• huseyin rahmi gurpinar'in romani.
    fransa'da guya okumus, aslinda okulu bitirememis, fransiz yasantisina ozenen bi adamin yasami. hafif catlaktir adam. ev ahalisine alafranga yasam tarzini ogretmeye calisir. kuskonmazin ve bilumum acaip yiyeceklerin ne oldugunu nasil yenecegini sayfalarca anlatilir. bayagi kasar bu yuzden. en sonunda butun ev halki sapitir. asiri tutucu bi aileden gelen gelin bile zina yapar artik. sonra başka birine aşık olan damat intihar eder, olaylardan sorumlu tutulan sipsevdi de tekrar fransaya kacar... aile parcalanir.
  • sipsevdi oldugunu bildigi icin kimeseye acilmamıs* olan insanlar da vardır. yazıktır onlara. bir gun dogru insanın kendisine acilacagini umarak ayları yılları gecirirler. ilk hamleyi hep karsidan beklerler. cok paranoya olurlar. her hareketten nem kapabilirler. gercek askı bulmaya yaklastıklarında ise gercekligini kendince sorgularlar, akılları karısır, dengeleri bozulur.*
  • bu sakızın içinden çıkan kağıt parçalarını biriktirmek hobilerimden biridir. hatta şöyle bir anım bile olmuştu. bir zamanlar sevdiğime 14 şubat'ta bu kağıtlardan hikaye kitabı tarzı birşey yapmıştım günlerce uğraşmıştım. acaba ne yapmıştır şimdi onu ? arayıp istesem bunu bir bahane olarak mı görür bilemedim şimdi.

(bkz: gece dörtte akla gelen fikirler)
  • kafama şuursuzca bi aşk tanımı sokmaya çalışan sakızdır. geçen gün üstüste beş tane tükettim ve dördünden "aşk sonucunu bile bile oyun oynamaktır" çıktı. anlamadım ama ya üretim hatası ya da evrenin bana mesajı. ve eğer ikinci şıksa, bana böyle dandik yollarla böyle dandik mesajlar yollamayı seçen evrene daha da bir şey demiyorum.
  • şarkısı için (bkz: minnie riperton) (bkz: loving you)
  • yanılmıyorsam ahmet mithat efendi'nin bir romanında "şıpsevdi, şıpusandı" diye geçer ve sanki tabirin ilk hali böyledir.
  • icinden askla ilgili ozlu sozlerin (ve bu sozlerin karikaturize edilerek canlandirilmis resimlerinin) ciktigi sakiz. (bkz: ask)
    (bkz: love is)
  • bir dönemler reklamlarında arka fonda çalan şarkısı için müzik marketlerde adını sıkça söyleyip rezil olduğum sakız ismi.

+selam abicim ben bir şarkıyı arıyorum sen sakız çiğneyen birisin kesin bilirsin.
    -oo kesin bilirim benim müzik kültürüm iyidir.
    +tamam,bak şimdi hani eskiden bir sakız reklamı vardı şıpsevdi diye.ağaçta muz ve çilek birbirlerine yaklaşır sonra çiftleşirlerdi ve ortaya bir sakız çıkardı.
    -ne diyorsun kardeşim?şarkı diyorduk çiftleşmeye geçtin?
    +ya yok abicim hani o birleşme sırasında arka fonda bir şarkı çalardı "loving youuuuu" diye
    -bilmiyorum kardeşim git işine...manyak mıdır nedir.

eskiden sözlük yoktu tabi girip öğrenelim.rezil ederdik kendimizi...
  • çocukluk sakızlarından birisiydi. tabi o zamanlar içinde yazanlara pek anlam veremiyordum ya aşkı tanımamamdan dolayı ya da içinde yazan "aşk, karşılıklı halaya durmaktır. aşk, göbek atarken onun ekmeğine böğürtlen reçeli sürmektir." gibi sözler yüzünden. ama ısrarla almaya devam ederdim belki anlarız, belki çözeriz diye. nafile. halbuki şimdi şimdi anlıyorum "aşk, daha tamamlanmamış tüp geçitten geçerken parande atıp martılara selam durmakmış."
  • bir ilişkiden biraz bıkınca tadı biten sakızı atar gibi sonlandıran insanlara denir. süper bir sakız ismi ayrıca.
hesabın var mı? giriş yap