• bir ihtimal anneannenizin dikiş makinesinin kaç yılında ve nerede üretildiğini öğrenmek isterseniz, talktous@singer.com adresine e-mail göndermeniz ve makinenin seri numarasını vermeniz yeterlidir. 24 saat geçmeden cevap veriyorlar.
  • fi tarihinden kalma makinelerinin bir de yeşil kitapçığı vardır ki üzerinde "ailelere mahsus singer dikiş makinasının istimaline dair talimatname" yazar. kitapçığın içinde iğneye iplik geçirmekten tut da, iğnelerin ve ipliklerin mütenasip kalınlıklarına *** kadar bir sürü bilgi vardır. ihtimamla saklamamızı da buyururlar *.
  • bazı insanlar sungere, ısrarla singer derler, "duyduğu kelimeyle büyümüş" veya "büyüdükçe duyduklarına aşina olmuş" bu insanların voleybol yerine veleybol demeleri de kaçınılmazdır.
  • 60 yıllık makinelerinin bile hala canavar gibi çalıştığı marka.genellikle anneanne veya babaannelerde bulunur dipte bir köşede, eski zamanlardan kalma, muhtemelen koca bir radyo ile birlikte bir zamanlar çok önem verdikleri için bir türlü atmaya kıyamadıkları yegane aletlerdendir.enfes bir ses çıkarır çalışırken, hatta teybe kaydedip müzik niyetine, ne bileyim bir minimalist eser tadında dinlenilebilir (tamam abarttım).
  • eski makineleri ile yeni makineleri arasında dağlar kadar fark olan dikiş makinesi üreticisi. yeni makineleri uyduruk plastikten yapılma. ama eski döküm modeli (ki kendisi halen üretilen yoknaz modelidir) öyle mi...

bu arada makineyi ilk aldığınızda deneme yanılma ile en doğru ayarı bulmanız lazım yoksa üç dört iğne feda ediyorsunuz. makine azıcık hızlandı mı iplik kopması da cabası.
  • halk arasında düz dikiş yapan makinalara bu ad verilir. makinayı kullananlara da(singerci).

(bkz: markanın malzeme adı gibi benimsenmesi)
  • sitesinden online alışveriş yapma arzusu mevcutsa, bir kez daha düşünülmesi gereken marka. zira ilk alışverişiniz hasbelkader sorunsuz gerçekleştiyse ona güvenmeyin; ikincisinde batırıyorlar.

bir de amacım markayı külliyen gömmek değil de, hazır şuraya gelmişken bir gerçeği de söylemek: dikiş makinaları da bizim bildiğimiz o eski makinalar değil artık. annemin 35 yıllık beko zigzag makinası bile, benim sene başında epeyce para bayılıp aldığım singer*çok daha iyi dikiyor. hani olur da buraya makinalar konusunda fikir almak için gelenler olursa diye, kullandıklarımdan yola çıkarak söylüyorum: ikinci el kullanırım diyorsanız, beko zigzag'ın kahverengi olanlarından alın (beyaz renkliler türk malı olduğundan kalitesi düşük oluyormuş, kahverengiler japon malı. teknik servisin yalancısıyım) janome alın, juki alın. ya da brother alın ama singer en son tercihiniz olsun.

edit: iptal ettiğim siparişi gönderdiler, üstüne eğer arayıp söylemesem farkına bile varmayacaklar çünkü sistemlerinde yok. bir de istanbul'dan gönderdikleri kargo 5 günde geldi ankara'ya. eğer alışveriş etmeyi düşünüyorsanız, bir daha düşünün derim.
  • sanayi devriminde "her evde bir dikis makinesi olacak" hedefi ile ilk taksitli satisi yapmis ve bu alanda oncu olmustur.
  • dikiş makinesi konusunda üstüne elbette diyecek yok. ancak müşteri hizmetleri ve yetkili teknik servisleri sinir bozucu firma. hayatımda bu kadar fiyaskoyu üst üste yaşamamıştım.
    ankara merkezde 3 teknik servis gezdim. üçü de singer el dikiş makinesini (ki entrymden de göreceğiniz üzere severek kullanıyordum bu ürünü) tamir etmediklerini söyledi. biri "o oyuncak, niye aldın ki zaten" diyerek kendi yetkili servisini yaptığı firmanın üretimi olan bir ürünü küçümsedi, sanki hepimiz terzilik yapıyoruz ya... müşteri hizmetleri ise nasıl bir kafa. yetkili servise ulaşmış hangi müşteriye, merkezimize getirin denir ki? zaten ben firmanın yetkili olarak atadığı servise ulaşmışım. müşteri memnuniyeti açısından yapılması gereken beni, benim koşullarımı bilmeden başka bir noktaya göndermek değil, hali hazırda ulaştığım servisle işi çözmek olur. ha bir de şu var. hoparlörün açık olduğunu bilmeyen özgür bey (müşteri hizmetleri temsilcisi) kendince bana ayrı, servise ayrı konuşuyor. servise yapılacakları anlatacağına, sorumluluğunu yapmak istemeyen servis elemanına beni çekiştiriyor.
    kıssadan hisse, singer'in çankaya bölgesinde "hizmet veren" üç yetkili servisi de müşteri hizmetleri temsilcisi de müşterinin elindeki ürünün fiyatına ya da kendi kafalarındaki imaja göre, ancak o kadarlık memnun etmeye çalışıyor. kendi ürünlerinin arkasında teknik servis bazında durmuyorlar.
    ürünleriniz iyi, kabul. ama sonrasındaki ilgi kesinlikle bu olmamalı...
  • ülkemizdeki ilk bayisini istiklal caddesi’nde açmıştır. türkiye'de bayilik açan ve fatura kesen ilk yabancı şirkettir.
hesabın var mı? giriş yap