümlerinin 6 adetten oluşması hüpp diye diziyi bitirmeme tek engel. 2.sezona kadar gayet güzel başarılı gitti.ilk bölümden yakamdan yakalayıp bırakmadı.bakalım devriye arabalarında ne maceralar bekliyor diğer sezonlarda.

edit:az önce 4.sezonu bitirdim. hakkı yenmiş keşfedilmemiş bir hazine gibi resmen. soluksuz izliyorum.5.sezona hemen başlamalıyım.
  • meslekleri polis olan kişilerin hayatını anlatan bir dizi. durağan ve festival filmleri gibi yavaş ilerliyor. aksiyon yok. çok fazla karakter var. bi taraftan izlemek istiyorum, diğer taraftan acayip sıkıldım. koskoca sezonu 1.5 saatlik film yapsalar izlenirmiş.
  • aşırı sıkıcı ve bayıcı bir polis dizisi. the shield, wire, line of duty filan varken bu boktan diziyi izleyen insanın aklından şüphe ederim. izlediğim bölümlerin birinde sokakta yankesici bir çocukla uğraşıyorlar, başka bir bölümde bakkal soyuluyor ve ona yetişiyorlar, bir başka bölümde sokakta kaybolmuş bir bebek buluyorlar ve 40 dakika bebeğin annesini arıyorlar, hep ottan boktan ipe sapa gelmez basit meseleler işleniyor. bunu izleyeceğine youtube'daki police activity videoları izle daha iyi. en azından gerçek video görmüş olursun.

bir de daha önce 1500 defa gördüğümüz "genç ve toy polis ile tecrübeli polisin beraber çalışması" klişesi de var. piyasada bunun gibi yüzlerce dizi var, her sene de 5-10 tane daha yapılıyor. böyle dandik dizileri yüceltip göklere çıkartıyorsunuz sonra da "artık neden düzgün dizi yapılmıyor" diye şikayet ediyorsunuz.
hesabın var mı? giriş yap