394 entry daha
  • size ahlaki değerlerinizi sorgulatıyor. bunu eşcinsellik, toplumların cinselliğe bakışı, zalimlik, saygısızlık gibi maddi şeyler üzerinden yapmıyor.

bilinç on yıllardır üzerinde çok düşündüğüm, sorguladığım, okuduğum ve araştırdığım bir konu. insana en çok acı veren şeylerden biri olduğunu keşfettim. doğuştan yüksek bir bilince sahip insanın acı çekmesi kaçınılmazdır. bilinciniz arttıkça, olayları, kişileri, hayatı ve kavramları algı seviyeniz artar, üzerinde daha çok düşünürsünüz ve kaçınılmaz olarak acı çekersiniz. varoluş sancısı çeken insanlar ekseriyetle bilinçli insanlardır ve her şeyin daha çok farkındadırlar.

bilinç arttıkça insan kendini önemsiz hissetmeye, her şeyin nedenini bulmaya çalışır. bir işi yapmakta bile zorlanır çünkü işi yaparken, o işin neden ve sonuçlarını da düşünür. bilinci düşük insan bir işi daha kolay yapar, çektiği acı düşüktür ve canı daha az sıkılır.

dostoyevski geniş bir bilince sahip ve kitaplarında bilinci anlatan bir yazar. suç ve ceza'da raskolnikov geniş bir bilince sahip olduğu için kocakarıyı öldürdükten sonra vicdanı da onu öldürür. geniş bir bilinç, kaçınılmaz olarak derin bir vicdan sahibi yapar insanı.

soma, insanın kendine en büyük nedenleri sorma sebebi olan bilinç konusunu işler. bir bilinci robota kopyalamanın ne kadar ahlaki olduğu konusunu. çünkü bilinç, insan acılarının ve hayatı sorgulamanın en büyük sebebidir. farkında olmak ölümdür.

oyunda bilincimizi aktardıktan sonra önceki bedenimizi terk edemedim. başında bekledim. öldürmeye elim gitmedi ama onu orada öylece sonsuza kadar yalnız bırakamazdım. fişini çekmek zorunda kaldım. orada insan olmanın ne demek olduğunu düşündürttü bana. sonra yaşayan tek insanı ziyaret ettiğimde o kadar mutlu oldum ki, bir yandan üzüldüm. savaşlar oluyor ve insanlar birbirini öldürüyor ama insanlık tehdit altında olduğunda birbiriyle savaşan insanlık iç güdüsel olarak alarm vermeye başlıyor. birbiriyle yardımlaşmaya başlıyor. oyun başından sonuna kadar iki bilincin, insan türünü yaşatmak için her türlü tehlikeyi göze almasını da anlatıyor. bu bilinçler insan değil. biri dijital ortamdaki bilinç olan catherine, diğeri bizim yönettiğimiz robot karakter simon jarrett.

oyundaki bilinç kopyalanmış yaralı robotlar bile acı çekiyorlar. yanına gidip fişini çekemiyorsun. fişi çekmeye çalıştıkça bağırıyorlar. simon bir insan değil fakat insanlığın en önemli şeyine sahip: bilinç.

oyunu 2017'de bitirdim ve ben simon gibi hala orada karanlıkta, yalnız ve umutsuzca bekliyorum.

sadece bilinç üzerine yapılmış en iyi oyun değil, aynı zamanda bütün oyunlar içinde yapılmış en felsefi ve ahlaki oyunlardan biri.
hesabın var mı? giriş yap