• kral tv, star gibi kanallardaki sikik top 20 programları, zihnimin değiştirilemez bölümlerinde derin yaralar açtığı günlerden beri kafamda bu tarz listeler yaparım. işte oasis için böyle bir liste yapsam muhtelemen ilk sıraya bu şarkıyı koyarım. benim için oasis'in en güzel şarkısıdır.

oasis'in çoğu şarkısını noel gallagher'den dinlemeyi tercih eden bir insan olarak bu şarkı tam olarak liam'ın şarkısı. sebebini bilmemekle birlikte bu şarkı liam'ın o kendini beğenmiş, pezevenklik akan sesine çok yakışıyor. ha yine de şarkının en sevdiğim kısmı muhtemelen şarkının sonundaki noel geri vokali olabilir. yüreğinize sağlık bayırın bebeleri !
  • guitar hero'da çalması en zor şarkılardan.
  • cehennem de yaşayan adama gidip cennete inanmadığını söylemek ile ilgili bir oasis eseri. evet tabii ki aşık oldum gözümden akan yaşlar yaldır yaldır konseptli şarkıların arasında kendine yer edinmiş ve onbeş senedir bıkmadan dinlenebiliyor bu şarkı. bu özelliğiyle bile baştacı edilebilecekken bağıra bağıra eşlik edilebilen müzik ve melodiyle de tadından yenmiyor.
    bu şarkılarla büyüyüp, karanlıkta kalan adama, yıldırımlardan sonra güneş ışığının geleceğini söyleyenler olduk.
    gerçi what's the story morning glory albümünde ki şarkılar hatta birçok oasis albümündeki şarkılar böylesine güçlüdür ama vokal, back vokal, müzik, söz, dört dörtlüğüne bunun gibi her şarkısını oturtamazsanız.
    şuraya some might say kalıbıyla başlayan yeni bir şey yazayım dedim ama olmadı demek ki bu adamlar benim asla yapamayacağım bir işi çok güzel yapıyorlar. seviyorum ulan..
  • çoğu insana moral vermesinin aksine bana moral falan vermez bu şarkı. go and tell it to the man who lives in hell derken benden bahsettiğini varsayarım, some might say we will find a brighter day derken dalga mı geçiyosunuz lan gelmez o parlak günler derim. ve evet kafasında kirli bulaşıklar olan kız da benim. liam, seviyoruz seni canım.
  • oasis'in efsanevi albümü what's the story morning glory'den yayınlanan ilk tekli. liam gallagher'ın sesinin gerçekten zirveye ulaştığı şarkı diyebiliriz bu şarkı için, some might say'de liam'ın sesini tanımlarsak bana göre söylenebilecek ilk kelime "yakıcı" olurdu gerçekten çok yakıcı bir sesi var liam gallagher'ın bu şarkıda. hani 2-3 tane naneli şeker atarsınız ya ağzınıza baya bir yakar insanı işte bu şarkıdaki liam'ın sesi ve bu şarkı öyle bir şarkı. her şarkısı müthiş olan efsanevi what's the story morning glory'nin efsanevi şarkısı.

glory days.

edit: eklemeyi unutmuşum bu şarkıyı son ses dinleyeceksin gerçekten son ses dinleyeceksin önce bilgisayarının sesini %100 yapacaksın sonra media player'ının sesini %100 yapacaksın sora bu şarkıyı açacaksın.
  • oasis'in 24 nisan 1995 tarihinde yayımlanmış, b yüzünde talk tonight, acquiesce ve headshrinker olan single-epsi. 2 ekim 1995 tarihinde yayımlanan grubun 2. albümü what's the story morning glory'nin 7. sırasına konmuştur. grubun 1995 senesine ait ilk singleı olan some might say; aynı zamanda ilk listebaşı singleı olma özelliğine de sahiptir.

some might say; başladığı andan bittiği, ve hatta ardılı cast no shadow başladıktan sonraki saniyelere kadar dinleyeni tesiri altına alan, ısrarcı, yoğun bir oasis şaheseridir. wonderwall ne kadar yoğun ve homojen bir atmosfer yaratabilmiş bir şarkıysa, some might say de öyle bir şarkıdır işte, yoğunluktan kastım bu. nitekim liam gallagher'ın vokalinin zirveye ulaştığı tek bir nokta belirlememi isteseler benden, bu şarkıda gitarla atışan o ''yırtıcı'' sesi söylerdim kesinlikle. bu ses dahi bu yoğunluğa hizmet eden bir öge gibi esasen; sonuç olarak şarkı fazlasıyla ''baskın'' bir yapıya kavuşuyor, hem yarattığı hisle, hem de sizde ona karşı oluşan fikirlerinizle. iyimser görünen sözler; ama agresif bir müzik, agresif bir vokal ve hatta geri vokal. bu bile şarkıyı giriftleştirmeye yeten bir etken sayılabilir.

her neyse, noel gallagher bu şarkıyı bestelerken the faces ve t.rex'ten etkilendiğini söylemekte; esasen 1994 yılına ait bir besteymiş zaten some might say de. ilk kayıt da 1994 senesinin sonlarına doğru yapılmış zaten, bu kayıt daha yavaş, daha boğuk bir kayıtmış owen morris'e göre. (dinlemedim ama, risk alarak söyleyebilirim ki bu şarkı pekala bir the verve şarkısı da olabilirdi; olsaydı da eminim ki a storm in heaven veya en fazla a northern soul'da yer alabilirdi, shoegazing - alternative kokan bir hâlde. fikirlerim o yönde.*) sonradan tekrar kaydetme kararı almışlar, ziyadesiyle hızlandırmışlar dumanlı kafalarla; ve şarkı bugünkü dinlediğimiz kıvama gelmiş, hatta o kadar şevklenmişler ki, şarkı bittikten sonra ''biz dahiyiz lan komple hepimiz mfps.'' moduna bile geçmişler. (noel gallagher'ın ders niteliğindeki geri vokal ve şarkıya kattığı eşsiz armoni ise oasis eserleri arasında şarkıya biriciklik kazandıran bir başka ''dev'' özellik.)

ayrıca şarkı kaydedildikten sonra alan mcgee tarafından yeterli görülmemiş, ve acquiesce'nin b yüzü olarak düşünülmüş; fakat noel gallagher engel olmuş, çok da iyi yapmış.

çok sonraları noel gallagher bu şarkı için ''what oasis is.'' yorumunu yapmış ki, haksız da sayılmazmış esasen.
  • bu şarkı 2000 'deki later with jools holland show 'a kadar noel ve bonehead tarafından neredeyse baştan sona bare chordlarla çalındı. gem archer 'ın katılımıyla ilk kez bu programda parça noel ve gem 'in ayrı ayrı partisyonlarıyla hakkı verilerek çalınmıştır.

1996- http://youtu.be/ruf-sybococ
    2000- http://youtu.be/ywynfbwk_-o
  • şarkının sonuna doğru noel gallagher'ın yaptığı geri vokal tadından yenmez.
  • mtv unplugged performansında daha da bir güzelleşir bu şarkı. nedeni belki de liam insanının artizlenip ortalığı noel'e bırakması ve tüm konserde noel'in çalıp söylemesidir. kim bilir? liam'ı da severiz. hastasıyız şarkıları ağzını burnunu kaydırarak söylemesinin ama arada onun şarkılarını noel'in söylemesinin de ayrı bir güzelliği var tabi.**

(bkz: noel gallagher)
    (bkz: liam gallagher)
  • insana mutluluk aşılayan, bir anda zıplatma potansiyeli veren; canım oasisimin güzel şarkılarındandır.
hesabın var mı? giriş yap