• ünlü bir iş adamının oğlu üniversiteyi bitirmiş fransa'ya, paris'e sorbonne üniversitesinde yüksek lisans öğrenimine gidecekmiş. bütün aile oğlanı atatürk hava alanında uğurlamaya gelmişler. annesi, babası, kız kardeşleri, dedesi, büyükannesi, teyzesi, amcaları, halası, arkadaşları vs. baba oğlunu bir kenara çekmiş ve;
    -oğlum ben her ay paris'teki masrafların için sana bir çek yollarım, sen masraflarını bir mesajla bana bildirirsin. demiş.
    -peki baba, sağol, allah seni benim başımdan eksik etmesin . diye cevap vermiş oğlan. baba devam etmiş;
    -bu arada, biliyorsun paris aşk şehridir, muhakkak aşk masrafların da olacaktır, genç, yakışıklı adamsın, benim gibi bir babanın oğlusun, mesajında aşk masrafları diye yazma annene kardeşlerine ayıp olur, av masraflari diye yaz ben anlar, yollarım çeki sana, demiş. oğlan;
    -peki baba sağol, sen babaların en büyüğüsün, demiş.
    uçak havalanmış, paris'e yollanmış…
    birinci ay sonunda oğlandan babasına mektup gelmiş, işte şöyle iyiyim, pansiyona yerleştim, dersler şöyle, rahatım yerinde…falan filan. masraf listesi ekte;

okul taksiti 1.500 euro
    pansiyon 300 euro
    yemek masrafı 900 euro
    kitap masrafı 250 euro
    giyim 1.000 euro
    ulaşım masrafı 350 euro
    av masrafi 5.000 euro

baba hemen çeki yazıp yollamış, ikinci ay sonunda gene oğlandan mektup; işte babacığım şöyle iyiyim, böyle rahatım yerinde, dersler mükemmel, falan filan, masraf listesi ekte;

okul taksiti 1.500 euro
    pansiyon 300 euro
    yemek masrafı 700 euro
    kitap masrafı 150 euro
    giyim 600 euro
    ulaşım masrafı 300 euro
    av masrafi 25.000 euro

baba yine çeki yazıp yollamış, üçüncü ay sonunda yine mektup; anneciğim babacığım hepinizi öpüyorum, çok mutluyum, rahatım yerinde, dersler harika falan filan. masraf listesi ekte;

okul taksiti 1.500 euro
    pansiyon 300 euro
    yemek masrafı 700 euro
    kitap masrafı 250 euro
    giyim 725 euro
    ulaşım masrafı 400 euro
    av masrafi 50.000 euro

baba çeki yollamış ama av masraflarının katlayarak yükselmesi üzerine bir not yazmış; not şöyle, oğlum av masrafların gittikçe yükseliyor, biraz kaliteyi düşür, daha umumi yerlere yönel (!) tamam mı yavrum.? anladın onu sen....

takip eden ay oğlandan bir mektup, fazla havadis yok, belli ki canı sıkkın, masraf listesi ekte;

okul taksiti 1.500 euro
    pansiyon 300 euro
    yemek masrafı 400 euro
    kitap masrafı 150 euro
    giyim 300 euro
    ulaşım masrafı 250 euro
    av masrafi 150 euro

tüfek tamiri 250.000 euro
  • sanat fakultesi "53, rue des bergers, 75015 paris" adresinde bulunan, sinema ogrencilerine pek sahane imkanlar sunan ve umarim sene sonunda bu dediklerimi bana yutturmayacak olan okul.

edit : afedersiniz kafama sicayim.

tee yillar sonra gelen edit : "sinema ogrencilerine pek sahane imkanlar sunan" -ahahahhahahahahahah oha hassiktir hahahahahahahahahhahahahah
  • kapısında montaigne'in heykeli bulunmaktadır... başarısız öğrencileri bu heykelin kucağına otturturmaktadırlar...
  • 1257 yilinda robert sorbon tarafinfan kurulmus olan en eski fransiz universtesi....
    yabanci ogrecileri baccalauréat dan gecmeden kabul etmiyolar...
    tr de bi tek saint-joseph notre dame de sion ve galatasaray in anla$masi var
  • sosyal bilimler alanında ününü hak eden üniversite. bu üniversiteye gelmemiş olanların yorum yapmamaları gereken yerdir. odeon'daki maison de la recherche doktora derslerinin verildiği bölümdür,bizzat ogrenci olarak müfettiş teftişinde bulundum ve bölümün müfettiş kurulu tarafından nasıl takdir edildiğine şahit oldum. bu üniversitede tartışılan konuları türk akademi dünyasında min.5 yıl sonra duyarsınız maalesef.
  • mezunları arasında;

(bkz: mişel eflak)
    (bkz: salah bitar)
    (bkz: zeki arsuzi)

isimli; üç ağız, üç yürek, üç yeminli fişek arkadaşın da olduğu çok değerli bir okul.
  • sorbonne'a yakın kaynaklardan alınan bir bilgidir: "olm 700 yıllık ağaç olsa meşhur olur, bi ekstrası yok buranın, paris hastası diilseniz başka yere gidin." (bkz: montpellier), (bkz: lyon), (bkz: grenoble), (bkz: nice).
  • rue des ecoles-rue cujas´da olan binasinda* fotograf cekmek yasaktir.. siz keyifli bir kis sabahi vaktinizi soguk bahcede fotograf cekmeye adarsiniz, derken bir guvenlik memuru gelip "burda fotograf cekmek yasak" der.. ogrenci oldugunuzu soylediginizde ise kimliklerinizi gormek ister. oysa diyemezsiniz ki "dallama fransiz, zaten kimligi olmayani iceri almiyorsunuz, kimligim olmasa, burada okumasam bahceye nasil girmis olayim".. sakince gulumseyerek kimlikler gosterilir ve guvenlik gorevlisi uzaklasirken son fotograflar cekilir cafe le duc´e siginilir..
    tam o sirada cocukluk arkadasi, bir oglak kadinindan beklenen tepkiyi verir "tarihi eser ya izin vermiyorlar fotograf cekilmesine, sanki izin verseler kopylayip aynisini yapacagiz" ..
  • ders salonlarini organizasyonu konusunda gsu'yu aratmayan isimden ibaret bir universite imis kendisi. bir ders saatinde kimsenin hatta hocanin da haberi olmadan bir amfi baska bir ders icin kullaniliyor olabiliyormus. oyle olunca da dersler iptal oluyomus. lisans veya mastır yapacak bir franco iseniz gelin galatasaray universitesinin sefkatli kollarina. duygun yarsuvat'in tontonlugu* ile yonettigi muhtesem manzarasi ile gonulleri fetheden, bir ömür aklinizdan cikmayacak guzel okulumuza. aynı muamele burda da var ne de olsa. gidip pis paris'te okuyana kadar mis gibi bogaz havasina gark olursunuz hem.
  • 1968 senesinden beri varolmayan ama türklerin gönlünden bir türlü silinip gidememiş, avrupa namzeti her türk gencinin hayallerini süsleyen üniversite. taa 1257'lerde kurulan sorbonne yüzyıllara dayanmış ancak fırtınalı 68 dönemine yenik düşmüştür. zaten katı olan her şey buharlaşmaktadır. öğrenci hareketinin merkezi haline gelen, hatta öğrenciler tarafından bir süreliğine işgal edilen-bir paris komünü replikası diyebilir miyiz acaba?-sorbonne yetkililerin bu hareketi dağılın lan!! nidalarıyla karşılamaları sonucu öğrencilerle beraber dağılmıştır. yeni kurulan paris üniversitesi genelde her biri kendine değişik uzmanlık alanları seçen tam 13 parçaya ayrılmıştır ve paris 1, paris 2....şeklinde isimlendirilirler. mesela ahmet insel bunlardan paris 1'de hocadır, stefanos yerasimos ise paris 8'de. bu 13 bölümden 4'ü eski sorbonne'un parçaları olmakla beraber (bkz: #3730884) sorbonne'un merkez binalarında yerleşik olan paris 1 ve paris 4 arasında bir rekabet yaşanmakta, ikisi de sorbonne-the original olma iddiasını taşımaktadır.
hesabın var mı? giriş yap