• favorit modeli vardi bunun.
    murat 124'e binerken kardesim "abi bir araba al da emniyet kemeri omzumuzu sıksın" dedikten sonra borç harç almıştım. (124'lerde kemerin sarma mekanizması yoktu.)

golf'e benziyordu yandan.
    maviydi.
    sevdimdi.

bir gün vites topuzu elimde kaldi.
    şileye tıklım tıkış gittiğimiz bir gün tekerlek rottan çıktı.
    bir diğer gün kayış kopardı.
    su kaynattı.
    yağ eksiltti.
    conta yaktı.
    ağzıma sıçtı.

olsun, emniyet kemeri sıkıyordu ama
  • ford connect kullanıp skoda'ya amele markası diyene hiçbir şey anlatmaya çalışmayınız. uzaklaşana dek ölü taklidi yapınız.
  • olay yeri: bursa dikkaldırım'da bir öğrenci evi'nin tam karşısındaki bir keresteci
    öğrenciler: muhtelif memleketlerden gelmiş 3.sınıf öğrencileri*
    keresteci: karadenizli
    amaç: evdeki sobaya kömür atıldığında kömürü tutuşturabilmek için karşı komşu sayılan keresteciden tahta parçası almak

öğrenci 1: hayırlı işler abi biz karşıda oturuyoruz da, soba için tahta parçası alıcaz, satıyo musunuz?
    keresteci: satıyoruz tabi, aha bak bura* komple tahta parçası
    öğrenci 2: ne kadar abi
    keresteci: skodası 30 milyon*
    öğrenci 3 (diğer arkadaşlarıyla gözgöze gelip kerestecide ton, kilo, kental, gram vb. ölçü birimlerini belirleyecek kantar, tartı vb. edevat olmadığını, sadece bir skoda olduğunu, ona göre ölçümleme yapıldığını düşünerek): bi skoda bize çok, yarım skoda alalım abi biz
    keresteci: *
    öğrenci 2: e abi skoda nerde?
    keresteci: e skodayı siz getireceksiniz**!
    öğrenci 1: nerden bulucaz abi biz skodayı!?!?
    keresteci: santral garajın orda* var, ordan bulursunuz
    öğrenci 2: abi biz şu* apartmanda oturuyoruz, başka bi ölçü birimi yok mu, skoda mı getirmek zorundayız?!!
    kereste: yoo çuvalla da satıyoruz
    öğrenciler: oooh bee

tanım: çok kral arabadır*.
  • bayilerinde büyük sıkıntı olan bir firma.

kendilerinden yaklaşık 2 hafta önce bir araba aldım. çarşamba günü kaporayı verdim ve cuma günü aracın bana teslim edileceğini söylediler. cuma günü bir miktar daha parayı işlemler için gönderdik. cuma günü akşam aradığımızda yarın gelip arabayı alabileceğimizi söylediler. cumartesi sabahı gittik ve satış müdürü bankanın parayı geçip geçmediklerini göremediklerinden dolayı arabayı teslim edemiceklerini söylediler. muhasebelerine sormalarını söylediğimizde ise bize yuvarlak cevaplar verdiler.

bu olaylar sırasında ortam gerildi ve karşılıklı sesimiz yükseldi. buraya kadar aslında bir problem yoktu ve bir şekilde hallolabilirdi. ancak daha sonra mafyatik tipli kabadayı tavırlı bir kişi içeri girerek sizin sorununuz ne böyle alışveriş mi yapılır diye üzerimize yürüdü. o sırada bende ayağa kalkarak kim olduğunu bu konunun hiç onu ilgilendirmediğini söylereyerek odadan dışarı çıkmasını istedim. kendisi bana önce skoda yetkilisi olduğunu daha sonra da allahın bir kulu olduğunu söyledi. bütün bu olaylar gelişirken müdür sadece arkadan bakmakla yetindi.

tansiyon biraz daha yükselince beni tehdit ederek burada kalabalık olduklarını söyleyerek beni dışarıya davet etti 2-3 defa. bu sırada müdür araya girdi ve dışarı çıkardı kendisini. daha sonra biz odada konuşmaya devam ederken aynı şahıs tekrar camın önüne geldi ve ellerini arkaya bağlayarak içeriye bakmaya başladı. bu sefer babam ayağa kalkarak kendisine problemenin ne olduğunu sordu. kendisi tehditlerine devam ederek bizi oradan çıkarmayacağıını söyledi. bu tartışma yaklaşık yarım saat devam etti.

biz sonuç olarak arabayı o gün alamadık ve ben çıkar çıkmaz skodayı yani doğuş otomotivi aradım. kendilerine durumu aktardım ve skoda bayisinde beni güvenliğim olmadığından dolayı paramın iadesini istedim. pazartesi bana cevap dönmelerini istedim. ancak pazartesi günü bana hiçbir cevap olmadı o sırada banka parayı gönderdiği için almak zorunda kaldık.

ben tum bu olaylardan sonra yalnızca bir skoda yetkilisinin beni arayarak durum hakkında bilgi vermesini bekledim. 4 kere aramama rağmen bana dönüş olmadı. dün akşam aradığımda ise bana kalite standartları gereği ödül ceza sistemleri dahilinde bilgi veremeyeceklerini söylediler.

bütün bu olaylar doğuş otomotiv bünyesindeki bursa sertepe skoda bayiinde yaşandı ve doğuş otomotivin takındığı tavır müşterisine gösterdiği değer gerçekten rezil denebilecek seviyede. bu yüzden kesinlikle ve kesinlik kendilerini önermiyorum.
  • bu markanın superb combi station wagon modeli, sw pazarında kraldır, bmw'den bile daha kullanışlıdır. koltukları yatır gece ev modunda kullan o derece. bir arkadaşıma gösterdim station alacaksan bunu al diye adam bu marka amele markası dedi dönüp bakmadı,kendisinin de ford connecti var, ticaret için değil aile arabası niyetine almış. türk insanında var olan bu algılar yıkılmadıkça burda biraz zor tutar.
  • sıfır aldığım skoda fabia aracımın fren sistemi değiştirildi ve abs hortumu yetkili servis aykan maltepe tarafından ters bağlandı. araçla 1 kaza atlattım ve başka bir yetkili servise götürdüm. araçla test sürüşü yaptılar ve içerisinde bende varken, arabayı gidip düz duvara vurarak pert ettiler. sonradan anlaşıldı ki yetkili servis aykan maltepe abs hortumunu ters bağlamış ve arabanın sadece sol arka freni tutuyormuş. yüce otomotiv servisin yanında oldu ve bana 2. el bir skoda fabia vererek olayı kapatmak istediler. ben 2 aydır halâ arabamın akıbetinden bir haber alamadım. sorumluluk duygusu olmayan bir distribitör yüzünden soğuduğum marka!
  • bu kadar iyi modeller üretmelerine rağmen eğer hala ikinci elinin gitmemesi diye bir şey varsa bu sadece tüketicinin bilgisizliğiyle açıklanamaz. otomotiv haberlerini çok sıkı takip eden biri olarak skoda'nın son yıllarda dünyanın en çok ödül ve övgü toplayan markalardan biri (belki de birincisi) olduğunu söyleyebilirim. daha önce bağımsız araştırma sonuçlarıyla da defalarca kanıtlandığı üzere aslında vw'den daha iyi işçilikle üretilen ve daha az sorun çıkaran otomobilleri var. diğer markalar kendileri kazansın diye uydurulmuş saçma sapan kategorilerde hasbelkader bir ödül aldıklarında bunu kırk yıl kafamıza kakarlarken skoda'nın dağ gibi somut başarısını bir türlü duyuramamasını şahsen skoda türkiye'nin başarısızlığı olarak görüyorum. aslında çok uğraşıyorlarsa da benim haberim yoksa kendilerinden özür dilerim.
  • şkoda okunur ve hatta tepesinde bi işareti vardır aynı bizim ş dir o.
    çeklerin gururudur.vw almıştır şimdilerde onu, adam edebilmiş midir?
    bilmem.
  • biz küçükken türkiye'de sadece arka tekerlekleri içe doğru eğik olan kamyonet modelleri olan otomotiv firması. bundan dolayı senelerce çarpık bacaklı kız ve erkeklere ama genel olarak kızlara skoda bacak denmiştir.
  • zamanın en iyi dağ obüslerinin ve uzun menzilli toplarının üretildiği fabrika olmasından dolayı hitlerin "bütün çekoslavakyayı yakın, yıkın ama skoda fabrikasını bir kurşun atmadan alın" dediğine dair rivayetler duymuştum.
hesabın var mı? giriş yap