• vay kardaşım vay...

erdoğan'a %48 ha.

ben sokağa indim lan buranın halkı için.

gaz yedim, jop yedim polisten. 2 gün herşeyi bırakıp buranın halkı için üzüldüm, koştum sokaklarda. insan gibi yaşasınlar, insan gibi ölsünler diye. gidenlere bişey yapamadık kalanlar düzgün yaşasın diye. ulan ne seçimi kaybetmek ne de 5 sene daha erdoğan'a katlanacak olmak bu kadar koymadı bana.

vay kardaşım vay...
  • bugün en sevdiğim atasözümüzün gerçekliğini bir kez daha ispatlamış ilçedir.

(bkz: deveye diken insana siken yaranır)
  • soma faciasından sonra 5 kere gittim.

orada bir dernek kurduk sosyal haklar derneği
    şu anda madenci ailelerinden yaklaşık 100 tanesi o dernekle birlikte hareket ediyor.
    mahkemelere beraber gidiyoruz.

şimdi bundan sonrasına dikkat edin, en zahmetlisi o aileleri mahkemeye götürecek araçları ayarlamakta
    savaştepe, kırkağaç, peksut, ivrindi, kınık ailelerin daha çok bulunduğu yerler. bu havzanın nüfusu ise yaklaşık 300.000 ayrıca ölen 301 madenci ailesinin yaklaşık 1/3 epey bölge dışından sadece çalışmak için geldiği için memleketlerine dönmüş. bir 1/3'ü ise epey dindar. ciddi ciddi kader diyorlar.

şimdi elimize 300.000 nüfuslu bir havza ve bunun içinde mücadele eden 100 aile kalıyor.
    100 aileye karşılık mahkemelerine desteğe gelen sayısı da yaklaşık 100 kişiydi. (sen sevgili arkadaşım var mıydın??)

her ayın 13'ünde kadıköy boğa'da soma anması yapıyoruz yaklaşık 30-40 kişi geliyor (onlarda bizim arkadaşlar zati)

ayrıca 13 mayıs yıl dönümünde bir yürüyüş yaptık bu yürüyüşe 7-8000 insan katıldı bunun 1/3'ü ilçedendi. yani 2,500 kişi. yani ilçe nüfusunun %2,5. yani istanbul'da benzer bir eylemde 600.000 kişinin iş cinayetlerine karşı yürümesi demek bu. evet canım esenyurt'da bir avm var marmaraforum diye 11 işçi yanarak öldü orada belki de orada kahve içerek yazıyorsun bu soma halki da he de hödeyü. orayı bile doğru düzgün boykot edemedik. sürekli en iyi avm ödülünü alıp duruyor sayenizde.

ayrıca manisa genelinde ve ilçede akp'nin %13 oy kaybettiğini de kimse yazmamış. mal mısınız? az mı?
    orada konuştuğumuz aile yakınlarının çocukları haziran hareketine vs gitmeye başladılar, hdp mitinge katıldığında onlara saldırmaya çalışan ülkücüleri duruduran yine bu ailelerdi. ailelerdeki dönüşüm çevreyi etkilemiyor mu? canım döndük yine aynı konuya sen önce marmara foruma bir taş at bi tanem.

uzatmayalım soma halkı duyarsız olabilir ama buraya entiri giren sayısı kadar bu ayın 13'ünde kadıköy boğa'da saat 19:00 da sizleri bekliyoruz.

%53'den %37'ye düşmüş soma'da. daha yazın bik bik. hdp ilçede hiçbir varlığı yokken %2,7 almış.

yine birçok madencinin hayatını kaybettiği kınık'ta chp oyunu %10 artırmış daha önce hiç olmayan hdp'de %6 oy almış. yeter mi susmanız için!!!
  • 30 mart seçimlerine nazaran tayyip'in güçlenerek çıktığı ilçe. belediye seçiminde akp adayı %43, cb seçimi %47. zaten %51 olan mhp + chp oyları %50 olmuş. yani, soma için çalışan, önergeler veren küstah ve ukala milletvekillerine gereken cevap verilmiş.

alkışlıyoruz.
  • manisalı biri olarak söylüyorum nankör bir şehirdir.
    yanınızda olan onlarca insana ayıp ettiniz. mecliste daha soma faciası yaşanmadan, yaşandıktan sonra da fırsat bulduğu her oturumda, akhisar'da mahkemede, karda kışta neredeyse her anınızda yanınızda olan acınızı paylaşan başta özgür özel'e ve diğer vekillere, avukatlara, gönüllü binlerce insana ayıp ettiniz. bunların hiç biri sizden oy almak amacıyla bunu yapmadı. zaten soma'nın nufusu kaç? ne etkisi var oy için bunları yapacak? özgür özel de söyledi soma'da oy için değil vicdan için çalıştıklarını.
    ama %6'si madenci olsa ne yazar orada hayatını kaybedenler senin komşun, müşterin, öğrencin, akraban değil miydi? binlerce kilometre uzakta insanlar bu kadar etkileniyorken sen hiç mi düşünmedin? hiç mi etkilenmedin? kader deyip de geçtin mi yani?

ayıptır. yazıktır.
  • t24 haber sitesinde bir video var, burada 2.20'den sonra videoya çekilen siyah yazmalı kadının söyledikleri aslında durumun vehametini ortaya koyuyor.

"mecburi çalışıyorlar, ne bıraktılar ki? tütün bırakmadılar, pamuk bırakmadılar, domates bırakmadılar ne yapsınlar?"

bu kısacık cümle anadolu garibanının tarımdan üretimden kaydırılıp nasıl da madene, turizme ve inşaata köle yapıldığının aynasıdır.

milletten artık uyanmasını beklemiyorum, mücadeleyse mücadele. ondan da vazgeçme yok. anadolu'nun geri kalan sütü, kaymağı eksiksiz halkı empatiyi öğrenene kadar kansa kan, savaşsa savaş.

hodri meydan amına koduğumun iktidar yalakaları.
  • (bkz: brave new world). bir uyuşturucu. halkın iyiliği için varlığını sürdüren bir uyuşturucu. ne baş ağrısı nede başka problemler yaratıyor.
  • çocukluğumu geçirdiğim, en güzel günlerimi yaşadığım pis havalı küçük ilçe.

siz bilmezsiniz oraları.. herkes birbirini tanır, komşular birbirlerine yemek getirir akşamları. bir sıkıntın oldu mu herkes yardımına koşar. tüm esnaf abinizdir, amcanızdır. atatürk caddesi, dersaneleri, pastaneleri rengarenktir. eşek kadar da olsanız, soma'ya döndüğünüzde sizler hala o şehrin küçük çocuğusunuzdur.

santralimiz, madenlerimiz, helvamız falan diye övdük durduk kendisini hep, tanıtmaya çalıştık adını bile duymayan insanlara. oralı değildim ama memleket belledim, benimsedim.
    şimdi tüm türkiye adını duydu.. herkes biliyor artık soma'yı..

böyle mi olmalıydı?

gencecik arkadaşlarımız, komşularımız, akrabalarımız, abilerimiz öldü, bayramları kutladığımız stadlarımız cenazeleri koymak için açıldı, hastanelerim morgları doldu taştı, sessiz şehir ambulans ve helikopter sesleriyle inledi, tanıdığım, bildiğim herkes hüngür hüngür ağlıyor.

bu mu olmalıydı?
    bu şehir, bu insanlar, bu aileler bu acıyı, bu yası haketti mi?
    lanet olsun.. yazıklar olsun..

öyle üzgünüm, öyle kızgınım, öyle tarifsiz duygular içindeyim ki..

kara leke sürülen ilçemiz soma..

başımız sağolsun...
  • açıkçası beni hayalkırıklığına uğratmış olan ilçe.

göz gore gore bir cinayet işlendi orada, bu insanların resmi rakamlara gore 301, muhtemelen çok daha fazla sayıda arkadaşı, eşi dostu sırf yandaş bir iş adamı daha fazla para kazanabilsin diye canını verdi.

faciadan yalnızca iki hafta once akp belki de bu faciayı engelleyebilecek tasarıyı reddetti, daha birkaç hafta once de belki gelecekte bu tip olaylarda birkaç kişinin canını kurtarabilecek yaşam odası zorunluluğu tasarısını yine reddetti.

başbakan danışmanı herkesin gözü önünde bir vatandaşa tekmeler savurdu, sonra pişkinlikle iş göremez raporu aldı. başbakanın kendisi markette vatandaş yumruklayıp hakaret etti.

bütün bunlara ragmen soma'da yaşayan insanların yarısı akp'ye oy verdiyse yazıklar olsun.
hesabın var mı? giriş yap